rozwiń zwiń

Podsumowanie roku 2023 w Lubimyczytać

Iza Sadowska Iza Sadowska
29.12.2023

Ach, co to był za rok! Po raz kolejny udowodniliście, że tworzycie najaktywniejszą społeczność miłośników książek i dzięki wam kończymy rok z imponującymi statystykami. Wiemy, że za każdą z tych liczb stoicie wy, zatem wspólnie świętujmy sukces, jakim był dla Lubimyczytać rok 2023.

Podsumowanie roku 2023 w Lubimyczytać

Lubimyczytać wyjątkowe miejsce w polskim internecie, które tworzycie właśnie wy – aktywna społeczność czytelników. Dziękujemy, że tak wielu z was obdarza nas zaufaniem i właśnie na wirtualnych półkach Lubimyczytać buduje swoje biblioteczki. Rok 2023 zamykamy z imponującą liczbą 1 256 052 zarejestrowanych użytkowników. W kończącym się właśnie roku do naszej społeczności dołączyło blisko 83 tysiące nowych czytelników, czyli o ponad 20 tysięcy więcej niż w roku wcześniejszym! Cieszymy się, że jest nas tu coraz więcej – w Lubimyczytać znajdzie się miejsce dla każdego czytelnika. Dowodem na to są również statystyki naszych odsłon. Serwis o książkach odwiedzają w Polsce miesięcznie 3 miliony internautów. Zatem chyba nie tak źle z tym naszym czytaniem, prawda?

Tłumnie przybywacie też do naszych mediów społecznościowych. Jesteśmy na Facebooku i Instagramie, a w ubiegłych miesiącach prężnie rozwijaliśmy również nasze konto na TikToku. Swoimi komentarzami chętnie dzielicie się z nami także na forum serwisu. W 2023 roku otworzyliście blisko 2 tys. dyskusji i w sumie dodaliście rekordowe 71 827 wypowiedzi – o 30 tysięcy więcej niż rok temu! Dziękujemy, że tak bardzo lubicie rozmawiać o książkach.

Czytelnicy i czytelniczki, można z was brać przykład. Nie dość, że czytacie dużo, to jeszcze przeczytanym książkom sumiennie wystawiacie oceny i opinie. W 2023 roku dodaliście oceniliście blisko 200 tys. książek i dodaliście 2 419 221 ocen – innymi słowy każda kolejna ocena pojawiała się co 13 sekund. Kolejny milion ocen padł w grudniu, co było dla naszego zespołu nie lada prezentem.

A jak wyglądały statystyki dotyczące kreślonych przez was opinii o przeczytanych lekturach? W 2023 roku wystawiliście aż 429 732 opinii. Mówiąc obrazowo, nowa opinia pojawiała się co minutę i 13 sekund, czyli co godzinę w serwisie pojawiało się 50 nowych opinii do książek. W sumie wszystkich opinii w Lubimyczytać jest już 3 552 879!

A teraz sprawdźmy, ile dokładnie czytaliście. Na półkę „Przeczytane” dodaliście 3 260 231 książek. Czapki z głów, bo tym samym pobiliście zeszłoroczny wynik 2,98 miliona. Wasze czytelnicze plany były równie imponujące: na półkę „Chcę przeczytać” dodaliście 2 513 112 pozycji. Tylko pozazdrościć!

Jako Lubimyczytać wiemy, że lubicie angażować się we wspólne przedsięwzięcia, dlatego zapraszamy was do wspólnej zabawy, jaką niosą ze sobą czytelnicze wyzwania.

Pierwsze polega na wyznaczeniu sobie czytelniczego planu – należy określić liczbę książek, którą chce się przeczytać w nowym roku, i na bieżąco dodawać na wirtualne półki kolejne pozycje. Wyzwanie na czytanie 2023 roku lada dzień się skończy, więc czas je podsumować. Wzięło w nim udział ponad 30 tys. zarejestrowanych użytkowniczek i użytkowników, którzy określili następujące czytelnicze plany:

  •  liczba czytelników planujących przeczytać więcej niż 52 książki: 4254,
  •  liczba czytelników planujących przeczytać 52 książki: 7814,
  •  liczba czytelników planujących przeczytać 24 książki: 6235,
  •  liczba czytelników planujących przeczytać 12 książek: 3968.

Więcej szczegółów o Wyzwaniu na czytanie znajdziecie w osobnym podsumowaniu tej zabawy. Podaliśmy tam również 10 tytułów najpopularniejszych książek w wyzwaniu.

