Statek

Wydawnictwo: Ex Libris
83-87071-13-7
sztuka, kultura, kobiety
brzanka

"Statek" jest już książką niemal kultową, a w każdym razie legendarną. Kilka powiedzonek z tej powieści weszło do obiegu przekładowego i politycznego, artyści-plastycy poświęcili "Statkowi" parę obrazów. Dzisiaj okazuje się, że rynek księgarski znowu odczuwa głód "Statku". Dlatego oferujemy Państwu trzecie wydanie książki, która ma nienaruszalną, bardzo wysoką pozycję w hierarchii współczesnej literatury polskiej.

| 2015-11-07
| 2014-12-06

Jedna z moich ulubionych książek. Taki jeden z filarów mojego czytelnictwa, w szczególności, jeżeli chodzi o polską literaturę.
W tej historii mam wszystko co lubię: niesamowitych, często irracjonalnych bohaterów, zakręconą i dającą pole do interpretacji fabułę, bajeczny "łysiakowski" styl, dużo wątpliwości i kontrowersji, które powodują, że o tej książce można rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać ... I jak to z Łysiakiem bywa, "protestować", "nie zgadzać się". Wszystkie reakcje jak najbardziej dozwolone.
Nic nie wspomnę o fabule, bo się nie da nawet tak w 1-2 zdaniach. A więcej na temat fabuły nigdy tu, w LC, nie piszę.
Ta książka, w nawet dla mnie niewytłumaczalny sposób, silnie oddziałuje na moją, nie najzdrowszą wcale, wyobraźnię. Ona mi się nawet kiedyś przyśniła, co już jest kuriozum jakimś! Czytałem ją cztery razy, i wciąż uważam, że jest rewelacyjna.

Pfil | 2013-11-29

Jeśli MIAŁBYŚ przeczytać jedną, jedyną książkę Łysiaka, powinien to być Statek. Zawiera dowcip, szorstkość, męski romantyzm i alegorie będące cechami rozpoznawczymi autora.
Natomiast jeśli MIAŁABYŚ przeczytać jedną, jedyną książkę Łysiaka, to powinnaś przeczytać coś zupełnie innego.

JasiekN | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Sam już nie wiem, czy powinno się czytać recenzje przed sięgnięciem po książkę, czy nie... Obiektywny w takim wypadku może być tylko opis techniczny: ilość stron, jakość papieru i tego typu dyrdymały... Wszystko ponad to, to już beletrystyka batalistyczna na temat naszego nastroju w czasie czytania. Wszelkie wynurzenia parafilozoficzne, porównania, paralele, aż do oburzenia włącznie- nie powinny absolutnie doprowadzać, ani naprowadzać na jedynie słuszne osądy, bo oto- poczytałem kilka "przepowiedni" na temat "Statku" i jako ledwie ulegający "opierzaniu" czytaciel :-) już uległem koleinie, że: "gorsze od Kielicha"! A tymczasem Łysiak mnie przekonał! I tu wpadam we własne wnyki- a co z tymi, których nie przekona? Tradycyjnie ( w moim przypadku) zaczątkom marszczącej mózg inteligencji, przyszło z odsieczą lenistwo- a co mnie inni obchodzą? Niech sobie sami przeczytają, a nie zwalają na mnie odpowiedzialność za rajfurstwo literacie! Reasumując: "Statek"- jest bardzo dobry, a...

PietroBosman | 2012-09-17

Pewnie będę musiał raz jeszcze przeczytać tą książkę...Wydaje mi się,że w pewnych istotnych dla naszego życia momentach trafia się na KSIĄŻKI.I ja kiedyś tak trafiłem na statek dowodzony przez pana Łysiaka.A że poruszył on w tej książce sprawy,które i wtedy mnie mocno poruszały to czułem,że przyjaciel udziela mi wielu ważnych rad.Skorzystałem z nich i teraz jestem mądrzejszym człowiekiem.

elhombre | 2011-01-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 sierpnia 2010

Książka świetna. Łysiak - znawca natury człowieka? niech będzie, mnie przekonuje. Jak zwykle tryska erudycją i humorem. Polecam.

pillman | 2014-03-29
Przeczytana: 01 lutego 2014

Po raz pierwszy zawiodłem się na W. Łysiaku! Akcja niby jest, ale jakaś niemrawa taka. Tajemnica niby jest, ale zbyt oczywista (na imię jej "kobieta"). Dialogi rozbudowane i na za wysokim jak dla mnie poziomie a wątek fantastyczny zupełnie się nie klei... I co najgorsze - dopiero przeczytałem a nie zapamiętałem żadnego cytatu.

Fiedja | 2013-10-02

Zachwycony innymi utworami Łysiaka (Dobry, Cena, Asfaltowy Saloon) jak i zobaczywszy bardzo entuzjastyczne oceny na tym portalu rzuciłem się z wielkimi nadziejami na "Statek". Spodziewałem się olśnienia i poznania tajemnic kobiecości, które autor na kolejnych kartach książki miał rozwikłać przed czytelnikiem. W efekcie bardzo się rozczarowałem. Aby dobrnąć do fragmentów, w których bohaterowie mają coś sensownego do powiedzenia należy przebrnąć przez wiele stron niepotrzebnych opisów, zdarzeń i rozmów, w których Łysiak po raz kolejny karmi nas ogranymi schematami na temat władzy, polityki i religii, w efekcie czego o płci pięknej wcale tak wiele nie napisano. Książka spokojnie mogłaby być krótsza nawet o połowę. Sam siebie postrzegam jak zdecydowanego antyfeministę, ale niektóre określenia na temat kobiet naprawdę były niepotrzebne i oprócz dozy wulgarności nie niosły większego przekazu. Najbardziej rozczarowuje zakończenie, zupełnie niesatysfakcjonujące i nie dające do myślenia, do...

wiking | 2011-07-20
Przeczytana: 1999 rok

obowiązkowa lektura dla młodzieży, tylko uwaga może narobić ambarasu w mniej wprawnych umysłach

tomeczqu | 2011-04-24

Książka miejscami wręcz niesamowita, ale od początku do końca smakowita. Nie ma co przejmować się łatką "skandalizującej" czy "antykobiecej", tylko brać, czytać, delektować się. O!