Kuracja według Schopenhauera

Wydawnictwo: Instytut Psychologii Zdrowia
The Schopenhauer cure
83-85452-98-2
Cathhhy

Autor - znakomity znawca psychoterapii grupowej i utalentowany pisarz - wprowadza nas w terapeutyczny mikrokosmos złożonych relacji międzyludzkich. Bohaterami najnowszej powieści Irvina D. Yaloma są doświadczony psychoterapeuta Julius Hertzfeld, kilkoro jego pacjentów oraz... dziewiętnastowieczny niemiecki filozof Arthur Schopenhauer. W niewielkiej grupie terapeutycznej splatają się losy ludzi, których wydaje się tak wiele dzielić - poziom wykształcenia, doświadczenia życiowe, problemy. Mamy wyjątkową okazję, by nie będąc uczestnikami terapii grupowej, poznać tajemnice przebiegu sesji. Poznajemy także prawdziwą historię życia Arthura Schopenhauera, którego filozofia przenika do prowadzonej przez Juliusa grupy.

mefisto81 | 2015-10-24

Właśnie odłożyłem książkę na półkę - przeczytana. Zainteresowała mnie od samego początku i trzymała poziom do samego końca. Bardzo dobra pozycja nie tylko dla studentów psychologii. Właściwie można o niej powiedzieć, że jest to bardzo emocjonalna i mądra książka. Wplecione jest w nią życie Schopenhauera i jego pesymistyczna myśl filozoficzna, właściwie jest nią podszyta, mimo tego autor przemyca umiejętnie - nie expressis verbis - pean na cześć życia, i to mu rewelacyjnie wyszło!!!Świetnie skonstruowane dialogi, czasami zbyt dla mnie zamerykanizowane, ale można to swobodnie przełknąć. Logiczna narracja, wszystko spójne i przemyślane - mistrzostwo. Książka różniąca się od innych, autor znalazł ciekawą niszę w której chyba jest mistrzem ( nie czytałem niczego podobnego ). Polecam, bardzo dobra pozycja.

Vaszka | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Autor został mi polecony ze względu na kierunek jaki studiuje. Padło na Kurację według Schopenhauera. Książka wciąga od pierwszych stron, mnóstwo w niej wiedzy o psychoterapii, terapii grupowej, zawodzie terapeuty oraz oczywiście filozofii. Skupiamy się na Arthurze Schopenhauerze gdyż jeden z byłych pacjentów Juliusa znalazł pocieszenie i pomoc w pokonaniu swoich patologii dopiero przy studiowaniu filozofii niemieckiego myśliciela. Terapeuta oraz jego były pacjent zawiązują umowę.
Książka podzielona jest jakby na dwie części, które się przeplatają tj. właściwa historia oraz życie Schopenhauera.
Nie będę ukrywać pociąga mnie dekadentyzm, a jak wiadomo Arthur Schopenhauer jest najbardziej znanym jego przedstawicielem. I owszem gdybym miała możliwość towarzyskiego spotkania z filozofem, raczej bym nie skorzystała, co jednak nie zmienia faktu ze wielkim człowiekiem był. Polecam.
Ps. Zapomniałam dodać, że Schopenhauer choć gra pierwsze skrzypce nie jest jedynym filozofem występującym w...

Mirek | 2013-07-12
Przeczytana: kwiecień 2013

Bardzo dobra książka dla ludzi myślących i poszukujących sensu w swoim życiu. Zainteresowałem się nią ze względu na pogłębienianie myśli stoickiej z która blisko był związany Schopenhauer. Przez tą książkę odkryłem także tego niemieckiego filozofa. Książkę czyta się bardzo łatwo.

Angelika | 2016-01-06
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Świetna książka psychologiczno-filozoficzna. Napisana profesjonalnym "piórem". Dla kogoś, kto choć w nikłym stopniu interesuje się Schopenhauerem,terapią grupową czy psychologią,powinna znaleźć się obowiązkowo na półce "Chcę przeczytać". Wiele zdań może stać się złotymi myślami,którymi warto kierować się w życiu lub chociaż wziąć je pod lupę i zastanowić się nad ich prawdziwością. Nie wiem czemu,ale w pewien sposób jest to ciepła książka. Nikt z początku,by tak nie pomyślał,ale uważam,że mnie zrozumiecie,gdy zaczniecie się w nią zagłębiać. Jeśli uważacie, że psychologiczna książka Was nie interesuje,to pewnie ta pozycja stałaby się miłym zaskoczeniem.
Polecam!

emiailona | 2012-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2012

Rewelacja. Niesamowity język, czyta się z niepokojem ale w pozytywnym sensie, nie można doczekać się kolejnych epizodów. Nie jestem zwolennikiem teorii Schopenhauera, ale wiele w nich życiowych prawd o nas, naszych zachowaniach. Przyjemna i pouczająca lektura. Niesamowite zakończenie.

Gra_ce | 2012-03-24
Przeczytana: 2006 rok

Zbeletryzowana psychoterapia z aspektem filozoficznym - w tej książce dużo odniesień do Schopenhauera. Ciekawe - również jako przykład "psychologizacji" humanistyki. W tym przypadku owa psychologizacja wychodzi na plan pierwszy i jest podstawowym pryzmatem patrzenia na ludzi i ich losy. Paradoksalnie - Yalom będąc psychoterapeutą parającym się literaturą próbuje w swoich książkach narysować granicę między psychologią a innymi "siłami" wpływającymi na ludzkie losy - choć moim zdaniem to akurat mu się nie udało.

natalia | 2016-01-05
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Prawdziwą radochą było czytanie "Kuracji" dla takiego zapalonego studenciaka psychologii jak ja! Lekkość pióra Yaloma w opisywaniu mechanizmów funkcjonowania grupy terapeutycznej to jedna z największych zalet powieści, niebanalna fabuła, genialnie wpleciony życiorys Schopenhauera(którego, swoją drogą, kiedyś ceniłam, lecz po lekturze, nieco zmieniłam swoje zdanie). Krótko mówiąc - skarbnica wiedzy i rozrywka na wysokim poziomie.
(Zakończenie urocze! :))

Olanzapine | 2016-02-10

Piękna, piękna, piękna! Byłaby moją ulubioną, gdyby nie świadomość, że reszty dzieł tego autora jeszcze nie przeczytałam. Polecam :)

Sobisz | 2016-08-13
Przeczytana: listopad 2015

Początek przygody z Irvinem Yalomem. W dobrym czasie ta książka trafiła do mnie.

anna | 2015-10-04
Przeczytana: 03 października 2015

Bardzo dobra książka. Historia terapeuty wpleciona w życiorys i filozofię Schopenhauera. Jak dla mnie dobre wprowadzenie do stricte filozofii; można odnaleźć w książce nawiązania do innych filozofów: Kanta czy Epikteta. Świetnie ukazana praca w grupie terapeutycznej, po części wytłumaczony sens samej terapii; ciekawe czy sam Schopenhauer zdecydowałby się na pomoc u dr Juliusa :-)