Druga czytelnicza zabawa to wyzwanie tematyczne – każdego miesiąca zdradzamy, jakim kluczem będziemy się kierować, dobierając lekturę. Dzięki temu co miesiąc możemy poszerzać swoje czytelnicze horyzonty – otworzyć się na nowy gatunek czy nieznanego wcześniej autora – a przy tym dobrze się bawić. Przy okazji czytelnicy biorący udział w wyzwaniu tematycznym mogą liczyć na atrakcyjne prezenty książkowe! Po więcej informacji, między innymi o poszczególnych tematach wyzwania z 2023 roku, odsyłamy do artykułu na ten temat.

W 2023 roku w Lubimyczytać nie zabrakło również tematyki związanej z kinematografią. Co tydzień nasza redakcja publikowała artykuły z cyklu „Najpierw książka, później film”, informując was o głośnych i oczekiwanych filmach związanych z literaturą. Pisaliśmy między innymi o takich tytułach, jak „Oppenheimer”, „Diuna”, „Chłopi” czy „Znachor”, oraz o popularnych serialach – choćby o „Wiedźminie” czy „Informacji zwrotnej”. Każdemu miłośnikowi książek i filmów polecamy również zaglądać do naszej zakładki „Ekranizacje”.

We współczesnej kulturze świat filmu często czerpie z książek, właśnie w literaturze szukając autentycznych i poruszających historii. Dlatego w mijającym roku objęliśmy patronat medialny nie tylko nad kilkoma setkami książek, lecz również nad filmami. Wśród tych najważniejszych obrazów, na których plakatach mogliście dostrzec nasz logotyp, warto wymienić „Wyrwę” (na podstawie książki Wojciecha Chmielarza), „Ukrytą sieć” (opartą na thrillerze „Cokolwiek wybierzesz” Jakuba Szamałka) czy „Igrzyska śmierci. Balladę ptaków i węży” (ekranizację prequela bestsellerowej serii Suzanne Collins). Jako patron medialny byliśmy też obecni na American Film Festivalu we Wrocławiu.

A jeśli już przy wydarzeniach jesteśmy, nadmienimy, że Lubimyczytać objęło patronat medialny nad targami książki i festiwalami. Znajdziecie nas tam, gdzie coś się dzieje!

A ty robisz to legalnie? Na takie pytanie odpowiadali internauci, do których skierowano spot promujący kampanię Czytaj i Słuchaj Legalnie. Chodzi oczywiście o piractwo książkowe. Co czwarty polski czytający internauta przyznaje, że korzysta z nielegalnych źródeł, by pobierać e-booki i audiobooki. Tak wynika z badań „Czytelnicy w sieci”, które Lubimyczytać cyklicznie przeprowadza wspólnie z Polską Izbą Książki. Kampania, o której pisaliśmy w naszym serwisie, wzbudziła wasze zainteresowanie i chętnie wypowiadaliście swoje zdanie w kwestii pobierania e-książek z różnych, czasem nie do końca legalnych źródeł.

Na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie miałam przyjemność poprowadzić dyskusję poświęconą temu zagadnieniu: „Jest temat, o którym się nie mówi… Czy piractwo naprawdę jest formą promocji książki?”, a moimi rozmówcami byli Jakub Ćwiek (Pulp Books), Joanna Nowakowska (Media Rodzina) i Michał Kubanek (mecenas SCiSL). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie i zgromadziło wielu słuchaczy – bardzo dziękuję gościom oraz wszystkim obecnym. 

Pod koniec roku przedstawiliśmy podsumowanie zasięgów kampanii, przywołaliśmy też niektóre wypowiedzi naszych użytkowników. Prezentujecie różne doświadczenia i stanowiska. Dziękujemy wam, że chętnie dyskutujecie o legalności kultury.

Z jednej strony Maciej Siembieda,  Wojciech Chmielarz i PigOut, Joanna Opiat-Bojarska oraz Magdalena Kordel, a z drugiej Kristin Hannah i Stuart Gibbs. W 2023 roku chętnie rozmawialiśmy na żywo z pisarkami i pisarzami, dając tym samym okazję czytelnikom do spotkań z ulubionymi autorami. Spotykaliśmy się z nimi w naszej siedzibie w Poznaniu (do studia LC przybył Robert Małecki, autor cyklu o policjantach: Marii Herman i Olgierdzie Borewiczu) – lub łącząc się z twórcami przebywającymi w swoich domach (w przypadku autorów zagranicznych). Zapisy tych nagrań znajdziecie na YouTube Lubimyczytać

Na naszych łamach nie zabrakło również tradycyjnych wywiadów. Trudno jest nam wymienić wszystkie – lepiej, jeśli po prostu klikniecie w zakładkę „Rozmowy”. Ale nie możemy odmówić sobie przyjemności zwrócenia waszej uwagi szczególnie na rozmowy z takimi twórcami i twórczyniami jak: Deepti Kapoor, Linn Strømsborg, Ken Follett, Karin Smirnoff, Guzel Jachina, Robert Harris, Paulina Hendel, Jakub Szamałek, Shin Kyung-Sook, Grażyna Plebanek, Jacek Kalinowski, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Puzyńska, Marek Krajewski, Igor Brejdygant czy Anna Kańtoch.

