Takeshi. Taniec tygrysa

Okładka książki Takeshi. Taniec tygrysa Maja Lidia Kossakowska
Okładka książki Takeshi. Taniec tygrysa
Maja Lidia Kossakowska Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Takeshi (tom 2) Seria: Fantastyczna Fabryka fantasy, science fiction
Takeshi (tom 2)
Fantastyczna Fabryka
Fabryka Słów
2015-06-12
2015-06-12
Takeshi Kossakowska Japonia

Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...
Okładka książki Wizje alternatywne Eugeniusz Dębski, Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, A...

Drugi tom serii o Takeshi „na uszach” i co? No i lekki „zong” i rozczarowanie. Nie załapałem rytmu Kossakowskiej i umknęło mi dlaczego na skrzyżowaniu zmieniono kierunek i zaczął się marsz ku wzorowanej na kulturze latynoskiej Antilii. Na tym tle postać Takeshi (zmaltretowanego na koniec pierwszego tomu) umyka gdzieś do tła, głębiej nawet niż samo Wakuni.
Potencjalnie ciekawy wątek Antili pasuje mi na niezależny tom, w którym niepotrzebne jest Wakuni. Wakuni zasługuje jednak na budowanie swojej japońskocentrycznej narracji i rozwój. A Takeshi… Zapytam – gdzie jest Takeshi? Niby jest, ale mocno z boku. Odniosłem też wrażenie, że Kossakowska próbowała w zbyt małej objętości upchać zbyt dużą zawartość. Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że dobre fantasy zazwyczaj jest opasłym tomiszczem, gdyż zbudowanie świata jednak nie jest bajką na kilkanaście stron.
Nie złapałem sensu, przykro mi. Barwne i dynamiczne sceny nie ułożyły się w mojej głowie w zgrabną całość. W konsekwencji nie wiem co powiedzieć poza tym, że średnio mi się podobało. Intuicja mi jednak podpowiada, że w tomie 3. wszystko jakoś się połączy. Wydanym 8 lat po drugim i już po śmierci Autorki.

Potencjalnie...

Drugi tom serii Takeshi Taniec tygrysa Mai Lidii Kossakowskiej w sumie niczym mnie nie zaskoczył. Był dla mnie tak samo zagmatwany jak pierwsza część.

W tym tomie poznajemy dalsze losy Cienia śmierci. Nie jest z nim dobrze. Nowy porządek walczy ze starym. Wydarzenia z Wakuni oraz Antilii są od siebie zależne. Czy Haru będzie mogła wrócić do domu? Czy Yoshitaki poniesie karę swej zdrady? Czy protekcja Tygrysa pomoże?

Trudno mi się czytało ten tom. Są kwestie których nie rozumiem. Pierwszy tom wydał mi się bardziej przystępny. Połączenie czarów z technologią, demonami czy voodoo wydaje się fascynujące jednak pozostawiło mnie z mieszanym uczuciami. Nie wiem czy jest to rodzaj fantastyki która jest dla mnie. Oczywiście nie mogę się tu przyczepić do kreacji bohaterów czy stylu autorki. Ale jest to dość specyficzne. Myślę, że miłośnicy japońskich sznytów bardziej się tutaj odnajdą. Trzeci tom przede mną z którym z pewnością się zapoznam i który pomoże mi całościowo ocenić tę serię. Na razie jest dość średnio. Ale to tylko moje subiektywne odczucia. Ten cykl jest dla mnie pewnego rodzaju wyzwaniem. Wracając do fabuły na pewno moim większym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia w Wakuni. Losy Cienia, Haru i Yoshitakiego. Najbardziej się do nich przywiązałam. Losy Antilii są dla mnie nie do końca zrozumiałe. Mam nadzieję, że w ostatniej części wszystko się zazębi, wyjaśni i stanie się spójne. Bardziej do gustu przypadły mi opisy walk mieczem niż czary mary. Oby autorka w trzecim tomie poszła bardziej w tę stronę.

IG: ksiazki_wloczykija
Ta opowieść przenosi czytelnika w fascynujący świat pełen niebezpieczeństw i niesamowitych przygód.

Kossakowska mistrzowsko skonstruowała bohaterów, nadając im głębię emocjonalną i wiarygodność. Główny bohater, Takeshi, jest młodym samurajem o wielkim sercu i niezwykły talentach. Jego podróż przez krainę pełną intrygi i spisków odsłania przed czytelnikiem tajemnice dotyczące jego samego oraz jego przeszłości.

Fabuła jest pełna zwrotów akcji i napięcia, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Książka porusza istotne tematy takie jak lojalność, przyjaźń i odwaga w obliczu przeciwności losu. Autorka umiejętnie balansowała pomiędzy scenami walki a momentami refleksji, tworząc wciągającą opowieść dla czytelnika.

Jeden z największych atutów tej książki to także jej wyjątkowy styl pisarski. Kossakowska posługiwała się językiem bogatym w szczegóły i obrazy, co sprawia, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością. Opisy krajobrazów i wydarzeń są tak realistyczne, że czytelnik ma wrażenie, jakby sam był obecny w świecie przedstawionym.

