Obejrzyj to jeszcze raz, czyli książki o serialach

Sonia  Miniewicz Sonia Miniewicz
08.10.2022

Jak wyglądały kulisy kręcenia serialu? O co chodziło w odcinku trzysta czterdziestym piątym? Kto był najmniej lubiany z ekipy aktorskiej? Jak odtworzyć przepis na kultowe ciasto z drugiego sezonu? Jeśli podczas oglądania ulubionej produkcji zadawaliście sobie takie lub podobne pytania, odpowiedzi możecie szukać nie tylko w odmętach internetu, ale i w książkach, których nie brak na polskim rynku.

Obejrzyj to jeszcze raz, czyli książki o serialach

„Przyjaciele”

Można ich kochać, można też z dumą twierdzić, że nie widziało się ani jednego odcinka, ale nie da się zaprzeczyć faktowi, że produkcja licząca sobie aż dziesięć sezonów, emitowana od 1994 roku, uchodzi już za kultową. Fani łaknący ciekawostek o serialu, gorących faktów o aktorach, informacji o konkretnych odcinkach czy nawet przepisów, które pojawiły się w poszczególnych epizodach, mają w czym przebierać. „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” to prawdziwe kompendium wiedzy – dowiecie się z niego nie tylko o tym, kogo twórcy widzieli w głównych rolach i jaką postać pierwotnie miała grać Courteney Cox (spojler: Rachel), ale też dostaniecie nieźle zarysowany kontekst kulturowy czasów, kiedy powstawał serial. Przeczytacie także o tym, czego żałują twórcy i jakie sceny absolutnie by dziś nie przeszły. „Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach” to z kolei album z licznymi zdjęciami z planu, fragmentami wypowiedzi aktorów, cytatami i, oczywiście, streszczeniami odcinków (jakby każdy fan nie znał ich na pamięć…). Chcecie zrobić lasagne, którą uwielbiał Joey? A może ciasteczka babci Phoebe? W takim razie sięgnijcie po „Ten, w którym są wszystkie przepisy. Książka kucharska dla miłośników serialu Przyjaciele”, wolumin idealny, jeśli akurat szykujecie tematyczną imprezę.

„Świat według Kiepskich”

Jeden z najchętniej oglądanych i najdłużej emitowanych na polskiej antenie seriali. „Świat według Kiepskich”, nazywany czasem naszą odpowiedzią na „Świat według Bundych”, opowiada o dysfunkcyjnej rodzinie mieszkającej w starej wrocławskiej kamienicy. Produkcja wyświetlana od 1999 roku dobiega jednak końca (ostatnie odcinki zaplanowano na listopad tego roku), ale zanim to nastąpi, fani serialu będą mogli z nostalgią powspominać czas spędzony przed telewizorem dzięki książce „Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu” (premiera w październiku). Co się tam znajdzie? Wypowiedzi twórców, wspomnienia aktorów występujących w serialu, opowieści o tych, którzy odeszli w trakcie kręcenia (Krystyna Feldman, Dariusz Gnatowski). Autorzy – Jakub Jabłonka i Paweł Łęczuk – zapowiadają, że będzie to też opowieść o magii telewizji, a przede wszystkim o Polsce, którą w serialu przedstawiano w nie tak znowu krzywym zwierciadle. Wszystko to zostanie wzbogacone licznymi zdjęciami, opisami scen oraz słynnymi cytatami, które swego czasu powtarzało wielu telewidzów. Plus, oczywiście, ciekawostki zza kulis, informacje, kto mógł zagrać, ale nie zagrał… i z jakimi reakcjami spotkała się ta dość specyficzna produkcja – nie wszyscy bowiem patrzyli na nią łaskawym okiem, a twórcy, by kontynuować swoje dzieło, musieli iść na liczne kompromisy.

„Sex Education”

„Sex Education”, serial, który zirytował konserwatywną część publiczności i porwał nastolatków. Jego twórcy postawili sobie za cel doedukować młodszych (choć chyba też i nieco starszych) widzów, mówiąc wprost o problemach związanych z seksualnością i własnym ciałem, z jakimi boryka się na co dzień wiele osób. Wydana na fali popularności produkcji Netfliksa książka „Sex Education. Życiowy przewodnik po seksie” to nie typowa lektura towarzysząca produkcji, lecz w zasadzie kontynuacja misji jej twórców. Znani z ekranu Otis, Maeve i Eric udzielają odpowiedzi na różne krępujące pytania, które kłębią się w głowach młodzieży, nie boją się podnosić wstydliwych tematów i podpowiadają, co można zrobić, by poczuć się dobrze z samym sobą – co w okresie dorastania dla wielu jest naprawdę trudnym wyzwaniem.

„Gra o tron”

Serial na podstawie powieści George’a R.R. Martina bił rekordy popularności, doprowadzał widzów do furii nagłymi zwrotami akcji i podobno nawet były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, zarwał niejedną nockę, by nadrobić odcinki. A należało oglądać je jak najszybciej, bo już zaraz po premierze każdego z nich internet zalewały tony spoilerów… „Ogień nie zabije smoka” Jamesa Hibberda, dziennikarza, który spędził na planie filmowym wiele dni, to historia powstania serialu, opisy miejsc, gdzie powstawały zdjęcia, wypowiedzi aktorów i twórców, zakulisowe informacje. Z racji swoich bliskich relacji z serialową ekipą Hibberd wykazuje się jednak średnią obiektywnością – zwłaszcza gdy przychodzi do komentowania ostatniego sezonu „Gry o tron”.