Jak zawsze pod koniec roku pracujemy pełną parą nad nową edycją Plebiscytu Książka Roku. Tym razem już po raz dziewiąty oddamy w wasze ręce wybór laureatów! Zanim to jednak nastąpi, czas na rzut oka na ubiegłoroczną edycję.

W Plebiscycie Książka Roku 2022 ponownie mogliście głosować na książki nominowane w kategorii Debiut, do tego po raz pierwszy wybieraliście Człowieka Książki. W sumie wyróżnionych nominacją zostało 130 tytułów z 54 wydawnictw, napisanych przez 62 autorów polskich i 63 zagranicznych. W trakcie plebiscytu do głosowania namawiali znani i lubiani ludzie pióra, opowiadając, za co lubią czytać książki. 

W plebiscycie czytelnicy oddali łącznie 197 553 głosy i nagrodzili między innymi Szczepana Twardocha, Mariusza Szczygła, Remigiusza Mroza i Stephena Kinga (pełną listę znajdziecie tutaj). Zwycięzcy i zwyciężczynie w każdej z kategorii otrzymali i otrzymały statuetkę autorstwa poznańskiego artysty Igora Mikuły. Natomiast wśród 20 projektów, których autorki i autorzy promowali czytelnictwo w sieci, najwięcej głosów zyskał duet sióstr tworzących Zaksiążkowane. Zwyciężczynie otrzymały nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. W ramach Plebiscytu odbył się także Weekend z Książką, a czytelnicy tłumnie uczestniczyli w spotkaniach z pisarzami oraz wydarzeniach towarzyszących, w tym w bardzo popularnej Wielkiej Wymianie Książek.

Jesteście ciekawi, na które tytuły będziecie mogli głosować w kolejnej edycji? Start plebiscytu, jak zawsze, 1 lutego!

 

Dziękujemy, że wraz z nami tworzycie największą w Polsce społeczność miłośników książek i z roku na rok pomagacie rozwijać nasz serwis. Za nami sporo sukcesów, przed nami wiele wyzwań. Dziękujemy za kolejne wspólne 12 miesięcy i obiecujemy, że szykujemy dla was mocne rozpoczęcie nowego roku! A teraz czas zapełniać już wirtualne półki na rok 2024!


komentarze [129]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tusiak 06.01.2024 20:52
Czytelniczka

W 2023 roku przeczytałam 141 książek, ale sporo było jak zwykle, od kilkunastu już lat, literatury dziecięcej. Około 70 to książki dla starszych czytelników i to właśnie one najbardziej mnie cieszyły. W 2022 roku najchętniej czytałam Stefana Zweiga i Juliana Barnesa i był to dla mnie wyjątkowo bogaty czytelniczo rok. W tym, 2023 było jeszcze lepiej. Przeczytałam mnóstwo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Dziennik 1953-1969  Kosmos  Pornografia  Nędznicy  Przeminęło z wiatrem  Tak się złe zaczyna  Do latarni morskiej  Wszechświat w twojej dłoni  DNA. Historia rewolucji genetycznej  Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania  Imperium  Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę  Sapiens. Od zwierząt do bogów  Posełki. Osiem pierwszych kobiet  Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty  Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu  Leonardo da Vinci  Lisy nie kłamią
almos 06.01.2024 21:14
Bibliotekarz

Imponujące dokonania, gratulacje!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tusiak 06.01.2024 21:49
Czytelniczka

@almos dziękuję.😊 Cieszę się, że zaczęłam w końcu bez obaw sięgać po audiobooki, poznałam dzięki nim więcej historii. 😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Vittore 05.01.2024 10:27
Czytelniczka

Rok 2023 zamknęłam z liczbą przeczytanych książek 43! Jestem z siebie zadowolona, ale mam nadzieję, że każdy następny rok będzie coraz bardziej płodny czytelniczo :) Życzę tego sobie i wszystkim książkoholikom! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
almos 02.01.2024 17:04
Bibliotekarz

Przyszedł wreszcie czas na moje podsumowanie, i tak:
w roku 2023 przeczytałem 104 książek z opiniami i 34 bez opinii (dalej piszę tylko o książkach z opiniami) w rozbiciu na formaty:
64 ebooków,
36 audiobooków,
13 papierowych.