Dlatego wieści o śmierci autorki tak znakomitych książek, które uwielbiam do dzisiaj i pamiętam jej każdą historie, tak mocno poruszyła moje serce. Do dzisiaj wielokrotnie wchodzę w różne filmiki związane z nią i z jej obecnością by powspominać i nadać życie temu co odeszło.

"Takeshi. Taniec tygrysa" to książka, która z pewnością przypadnie do gustu fanom literatury fantasy oraz wszystkim poszukującym wartkiej akcji i fascynującej fabuły. Maja Lidia Kossakowska udowodniła swoje mistrzostwo jako pisarka oraz zdolność tworzenia niezapomnianych bohaterów i światów.

IG: ksiazki_wloczykija

"Takeshi 2. Taniec tygrysa" Mai Lidii Kossakowskiej sprawdza się jako kontynuacja losów tytułowego honorowego ronina, za to wątki związane z latynoską Antilią wypadają zdecydowanie bladziej. Ogólnie rzecz biorąc, mam wrażenie, że w tym tomie znalazło się zbyt wiele nieprzystających do siebie wątków i elementów, których nie sposób harmonijnie pogodzić: z jednej strony ekscytujące, zaawansowane intrygi i zagrożenie świata, a z drugiej spowolnienie akcji, by wprowadzić przemyślenia postaci. Sami bohaterowie też prezentują typy od całkowicie schematycznych po złożone charakterologicznie, co może spowodować zawroty głowy.

Całą recenzję przeczytasz tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2023/06/recenzja-maja-lidia-kossakowska-takeshi_0528936442.html

„Takeshi. Taniec tygrysa” to drugi tom cyklu Takeshi autorki Mai Lidii Kossakowskiej, który zabierał czytelnika w zupełnie inny świat. Inspiracja Krajem Kwitnącej Wiśni, kolonizowaniem planet i wojownikami, którzy byli niezwykle honorowi, nie przesadzę, jeśli określę ich mianem tancerzy mieczy. Czytając historię Takeshiego przesiąka się klimatem książki. To jedna z tych historii, które mogą zmienić ludzkie życie, każdy podjęty wybór i działanie odbija się na innych. Świat, w którym łączy się nowoczesna technologia z feudalną Japonią, coś, co nie do końca wydaje się możliwe, tutaj to działa. Zachęca do pozostania na dłużej w tym cyklu.
Głównym bohaterem powieści autorstwa Mai Lidii Kossakowskiej pod tytułem „Takeshi. Taniec tygrysa” jest Takeshi, dawniej był członkiem Zakonu Czarnej Wody. Co to oznacza? To silny wojownik, który nie zważa na ból, jest doskonale wyszkolony, ambitny, ból nie jest dla niego problemem. Jest też celem zemsty swoich przełożonych, co zmusza go do analizowania każdego kroku, który chce wykonać. Tym razem autorka pokazała nam świat demonów, podstępnych, tajemniczych i zaskakujących. Rei ma pewną więź, umysłową duchową z Takeshim i twierdzi, że wojownik przemienił się w demona. Z początku nie mogłam w to uwierzyć, ale czy taka mogła być prawda? Co zrobił Takeshi?
„Takeshi. Taniec tygrysa” to kontynuacja pierwszego tomu, jednak jest w niej mniej głównego bohatera, dość ważnymi bohaterami pozostają Estuke, czy Haru. Autorka zadbała, aby oprócz znanych postaci pojawiły się te zupełnie nowe, które zaczynamy poznawać. Kossakowska zadbała nieco o poszerzenie i rozbudowanie świata, poprzez dodanie Antili, z której pochodzi jeden z bohaterów. Czytanie tej powieści sprawiało, że coraz bardziej byłam zaintrygowana i chciałam zostać w tym świecie znacznie dłużej. Maja Lidia Kossakowska sprawiła, że coraz więcej poznajemy tutaj szczegółów, lepiej poznajemy postać Takeshieo. Widać, że autorka inspirowała się nieco voodoo, co było ciekawą odmianą. „Takeshi. Taniec tygrysa” jest nieco inną powieścią niż pierwszy tom, nie znaczy, że jest słabszy. Zawsze będę wymieniać, jako zaletę pomysł, który zdecydowała się realizować autorka, wszystkie wysiłki włożone w kreację wspaniałych bohaterów, nie zaprzestała ukazywania piękna i złożoności otaczającego świata. Styl autorki od zawsze sprawiał, że jej książki czyta się przyjemnie i z ogromną przyjemnością do nich powraca.

Drugi tom. Bardzo często uważany za najgorszy tom w serii. Najczęściej rozbudowuje historię, ale jej nie kończy.
Więc jak go zrecenzować, by nie zdradzić za dużo a jednocześnie nie zrobić tego pobieżnie.

Drugi tom Takeshiego. Drugi tom opowiadający o samuraju renegacie. O ucieczce, o pościgu, o konfliktach.
Niby tak a nie.