„Teoria wielkiego podrywu”

Emitowany od września 2007 roku serial komediowy o losach czwórki genialnych, choć średnio przystosowanych społecznie facetów i marzącej o aktorskiej karierze kelnerce Penny z miejsca stał się hitem – doczekał się aż dwunastu sezonów (których jakość z czasem zaczęła spadać na łeb na szyję). „Teoria teorii wielkiego podrywu” przeznaczona dla fanów serialu jest pozycją dość specyficzną – dostajemy tu totalny miszmasz informacji dla niesprecyzowanego do końca odbiorcy. Dywagacje autora rozpoczynają się zwykle od wspomnienia jakiejś sceny lub wypowiedzi dobieranej według jakiegoś nieistniejącego klucza. Trochę tu wiadomości o naukowcach, astrologii i randkowaniu, garść opisów popkulturowych dzieł, o których bohaterowie rozmawiają w serialu, kilka informacji historycznych, nieco naukowych faktów…

To jeszcze nie koniec

Fani polskich seriali mogą sięgnąć jeszcze po „Ranczo. Kulisy serialu wszech czasów” (książkę pełną anegdot i ciekawostek z filmowego zaplecza dla żądnych najdrobniejszych szczegółów fanów), „Świat Magdy M.” (rozmowy z aktorami i newsy z planu) czy „Stawkę większą niż kłamstwo” (kulisy powstania „Stawki większej niż życie” i, jak zapowiadał wydawca, „reporterskie śledztwo tropiące prawdziwe losy bohaterów” tego bijącego polskie rekordy oglądalności serialu).

Wielbiciele animacji do dyspozycji mają między innymi „Family Guy. Za kulisami” (bogato ilustrowany przewodnik po serialu, pełen grafik, wywiadów i notatek twórców) oraz „The science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki” (książka popularnonaukowa, w przystępny sposób omawiająca naukowe i technologiczne kwestie poruszane w poszczególnych odcinkach).

Są też: „Grając w kalmara. Nieoficjalny przewodnik” dla fanów koreańskiego „Squid Game”; „Dom z papieru. Escape book” (czyli pełna zagadek gra stworzona z myślą o widzach hiszpańskiej produkcji); „Dr House. Oficjalny przewodnik po serialu”; „Peaky Blinders. Prawdziwa historia” (dla chcących poznać losy bohaterów, którzy zainspirowali twórców brytyjskiego serialu); „Black Mirror. Czy to już się dzieje?” (streszczenia odcinków i przemyślenia autora między innymi na temat roli technologii w naszym życiu); „Kodeks Bracholi” (spis wyznawanych przez Barneya Stinsona zasad z „Jak poznałem waszą matkę”); czy wreszcie „Sekrety Twin Peaks”, obowiązkowa lektura dla fanów produkcji Davida Lyncha, wyjaśniająca niektóre tajemnice tytułowego miasteczka.

O których serialach poczytalibyście najchętniej? I jaką książkę opowiadającą o waszej ulubionej produkcji telewizyjnej polecilibyście innym?


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Outsider  - awatar
Outsider 09.10.2022 19:16
Czytelnik

Ja muszę powiedzieć, że nie przedadam za takimi książki. 
Seriale są do oglądania, nie do czytania ;)
I czytając o jakimś serialu, kulisach jego powstawania czasem psuje to jego urok.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Przemek  - awatar
Przemek 08.10.2022 20:03
Czytelnik

Na półce mam kilka książek związanych z „The X Files” między innymi przewodnik po tym serialu, są też gdzieś wciśnięte dwie pozycje „Kyle XY” i to chyba tyle. Może podziele się też moim gustem serialowym, tak na szybko wyłowię z pamięci kilka ulubionych seriali.
The Twilight Zone (1959)
Prawo ulicy
Pozostawieni
Rodzina Soprano
Columbo
Upadek (2013)
Zwariowany świat Malcolma
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
marisa  - awatar
marisa 09.10.2022 22:05
Czytelnik

"Zwariowany..." był najlepszy! takich świrów ze świecą szukać ale uwielbiałam ich oglądać bo jako rodzina zawsze trzymali się razem. A moim ulubiony serialem jest "Luther". Obsada, fabuła, klimat, no nie mam się do czego przyczepić, generalnie lubię angielskie seriale, "Lewis" też jest  niezły.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Przemek  - awatar
Przemek 10.10.2022 10:30
Czytelnik

„Luther” gdybym listę powyżej powiększył, to dla tego serialu też znalazłoby się miejsce, bardzo mi się podobał. O „Lewis” nie słyszałem, zanotuje sobie w pamięci i może kiedyś będzie szansa zobaczyć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Verbal  - awatar
Verbal 08.10.2022 16:50
Czytelnik

Do dyskusji o czym?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lourdes  - awatar
lourdes 08.10.2022 14:00
Czytelniczka

Przyjaciele - tak, inne propozycje nie dla mnie :) ale dobrze wiedzieć co ciekawego na rynku :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sonia  Miniewicz - awatar
Sonia 08.10.2022 10:00
Redaktorka

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post