Hanulka Jozy

Tłumaczenie: Dorota Dobrew
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Własny Pokój". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Jozova Hanule
Olena

"Hanulka Jozy" zamyka cykl opowiadań Květy Legátovej pt. "Żelary", który przyniósł autorce - w wieku 82 lat - miano literackiego odkrycia, został uhonorowany najważniejszymi czeskimi nagrodami i przez dwa lata nie opuszczał list bestsellerów. Wydarzenia z życia mieszkańców Żelar - zapadłej wioski leżącej w pogranicznych górach - są tu tłem dla historii młodej lekarki Eliszki, która w miejscu zapomnianym przez świat ukrywa się przed gestapo. Aby zatrzeć za sobą ślady, musi wyjść za mąż za miejscowego górala i stać się Hanulką. Delikatna, wychowana w mieście dziewczyna początkowo traktuje wiejskie życie jako tymczasową konieczność, lecz nieoczekiwanie dla niej samej stopniowo wypełnia się ono uczuciem, przed którym Eliszka nie może się uchronić...

Niepowtarzalny poetycko-dygresyjny styl, głęboka analiza psychologiczna i znakomity, klasyczny warsztat pisarski to charakterystyczne cechy prozy Legátovej, które decydują o wyjątkowości tej niebanalnej historii miłosnej.

Na motywach noweli "Hanulka Jozy" Ondřej Trojan w 2003 roku nakręcił nominowany do Oscara film pt. "Żelary

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2008

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Zuba | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

"Hanulka Jozy" to mógłby być pierwszorzędny gniot. Historia prosta jak drut - ona wykształcona, on wieśniak, a jednak miłość. Ratunku! Ile razy to już było? Autorka pokazuje swoim przedstawieniem tej historii, co odróżnia literaturę od powieścideł, a co trudno mi zdefiniować. Nie ma w tym przypadku żadnych formalnych zabiegów, szczególnego języka, prosta narracja i tyle. Podziwiam Kvete Legatovą, że ustrzegła się banału i stworzyła taką opowieść.
Przypominała mi klimatem "Ptaszynę" (tę Kosztolanyi'ego) i trochę "Sońkę".

Badhbh | 2015-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2015

Trudno opisać beletrystykę, która nosi w sobie Prawdę, zwykle przynależną literaturze faktu. Te emocje kłębiące się w tej książce są tak prawdziwe. Boleśnie prawdziwe. To nie jest cukierkowa historia. Ma smak gorzki a zarazem wspaniały. Więcej takich odżywczych historii, by się przydało. Oto losy kobiety, która ewoluowała i w której przemianę bez trudu uwierzę. Polecam! I film polecam, "Żelary", który dawno temu, mignął mi w telewizji, a który pamiętam do dziś. Bo od czasu do czasu miło jest poobcować z czymś prostym a zarazem boleśnie pięknym.

Paula | 2011-10-16
Przeczytana: 11 października 2011

Czasy II Wojny Światowej w Czechosłowacji. Eliszka jest młodą lekarką, która pracując w szpitalu jednocześnie zaangażowana jest w działania ruchu oporu. Kiedy okazuje się, że jej działania zostały zdemaskowane przez Niemców, dziewczyna dostaje polecenie by się ukryć. Jako przykrywka ma jej posłużyć Joza, góral z Żelar, którym Eliszka opiekowała się podczas jego pobytu w szpitalu. Mężczyzna zabiera młodą, załamaną swoją sytuacją dziewczynę do Żelar, zapadłej wioski leżącej w pogranicznych górach. Tam przedstawia ją jako swoją narzeczoną Hanulkę. Po niedługim czasie Hanulka i Joza biorą ślub i zamieszkują razem. Dla młodej kobiety, przyzwyczajonej do ciągłego działania i rozwoju, taka sytuacja jest złem koniecznym. Wiejskie życie jawi się jej jako ciężkie i prymitywne, natomiast Joza w niczym nie dorównuje jej poprzedniemu mężczyźnie, Richardowi. Czas jednak mija i niespodziewanie dla samej Hanulki Żelary stają się jej domem, a Joza mężem w każdym tego słowa znaczeniu. To w tym...

tsantsara | 2014-05-12
Przeczytana: 2008 rok

Wbrew pozorom nie jest to powieść tylko dla kobiet - wzruszająca, głęboka, pokazująca, że szczęście i prawdziwe życie niekoniecznie możliwe jest tylko w mieście i wśród wykształconych... Że prawdziwe, szczere relacje między ludźmi są ważniejsze niż ambicje i wyobrażenia.

