Tak się złe zaczyna

Así empieza lo malo
Tomasz Pindel
literatura piękna
karollllllla

Tętniący życiem Madryt lat 80. XX wieku. Juan de Vere, młody mężczyzna opowiadający tę historię, otrzymuje od Eduardo Muriela, reżysera filmowego, zadanie. Ma się przyjrzeć przeszłości doktora Jorgego Van Vechtena, przyjaciela reżysera, krążą o niej bowiem niepokojąco niepochlebne plotki. Ma również podjąć próbę uzyskania od niego pewnych informacji. Juan do misji przystępuje z właściwą...

Juan do misji przystępuje z właściwą młodemu wiekowi nadgorliwości i tak staje się świadkiem małżeńskich potyczek Eduardo i Beatriz. Poznaje ich dziwną i nierówną relację, wnika w zagadkową przeszłość. Odkrywa, że sprawiedliwość zawsze naznaczona jest osobistym urazem i nigdy nie jest bezinteresowna, a każde wybaczenie lub kara – obojętnie indywidualne czy zbiorowe – ma charakter arbitralny.
Oryginalna opowieść o pożądaniu, które przezwycięża skrupuły, o lojalności i szacunku oraz o tym, że na rzeczywistość zawsze patrzy się wybiórczo – tylko czasem z własnego wyboru.

„Pod względem błyskotliwej i zniewalającej inteligencji Marías nie ma sobie równego i w prozie może osiągnąć wszystko. Nic dziwnego, że ciągle wymienia się go w kontekście Nagrody Nobla”.
Kirkus Reviews

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/1913/proza-tak-sie-zle-zaczyna.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/1913/proza-tak-sie-zle-zaczyna.html

Meduza | 2017-09-18
Przeczytana: wrzesień 2017

Jak zawsze - chwalę Mariasa. Każda jego powieść to świetna wysublimowana przygoda z literaturą. Gratka dla konesera.
Kto nie czyta - jego strata.
Na marginesie tylko dodam (jestem filologiem z wykształcenia) - już dawno żaden pisarz nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak J.Marias.
Nie ma co opowiadać, bo sama historia u niego nigdy nie jest najważniejsza, ale to, co przemyca pomiędzy słowami. To jest swego rodzaju gra emocjami, ciekawością, naturą ludzką. Mistrzowskie.

twzaczytany | 2017-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Literatura na najwyższym poziomie.

_InoJa_ | 2017-02-23

Już pierwsze zdanie (dłuuuuuuuuugie) zapowiada flaki z olejem. Kolejne wcale nie są ciekawsze. Szkoda, bo to zabija ciekawą historię.
Dobrnęłam do połowy. Oddam do biblioteki, może komuś innemu przypadnie do gustu. Nie moje klimaty.

Laszlo | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Wybitna proza. Zajmująca lektura, piękna bogactwem głębokich opisów ludzkiego charakteru i jego natury. Świetnie napisana.

Jarek1983 | 2016-09-19
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Rozpieszczenie literackie

Nie będę obiektywny w przypadku oceny „Tak się złe zaczyna”, bo i dlaczego miałbym być. Jestem rozpieszczony wręcz ilością dobrej literatury spod pióra znakomitego Hiszpana. Nawet jeżeli mamy w tym przypadku do czynienia z, być może, lekkim spadkiem formy lub z lekką formą powieściową, to w przypadku Mariasa jak zawsze mamy tę szczególną skrupulatność i drobnoziarnistość stylistyczną, rzadko spotykaną w prozie. Autor zdaje się jest tym jednym z ostatnich literatów, którzy decydując się na pisarstwo, chcą stawiać wymogi czytelnikowi. Chcą, aby ten czytelnik czuł się spełniony oraz nasycony stylistycznie.

„Tak się złe zaczyna” to w sumie łatwo przyswajalna opowieść o zdradzie, miłości, historii i ludzkich słabościach. W skrócie wszystko co najlepsze. Z resztą ta książka to jest takie swoiste „the best of Marias”. Ma to swoje plusy i minusy, jak to ze składankami bywa. Punktem wyjścia powieści jest przeszłość przyjaciela, która nie daje spokoju pewnemu...

Loca | 2016-09-08

Przeczytałam. Schowałam do szuflady. Zapomniałam o niej.

Przyznaję, gdy się za nią zabrałam, moje życie było formą dramatu, i chyba zabrało mi to przyjemność z tej książki.
Jest ona czymś cennym, wartym uwagi i czasu. Taki smaczny tort z wisienką - tylko brak w niej pustych kalorii. Słodko-gorzka, jak prawda, bo i to posiada w swym składzie.
Trzeba mieć dla niej chwilę, czyste myśli, przygotować swoje podniebienie duszy do jej skosztowania. Mi tego zabrakło, więc oddam się tej degustacji raz jeszcze. Kawałek po kawałku będę ją smakować.
Ona jest tego warta - daje rozkosz czytania.

LadyBlackCat | 2016-09-01

Po lekturze kolejnych książek Mariasa tylko się w tej tezie utwierdzam. Javier Marias to zdecydowanie mój ulubiony współczesny pisarz.
Nikt chyba tak, jak on nie potrafi opisać człowieka, tego co robi, co ukrywa, jakie są jego motywy. Nie wspomniałam nigdy jeszcze o języku. Język u Mariasa jest piękny. Panuje teraz niejako moda na grafomanię. Pisać każdy może , podobnie jak i chociażby malować. Tylko że gdy nie ma się talentu literackiego, może to być i lekkie i fajne i przyjemne, takie rzeczy zresztą też czytuję, ale ta pisanina pozbawiona jest wówczas wartości literackich. Wystarczy przeczytać parę akapitów Mariasa i wiadomo już, co to znaczy – mieć talent.

Wydarzenia w tym tomie opowiadane są z punktu widzenia młodego de Vera, tak do niego zwracały się inne postacie. Był on sekretarzem znanego reżysera filmowego, Eduardo Muriela, nie zajmował się jednak kwestiami filmów, tylko głównie papierkową robotą, wymagającymi sporej wiedzy, np. tłumaczeniami. Często...