Statek

Dobra, ale strasznie mnie zmeczyla

Dobra, ale strasznie mnie zmeczyla

Mieszane uczucia

Mieszane uczucia

Doskonałe studium antyfeministyczne. Ci, co mówią, że Łysiak wali w kobiety jak w bęben są w błędzie, bo równie mocno obrywają tutaj mężczyźni. Książka to prawdziwa kopalnia sentencji i powiedzeń, w większości przypadków jakże trafnych.

„Statek” to w zasadzie powieść-wykład o naturze kobiet wg Waldemara Łysiaka. Miejscami mocno histeryczny i dziś może byś odbierany jako czysta mizoginia. Nie będę podejmował się psychoanalizy autora, czytałem dawno, pamiętam średnio, ale to po prostu kolejna nużąca „gadana” powieść. I niestety „Statek” pokazuje też kurs kolejnych powieści Łysiaka: coraz więcej prawd objawionych, a coraz mniej miejsca na samą opowieść i przestrzeń dla refleksji czytelnika.

Kolejny Łysiak, moim zdaniem równie dobry jak pozostałe. Warto, warto, polecam :)

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem. Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

7.5
mocna odtrutka dla śmiertelnika.

7.5
mocna odtrutka dla śmiertelnika.

Fabuła książki słaba, właściwie pytanie należy zadać takie: czy w "Statku" w ogóle jest fabuła czy to raczej dodatek do rozważań natury filozoficznej?

Po "Flecie z Mandragory", który świetnie przedstawił doskonałe słownictwo i swobodę twórczą Łysiaka, przysiadłem do "Statku", który okazał się być całkiem dobrą powieścią. Tło bohaterów, miejsca akcji oraz wątki wydaje się być rozmyte, mało spójne i zwyczajnie niewiele wnoszące. Ważniejsze w powieście Łysiaka są rozważania nt. natury kobiet (i mężczyzn),przedstawiania kobiet w sztuce (głównie książkach i malarstwie) czy natury samego człowieka (który bywa porównywany do zwierząt - tu autor wskazuje na fakt, że mamy podobne potrzeby). Statek to lektura wymagają uwagi, skupienia, analizy i wysnuwania własnych przemyśleń w odezwie do przedstawionych przez autora rozważań. Zdecydowanie nie jest to książka łatwa i prosta, ale z pewnością pozostawiająca po sobie wspomnienia.

Prawdziwe arcydzieło. Książka perfekcyjnie ukazuje naturę kobiet. Coś fenomenalnego. Z biegiem upływających lat i życiowych doświadczeń, mogę powiedzieć, że większość tez postawionych przez Łysiaka po prostu sprawdza się w rzeczywistości. Powieść to pogoń za romantyczną miłością, która kończy się brutalnie, bo ideały nie istnieją, są tylko wytworem naszego umysłu, obrazem drugiej osoby, jaki tworzymy w swojej głowie. Tę książkę powinien przeczytać każdy mężczyzna. "Statek" wcale nie jest antykobiecy, to powieść, która przekazuje wiele prawd, spośród których ta najbardziej korelująca z książką, mówi, że kobieta jest jednym z żywiołów i nie warto doszukiwać się logiki i sensu w jej postępowaniu, bo jest jak natura, bywa piękna, cudowna, urzekająca, ale równocześnie jest okrutna, bezwzględna i pozbawiona litości.

Ten autor to klasa sama w sobie, książka jest rewelacyjna.

Ten autor to klasa sama w sobie, książka jest rewelacyjna.

Jakbym tak zaczęła przygodę z Łysiakiem od "Statku", to nie przeczytałabym nawet połowy, a tak znając styl, skłonności autora i wiedząc, że Łysiak to erudyta, więc zawsze coś ciekawego wyniesie się z jego lektury i na pewno warto dotrwać do końca, to pomimo bólu, plaskaczy i wielu razów w trakcie lektury, szczęśliwie, choć podminowana, dobrnęłam do końca.
Jakkolwiek mam mieszane uczucia. Jak zwykle zresztą, po zabawie z Łysiakiem. Im więcej biorę Łysiaka, tym coraz bardziej zaczyna mnie irytować jego negatywny stosunek do kobiet i ta jego erotendencja, a także podobny schemat relacji bohaterów i ogólnie, to powszechne gnijące zło.
Książka jest ciężka.

Jakkolwiek mam...