Marjory | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Jedna z najpiękniejszych książek o miłości jakie czytałam. Bez zbędnej ckliwości, oszczędna i niedająca o sobie zapomnieć. Ta książka jest jak melodia przy której czujemy "ciarki" na całym ciele.

Abigail | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Jakbyście się czuli, gdybyście nagle musieli opuścić wasz dom, zostawić wszystko co kochacie, porzucić wszystkie plany, marzenia, ambicje i rozpocząć zupełnie nowe życie w nowym miejscu z nową tożsamością? Tak samo właśnie czuje się bohaterka książki Kvety Legatowej- lekarka Eliszka. Okoliczności-wojna i konieczność ukrycia się przed Gestapo, zmusiły ją do zamieszkania na wsi, poślubienia jednego z jej mieszkańców, a także zmiany imienia. Nic dziwnego, że kiedy jedzie pociągiem wraz ze swoim przyszłym mężem do Żelar wypełniają ją czarne myśli i obawy. Ona- kobieta wykształcona i niezależna, wychowana głównie w mieście ma się stać żoną prostego człowieka, zamieszkać na prowincji, bez prądu, elektryczności, tam gdzie wciąż jeszcze panują patriarchalne struktury. Czy te obawy okażą się prawdziwe? Czy mąż będzie często zaglądał do kieliszka i bił ją? A może wręcz przeciwnie, obdarzy ją miłością jakiej nigdy przedtem nie zaznała?

Uczucie między dwojgiem ludzi ukazane jest w powieści...

rola2 | 2013-01-01
Przeczytana: 01 listopada 2012

Niesamowita historia kobiety - lekarki, która nieoczekiwanie musi zmienić swoje życie i plany na przyszłość. Musi dostosować się do zupełnie odmiennego świata. Polecam głównie z uwagi na prostotę i wyjątkowość związku Hanulki i Jozy.

giera | 2013-12-01

Powieść Hanulka Jozy nie zaczyna się dobrze. Czytając pierwsze strony, pomyślałem: „No, nie. Kolejna martyrologiczna historia á la Hanna Krall, tylko w czeskim wydaniu”. Jakże się pomyliłem! Ale po kolei. Trwa druga wojna światowa, młoda lekarka, która prawdopodobnie niedawno ukończyła studia – Eliszka, pracuje w szpitalu, do którego ściągnął ją, „już na trzecim semestrze”, jako swoją asystentkę doktor Richard. Mimo tego, że on jest mężem innej kobiety i ojcem dwóch synów, wywiązuje się między nimi romans, który doktor planował pewnie od samego początku. Eliszka działa w ruchu oporu, jest kurierem, dostarcza kopertę pod drzwi mieszkania w kamienicy na trzecim piętrze. Nie wie, co jest w kopercie, ani kto mieszka za drzwiami. Ten dzień miał się nie różnić o innych, zadanie miała wykonać sprawnie, tak jak zawsze. Jednak na schodach spotyka gestapowca, czyli ktoś sypnął. Sprawy się komplikują. Wraca do szpitala, by dowiedzieć się, że jej ukochany wjechał za granicę, a ona została...

Alicja | 2012-03-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 marca 2012

Miłość w czasach wojny. Miłość nie jest przystojna. Miłość jest oparciem.

eubz | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Jestem trochę zawiedziony. Przeczytałem i ot nagle czytanie o Hanulce się skończyło.

Trudno tu ominąć porównania z Żelarami, w końcu książka jest sprzedana jako jeszcze jedno opowiadanie z terenu, splatająca losy żelarskich bohaterów. A tu... przeczytałem zwyczajną, równą opowieść o życiu, jakich wiele.

O ile "Żelary" Legatovej wywróciły mnie na lewo, sponiewierały, wypruły mi bebechy, rozszarpały jak dzikie głodne zwierze, to Hanulka była dla mnie tylko śladem płynącego statku.

Szkoda, bo jestem pewien, że gdybym zaczął przygodę od Hanulki Jozego, po Żelary zwyczajnie bym nie sięgnął, wiele tracąc.