Sisi. Cesarzowa mimo woli

Cykl: Sisi (tom 1)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
The Accidental Empress
HarperCollins

1853, Wiedeń Po abdykacji Ferdynanda Habsburga w 1848 roku na cesarskim tronie zasiada osiemnastoletni Franciszek Józef. Jest zaręczony z bawarską księżniczką Heleną. Jednak kiedy w 1853 roku narzeczona przybywa na wiedeński dwór, młody cesarz zakochuje się od pierwszego wejrzenia w jej siostrze Sisi, i to ją prosi o rękę. Młodziutka cesarzowa pławi się w luksusie, ale jej niekonwencjonalne...

1853, Wiedeń
Młodziutka cesarzowa pławi się w luksusie, ale jej niekonwencjonalne zachowanie nieustannie zderza się z dworską etykietą. Nie ma przyjaciół, otaczają ją intryganci, a matka cesarza na każdym kroku okazuje jej niechęć.
Ale dzięki swej wytrwałości, niezwykłej inteligencji i wrażliwości Sisi podbije serca swych poddanych i znacząco wpłynie na bieg historii.

Fascynująca opowieść o Sisi - księżniczce Bawarii, królowej Węgier i cesarzowej Austrii, jednej z najbardziej wpływowych i charyzmatycznych kobiet wszechczasów.

źródło opisu: www.harpercollins.pl/

źródło okładki: www.harpercollins.pl/

liv87 | 2019-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2019

Rewelacyjna powieść o Sisi, cesarzowej Austro-Węgier, począwszy od jej dzieciństwa, a bardziej nastoletniej pannicy. Widzimy jak dochodzi o tego, że zostaje cesarzową, jaką walkę stoczyła z teściową o męża, o dzieci, jej upór. Sisi otwarcie mówi o swoich uczuciach i pragnieniach. Moja fascynacja jej osobą trwa odkąd widziałam filmy z Romy Schneider w roli Sisi. Warto przeczytać, już się nie potrafię doczekać drugiej części.

SwarmOfBees | 2019-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019 ^^
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Nie jestem specjalistą od historii Sisi, jednak po mojej zeszłorocznej wycieczce do Wiednia zapragnęłam przeczytać coś o tej postaci. I tak trafiłam na dylogię Allison Pataki.

Bardzo mi się podobało, szybko się wciągnęłam w opowiadaną historię. Wiadomo, że pewne rzeczy są nieco przejaskrawione, w końcu jest to powieść historyczna, a nie biografia. Sisi jest wybielana, a arcyksiężna Zofia demonizowana. Ale mimo wszystko uważam, że to książka warta lektury. Niedługo pewnie wezmę się za drugi tom, który też już mam na półce.

FannyBrawne | 2019-04-26

Jak pewnie wiele czytelniczek poznałam postać Sisi za sprawą serialu dla dzieci emitowanego niegdyś w telewizji. Serial uwielbiałam, uważałam go za wzruszającą i cudowną historię o prawdziwej miłości. Pokazał on historię młodej, nieco dzikiej kobiety, która nie może się dostosować do życia na wiedeńskim dworze, ale ostatecznie zakończył się happy endem i triumfem cesarzowej Elżbiety. Prawdziwa historia Sisi była o wiele bardziej skomplikowana, a ślub z Franciszkiem Józefem nie zakończył dramatów i trudności w życiu zakochanej pary. Tą smutniejszą, trudniejszą historię Sisi i Franza opisuje Allison Pataki w książce ,,Cesarzowa mimo woli”.

