Hanulka Jozy

Seria: Własny Pokój
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Jozova Hanule
Olena

"Hanulka Jozy" zamyka cykl opowiadań Květy Legátovej pt. "Żelary", który przyniósł autorce - w wieku 82 lat - miano literackiego odkrycia, został uhonorowany najważniejszymi czeskimi nagrodami i przez dwa lata nie opuszczał list bestsellerów. Wydarzenia z życia mieszkańców Żelar - zapadłej wioski leżącej w pogranicznych górach - są tu tłem dla historii młodej lekarki Eliszki, która w miejscu zapomnianym przez świat ukrywa się przed gestapo. Aby zatrzeć za sobą ślady, musi wyjść za mąż za miejscowego górala i stać się Hanulką. Delikatna, wychowana w mieście dziewczyna początkowo traktuje wiejskie życie jako tymczasową konieczność, lecz nieoczekiwanie dla niej samej stopniowo wypełnia się ono uczuciem, przed którym Eliszka nie może się uchronić...

Niepowtarzalny poetycko-dygresyjny styl, głęboka analiza psychologiczna i znakomity, klasyczny warsztat pisarski to charakterystyczne cechy prozy Legátovej, które decydują o wyjątkowości tej niebanalnej historii miłosnej.

Na motywach noweli "Hanulka Jozy" Ondřej Trojan w 2003 roku nakręcił nominowany do Oscara film pt. "Żelary

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2008

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Lilian | 2018-02-05
Na półkach: 19_Legatowa, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2018

Za pomocą prostych słów napisana cudowna książka.
Widać w niej doświadczenie osoby, która już wiele przeżyła i widziała, która potrafi dostrzec prawdziwe piękno i odróżnić rzeczywiste wartości życia od ułudy szczęścia.

Nie ma tu jakiś wzniosłych słów, nie ma moralizatorstwa, jest prosty chłop Joza i wykształcona Hanulka. Wydawać by się mogło - mezalians jak w wielu książkach. A jednak to jest coś zupełnie innego, piękno w zabitej dechami wsi, piękno wśród codziennej harówki i walki o przetrwanie, piękno w prostocie Jozego i duszy Hanulki.

Bardzo żałuję, że autorka nie napisze już więcej żadnej powieści bo z ogromną przyjemnością czytałabym wszystkie jej książki.

książek: 1933
Wojciech Gołębiewski | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Dalszy ciąg "Żelarów", w których recenzji pisałem:
"....Květa Legátová, właśc. Vera Hofmanowa (1919 – 2012) zadebiutowała tym zbiorem opowiadań w 2001 roku, mając 82 lata (nie licząc książki dla dzieci napisanej 40 lat wcześniej). Na podstawie opowiadania pt "Hanulka Jozy" powstał film "Żelary" nominowany w 2004 do Oscara.

Cieszę się z dwóch powodów: po pierwsze - pozostało mnie jeszcze 7 lat na debiut, a po drugie - powiększyła się grupka, o której pisałem recenzując Balabana:
"....Najpierw był Capek i Hasek, potem Hrabal, Kundera i Seifert, oraz poniekąd Kafka, teraz Balaban, a do tego Szczygieł, który sympatię do Czechów wywołał. I dobrze, bo niby sąsiedzi, a tak mało ich znamy...."
W międzyczasie doszedł Ota Pavel, a teraz Legatova...."

Przepiękna poetycka opowieść z najwyższej półki naturalizmu, której przyświeca przesłanie: "Ecce Homo !!" (czyli ukazanie dramatycznej prawdy o człowieku). Absolutna rewelacja!! Nie wolno tej pozycji pominąć!! ...

Anna | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Powiedzieć, że to piękna historia o miłości, to jakby nic nie powiedzieć. O "Jeźdżcu miedzianym" też mówią, że piękna historia o miłości.

Cytując Autorkę "Miłość jest najbardziej profanowanym słowem w ludzkim słowniku"

Jeśli ktoś zachwyca się "Jeźdźcem miedzianym" to niczego dla siebie w tej książce nie znajdzie. Bo to jest historia o PRAWDZIWEJ miłości. Takiej organicznej, ze środka, z trzewi płynącej. Miłości naznaczonej piętnem wojny, chociaż tej wojny może tu z 5%.

Po przeczytaniu naszła mnie refleksja, że taką książkę może napisać tylko ktoś, kto przeżył już życie, wszystko widział, wszystkiego doświadczył i po prostu WIE, co jest w życiu najwazniejsze.