Jeśli chodzi o tematykę, to przeczytałem:
35 kryminałów/thrillerów/sensacyjnych,
24 z literatury pięknej,
45 z tzw. non-fiction, w tym:
10 z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Muzyka wieczorem  Furtianie  Konopielka  Drobiazgi takie jak te  Zabierz mnie do domu  Gniazdo żmij  Morderca bez twarzy  Prawnik z Lincolna  Magia rzeczywistości  Społeczeństwo populistów  Maxima Culpa.  Małpa w każdym z nas.
Ghostwriter 03.01.2024 13:15
Bibliotekarz

Wyjątkowo kiepski rok. Tylko 10 książek. Ale już tak bywało. Nie czytam dużo. A przynajmniej nie tyle, co prawdziwi pochłaniacze książek. 52 pozycje to dla mnie kosmos. Jak przeczytam 30 - to dużo. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasia Płonka 02.01.2024 07:49
Czytelniczka

Miałam plan na 26 książek a przeczytałam 37 ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Achim 01.01.2024 19:37
Czytelnik

To był rok wierności moim literackim wyborom. Przeczytałem sporo literatury iberoamerykańskiej " A gdy obejrzysz się za siebie", " Cuda " , " Chilijski poeta", " Odpływ", " Cza huraganów"  . Dzięki fantastycznym biografiom  lepiej poznałem postaci Elizy Poniatowskiej /  " Meksyk ; moja miłość" / , Marty Meszaros, Zygmunta Hubnera, Magdaleny Abakanowicz czy Konrada...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Monika 01.01.2024 10:54
Czytelniczka

Przeczytałam 216 książek!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anika 01.01.2024 10:29
Czytelniczka

Przeczytałam 28 książek  😌

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave 01.01.2024 10:13
Czytelniczka

145 książek, w tym:

powieści/eseje/zbiory opowiadań: 38;
reportaże: 14;
komiksy: 6;
o zdrowiu: 3;
tomiki poezji: 8;
o modzie: 11;
o urodzie: 5;
o tatuażach/albumy: 44;
o sztuce/albumy: 6;
biografie: 3;



czytane razem z mężem: 10.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wiola 01.01.2024 13:28
Czytelnik

Kochana  😍
Wizualnie i statystycznie Twój czytelniczy rok wydaje się udany. 
Mam nadzieję, że niewypałów było mało.  😉
Od jakiegoś czasu zazdroszczę Ci tego czytania wspólnie z mężem.  Lata świetlne temu, jakoś tak, gdy byłam w Twoim wieku 🤭 też mieliśmy z moim mężem taki zwyczaj. Potem oboje czytaliśmy dzieciom i na czytanie nam brakowało już czasu. Jednak od tego roku,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FancyNick 31.12.2023 18:57
Czytelniczka

Tak bardzo chcialam dobić do 52 książek, niestety nie udało się, nie mniej dzięki L.C odkryłam mnóstwo perełek. Ten portal jest niewyczerpanym źródłem wiedzy i inspiracji:) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PanKracy 31.12.2023 16:31
Bibliotekarz

W roku 2023 przeczytałem 216 "pozycji", głównie była to literatura dziecięca. Bardzo lubię ten beztroski klimat świata stworzonego dla najmłodszych i niejako wspieram tym czytelniczo młodszego syna. 
 W minionym roku skupiłem się na klasykach literackich, które zostały zestawione przez Norweski Klub Książki, ale nie tylko. "Zaliczyłem"😀  w ten sposób 25 książek w formie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
wiola 01.01.2024 13:38
Czytelnik

Równie udanego, pod względem czytelniczym i nie tylko, obecnego roku życzę 😊
A że na początku roku często zdarza się robić plany i stawiać wyzwania, co powiesz na...  Mahabharatę? 🫣
Byle nie w grudniu.  😅

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mahabharatę
PanKracy 01.01.2024 20:02
Bibliotekarz

Jestem jak najbardziej za!
Już czeka na starcie na czytniku 😀
Muszę jednak najpierw przeczytać kilka książek pożyczonych.
Mam nadzieję, że uporam się z tym dużo wcześniej niż do grudnia 😁, może będzie to już luty.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wiola 02.01.2024 13:31
Czytelnik

Super. 😊
Luty 👌🏻 Tak bardziej środek. 
I też już mam na czytniku. Zdecydowanie lżejsza i poręczniejsza wersja. 😅
Żeby potem nie było zaskoczenia, czy też masz to wydanie? 
Mahabharata? Muszę sprawdzić o co chodzi z tymi różnymi „autorami”. 🤔

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mahabharata
PanKracy 03.01.2024 15:47
Bibliotekarz

Moja Mahabharata jest w przekładzie Antoniego Lange, a autorem jest Vyâsa. Moje wydanie. Ma ok 300 stron ale zauważyłem, że są i po ponad 800. 
Nie jestem pewien, czy będę czytać więcej wydań jak było w przypadku Gilgamesza. 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się