Rok 1848. Dzięki zapobiegliwości swojej apodyktycznej matki Zofii, młody Franciszek Józef zasiada na tronie Austrii. Teraz musi wypełnić podstawowe zadanie władcy – ożenić się i spłodzić potomka. Zofia postanawia, że idealną kandydatką na synową będzie jej siostrzenica, Helena z Bawarii. Helena przybywa na dwór wraz ze swoją młodszą siostrą...

eduko7 | 2019-03-01
Przeczytana: 07 lutego 2019

Trudno mi zachować obiektywizm. Wszakże Sisi (Elżbieta Bawarska) zawsze należała do moich ulubionych postaci, odgrywających znaczącą rolę w historii Europy. Temperamentna, szybko ucząca się a jednocześnie sprawiająca wrażenie ptaka zamkniętego w złotej klatce.
Powieść wpisuje się jak najbardziej w około walentynkowy klimat. Wszakże na początku pojawia się uczucie. A może to jedynie zauroczenie? W dodatku mamy tu nie księcia czy królewicza a samego cesarza. Poza tym jego wybranką staje nie ta, którą mu przeznaczono/sugerowano, lecz jej siostra. Zaczyna się ciekawie? Zapewniam, że później też tak będzie. Czy uczucie przetrwa? Czy przeciwstawi się i wygra z etykietą, konwenansami?
To powieść nie tylko o dojrzewaniu młodziutkiej monarchini do roli żony cesarza, ale też o stawaniu się coraz bardziej świadomą siebie kobietą, o dojrzewającym uczuciu. Silnym, bo hartowanym przez trudne wydarzenia, relacje, poczucie osamotnienia oraz niezrozumienia. To, że obraz nie jest cukierkowy,...

Szewczynka | 2018-11-15

O rany, nie pamietam kiedy ostatnio jakas książka tak mnie wciągnęła! Wcześniej nie zastanawiałam sie jak ciężkie może byc życie na dworze, zwłaszcza dla dziewczyny wychowanej swobodnie w skromnym bawarskim zamku, jak frustrujace jest być matką dzieci, z którymi nie mozna spędzić nawet chwili, jak skomplikowane jest bycie zona cesarza, szczególnie gdy główne skrzypce na dworze gra jego matka.
Elzbieta Bawarska - niesamowicie piękna a zarazem samotna kobieta, ktora musi stawić czoło wielu przeciwnościom. Polecam i czekam az sie dorwę do drugiego tomu :)

JIKOBZ | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Życie Cesarzowej, zwłaszcza po pobycie w Austrii oraz obejrzeniu filmu, wydaje się usłane różami. Tą teze można już obalić po przeczytaniu pierwszej, lepszej notatki bibliograficznej... Książka zdecydowanie kieruje się na również negatywnych aspektach życia z Franciszkiem. Pokazany jest konflikt z teściową, niedocenienie przez Franciszka, itp. Za to ogromny plus. Minus za wybielenie charakteru samej cesarzowej. Kolejny, za masę ckliwych, wrędz przynudzających opisów, które powodują że połowa książki jest po prostu nudna.

madelain_mp | 2018-11-03

Nieprzerysowane i nie cukierkowe dzieje najsłynniejszej cesarzowej austro - węgier. Realia życia u boku Franciszka Józefa, walka z arcyksiężną Zofią. Walka samej ze sobą. Obraz nietuzinkowej kobiety, pełnej miłości i zagubienia. Kobiety która nie prosiła sie o swój los, a pragnącej jedynie szczerej prawdziwej miłości.

Tamaara | 2018-08-18

Cudowna opowieść o Sisi bawarskiej księżniczce a także królowej Węgier i cesarzowej Austrii. W oglądanych filmach nie było tylu emocji i prawdy o losach młodziutkiej Elżbiety. Książka jest bardzo dobrze napisana, wciągająca. Dla ludzi kochających klimaty historyczne ta książka może okazać się dobrą lekcja historii.

Justyna | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Świetnie napisana książka, już nie mogę doczekać się gdy sięgnę po II tom. :)

Kate | 2018-02-04
Przeczytana: 05 lutego 2018

Całkowicie pochłonął mnie świat cesarzowej Sisi. Czułam jej żal, gniew, rozczarowanie i smutek. Jakże samotna chwilami była ta, która miała cały świat. Jakie to prawdziwe...