Zuba | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

"Hanulka Jozy" to mógłby być pierwszorzędny gniot. Historia prosta jak drut - ona wykształcona, on wieśniak, a jednak miłość. Ratunku! Ile razy to już było? Autorka pokazuje swoim przedstawieniem tej historii, co odróżnia literaturę od powieścideł, a co trudno mi zdefiniować. Nie ma w tym przypadku żadnych formalnych zabiegów, szczególnego języka, prosta narracja i tyle. Podziwiam Kvete Legatovą, że ustrzegła się banału i stworzyła taką opowieść.
Przypominała mi klimatem "Ptaszynę" (tę Kosztolanyi'ego) i trochę "Sońkę".

Badhbh | 2015-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2015

Trudno opisać beletrystykę, która nosi w sobie Prawdę, zwykle przynależną literaturze faktu. Te emocje kłębiące się w tej książce są tak prawdziwe. Boleśnie prawdziwe. To nie jest cukierkowa historia. Ma smak gorzki a zarazem wspaniały. Więcej takich odżywczych historii, by się przydało. Oto losy kobiety, która ewoluowała i w której przemianę bez trudu uwierzę. Polecam! I film polecam, "Żelary", który dawno temu, mignął mi w telewizji, a który pamiętam do dziś. Bo od czasu do czasu miło jest poobcować z czymś prostym a zarazem boleśnie pięknym.

tsantsara | 2014-05-12
Przeczytana: 2008 rok

Wbrew pozorom nie jest to powieść tylko dla kobiet - wzruszająca, głęboka, pokazująca, że szczęście i prawdziwe życie niekoniecznie możliwe jest tylko w mieście i wśród wykształconych... Że prawdziwe, szczere relacje między ludźmi są ważniejsze niż ambicje i wyobrażenia.

Paula | 2011-10-16
Przeczytana: 11 października 2011

Czasy II Wojny Światowej w Czechosłowacji. Eliszka jest młodą lekarką, która pracując w szpitalu jednocześnie zaangażowana jest w działania ruchu oporu. Kiedy okazuje się, że jej działania zostały zdemaskowane przez Niemców, dziewczyna dostaje polecenie by się ukryć. Jako przykrywka ma jej posłużyć Joza, góral z Żelar, którym Eliszka opiekowała się podczas jego pobytu w szpitalu. Mężczyzna zabiera młodą, załamaną swoją sytuacją dziewczynę do Żelar, zapadłej wioski leżącej w pogranicznych górach. Tam przedstawia ją jako swoją narzeczoną Hanulkę. Po niedługim czasie Hanulka i Joza biorą ślub i zamieszkują razem. Dla młodej kobiety, przyzwyczajonej do ciągłego działania i rozwoju, taka sytuacja jest złem koniecznym. Wiejskie życie jawi się jej jako ciężkie i prymitywne, natomiast Joza w niczym nie dorównuje jej poprzedniemu mężczyźnie, Richardowi. Czas jednak mija i niespodziewanie dla samej Hanulki Żelary stają się jej domem, a Joza mężem w każdym tego słowa znaczeniu. To w tym...

Marjory | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Jedna z najpiękniejszych książek o miłości jakie czytałam. Bez zbędnej ckliwości, oszczędna i niedająca o sobie zapomnieć. Ta książka jest jak melodia przy której czujemy "ciarki" na całym ciele.

Abigail | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Jakbyście się czuli, gdybyście nagle musieli opuścić wasz dom, zostawić wszystko co kochacie, porzucić wszystkie plany, marzenia, ambicje i rozpocząć zupełnie nowe życie w nowym miejscu z nową tożsamością? Tak samo właśnie czuje się bohaterka książki Kvety Legatowej- lekarka Eliszka. Okoliczności-wojna i konieczność ukrycia się przed Gestapo, zmusiły ją do zamieszkania na wsi, poślubienia jednego z jej mieszkańców, a także zmiany imienia. Nic dziwnego, że kiedy jedzie pociągiem wraz ze swoim przyszłym mężem do Żelar wypełniają ją czarne myśli i obawy. Ona- kobieta wykształcona i niezależna, wychowana głównie w mieście ma się stać żoną prostego człowieka, zamieszkać na prowincji, bez prądu, elektryczności, tam gdzie wciąż jeszcze panują patriarchalne struktury. Czy te obawy okażą się prawdziwe? Czy mąż będzie często zaglądał do kieliszka i bił ją? A może wręcz przeciwnie, obdarzy ją miłością jakiej nigdy przedtem nie zaznała?

Uczucie między dwojgiem ludzi ukazane jest w powieści...

rola2 | 2013-01-01
Przeczytana: 01 listopada 2012

Niesamowita historia kobiety - lekarki, która nieoczekiwanie musi zmienić swoje życie i plany na przyszłość. Musi dostosować się do zupełnie odmiennego świata. Polecam głównie z uwagi na prostotę i wyjątkowość związku Hanulki i Jozy.