Ten tom różni się znacznie od pierwszego. Na początku wspomnę o tym, że samego Takeshiego jest tu bardzo mało. Nawet "Japonii" jest zdecydowanie mniej.
To tom gdzie skupiamy się na drugim kontynencie.
Czarownicy, voodoo, dżungla, slumsy i wierzenia rodem z Ameryki Łacińskiej.
Do tego spora porcja polityki, zagrywek i intryg z nią związanych. Oraz prześladowań , które nadają historii bieg.

To książka, która w 100% spełnia zadanie 2 tomu. Rozwijamy, pogłębiamy, dorzucamy nowe wątki i postacie. Nic nie tłumaczymy, nic nie kończymy. Zostawiamy czytelnika w takim momencie, by musiał sięgnąć po kolejną część.

Czy to dobry tom? Jeśli patrzymy na to, co oferuje to tak. Ale jeśli porównujemy go z poprzednim to wypada gorzej. Jest bardziej przegadany, momentami chaotyczny i nużący. Z jednej strony dużo dopowiada a z drugiej czasem ma się wrażenie, że pewne fragmenty są niepotrzebne.

Styl nadal cudowny. Humor i dialogi na wysokim poziomie. Ale to nie jest ten pierwszy Takeshi. Czegoś brak.
Co nie zmienia faktu, że czytało się szybko, miło i przyjemnie i konieczne sięgnę po tom 3.

Niby tak a nie.

Ten tom różni się znacznie od pierwszego. Na...

Znacznie słabsze w porównaniu do poprzedniej. Zdecydowana większość historii dzieje się zupełnie w innej krainie z pominięciem głównego bohatera. Nieudolnie rozwijana historia. Nie wiem czy podejdę do kolejnej książki, chyba już odpuszczę.

drugi tom cyklu… dla mnie troszkę nużący, a to przez opisy świata po drugiej stronie (tzw. Antilia) która mnie jakoś mniej interesuje niż Wakuni, ale widać, że jest to potrzebne do poprowadzenia historii do końca

"Takeshi 2. Taniec tygrysa" to drugi tom serii polskiej autorki o niezwykłym klimacie, tajemniczych zakonach, gangsterach, z brutalnymi walkami oraz nutą mistycyzmu.

Pierwszy tom zakończył się w taki sposób, że byłam bardzo pozytywnie nastawiona na tę kontynuację. Musiałam dowiedzieć się co się stało z Takeshim i jak dalej potoczą się jego losy.

Niestety ten tom nie spełnił do końca moich oczekiwań. Odniosłam wrażenie, że wątek tytułowego bohatera nie jest tu wiodący i w zasadzie okazał się momentami nudny i nieciekawy. Jego sytuacja bardzo niewiele posunęła się naprzód.

Autorka zaserwowała nam za to wachlarz nowych postaci, które niestety nie wzbudziły mojego zainteresowania. Było ich dość sporo, mieszali mi się, a to, że mało mnie ciekawili wcale nie poprawiło tej sytuacji 🙈

Dodatkowo spotkałam się ponownie z tym samym co w pierwszym tomie - nie mogłam się wgryźć w ten tom, jeszcze dłużej niż w pierwszy.

Ciężko mi rzec coś konkretnego na temat stylu autorki, momentami czytało mi się świetnie, płynęłam przez tekst, a czasem mi zgrzytało i czułam, że to idzie jak po gruzie. Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane, rzadko miewam takie sytuacje, ale sposób narracji, opisywania różnych scen czy prowadzenia historii zwyczajnie nie zawsze mi leżały.

Oceniam ten tom słabiej niż pierwszy, mniej mi się podobał, nie wzbudził we mnie takiego zainteresowania i przede wszystkim nie dał mi tyle akcji z Takeshim na ile liczyłam.

Całkiem polubiłam tego bohatera i to o nim głównie chciałam poczytać. Na plus oczywiście jest całościowy klimat tej książki, autorka naprawdę się na tym polu wykazała, ten świat mocno działa na moją wyobraźnię.

Jeśli lubicie fantasy z azjatyckim vibem, klimatem gangsterskim, cyberpunkowym, z bohaterami będącymi członkami skrytobójczych zakonów to warto sprawdzić tę serię, lecz niestety mam wrażenie, że ten 2 dotknęła klątwa 2 tomu 😅

Niestety ten tom nie...

(audio)
Tak jak w przypadku tomu 1 literacko książkę oceniam bardzo pozytywnie. Słuchało się lekko i z przyjemnością. W tomie 2 fabuła odbiega od historii rozpoczętej w poprzednim przez co losy tytułowego bohatera schodzą na dalszy plan. Myślę jednak, że tom 3 zepnie wszystko do kupy. Niestety tak jak w przypadku tomu 1 klimaty azjatyckie nie przypadły mi do gustu.

(audio)

Maja Lidia Kossakowska Takeshi. Taniec tygrysa Zobacz więcej