Ogień nie zabije smoka

Okładka książki Ogień nie zabije smoka James Hibberd
Okładka książki Ogień nie zabije smoka
James Hibberd Wydawnictwo: W.A.B. film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Fire Cannot Kill a Dragon: Game of Thrones and the Official Untold Story of the Epic Series
W.A.B.
2020-11-12
2020-11-12

Przyjemna lektura dla fanów serialu. Bardzo dużo ciekawostek ze świata Gry o tron, o których wcześniej nie słyszałam. Wciągnęła mnie ta książką od pierwszych stron i bardzo szybko ją przeczytałam.

Mimo, że jest to książka która ma ponad 500 stron, czytało mi się nadzwyczaj dobrze. Dzięki tej książce zrozumiałam pewne decyzje, które zapadły w serialu. Nie zdawałam sobie sprawy, że kręcenie seriali to tak wymagające i ciężkie zadanie. Podobały mi się również komentarze aktorów, świetne doświadczenie. Moim zdaniem to prawdziwy rarytas dla fanów serialu.

Każdy, kto obejrzał serial "Gra o tron" i zadał sobie na końcu pytanie "Dlaczego?" , nie znajdzie na nie odpowiedzi w tej książce. Autor zdaje się unikać w sposób mocno dyplomatyczny kłopotliwych wyjaśnień o szalone skróty i nieuzasadnione rozwiązania wątków w VII i VIII sezonie. Sprawę odejścia z ekipy G.R.R. Martina pozostawia w niedopowiedzeniu. Nie dane jest czytelnikom-fanom poznać prawdy, a tego można oczekiwać od osoby, która jako dziennikarz, była obecna na planie od początku do końca serii i miała wgląd w spory na linii autor oryginalnej powieści- scenarzyści- producenci.
Niemniej jednak książka zawiera mnóstwo wypowiedzi aktorów, opisów miejsc, w których kręcono serial, ilustrowanych zdjęciami z planu. Prezentuje trudności z jakimi mierzyli się twórcy filmu - walka z żywiołami, ograniczeniami scenograficznymi czy wreszcie z własnym zmęczeniem ( zwłaszcza w serii, która prawie cała była kręcona nocą!). Warto przeczytać

Sięgając po tę książkę naprawdę nie spodziewałam się, że sprawi mi ona taką frajdę. 🤩 Wiedziałam, że z chęcią dowiem się jak powstał jeden z moich ulubionych seriali, ale że każdy rozdział będzie wywoływał we mnie taką ekscytację jak oglądanie poszczególnych odcinków to mnie zaskoczyło.🙈

Moja relacja z serialową "Grą o Tron" też jest trochę inna od standardowych wyczekiwań na odcinki przez lata, bo ja całość obejrzałam już po ostatnim finałowym odcinku i dla mnie osiem sezonów to były trzy miesiące oglądania. Co automatycznie sprawiło, że nawet ostatni wyczekiwany przez fanów sezon, który został szeroko skrytykowany dla mnie nie był, aż tak zły.

Z tego powodu czerpałam przyjemność z całości serialu co przełożyło się na tak ciepłe uczucia względem tej książki. Ta pozycja jest przepełniona mnóstwem ciekawostek produkcyjnych, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Nie wiem jak to się przekłada na ogólną dostępność tych wiadomości wcześniej, bo nigdy mnie to, aż tak nie interesowało od środka, więc może większość tych wiadomości jest znana fanom serialu, ale i tak świetnie, że wszystkie osiem sezonów plus same przygotowania do rozpoczęcia tego projektu są usystematyzowane na tych lekko ponad 500 stronach.

Świetnie, że oprócz samego George R.R. Martina i reżyserów swój głos szeroko mogli zabrać aktorzy, którzy najlepiej wiedzieli ile emocjonalnie i fizycznie wymagały od nich dane ujęcia. Nie będę pisać jakie fragmenty mi się najbardziej podobały, bo ta książka to jeden wielki spoiler, więc to pozycja, którą można tylko przeczytać po obejrzeniu serialu. Co chwila przy powrocie do jakiejś przełomowej sceny w danym sezonie miałam w głowie myśli, że faktycznie to było dopiero epickie🔥, by za chwilę przy kolejnej scenie pomyśleć: a to dopiero było kozackie.💪

Bardzo fajna publikacja odsłaniająca kulisy powstawania wszystkich ośmiu sezonów "Gry o tron", z masą interesujących i unikatowych, niepublikowanych wcześniej informacji i ciekawostek oraz rozmów z niemal wszystkimi kluczowymi aktorami i twórcami - zaskakują wypowiedzi na totalnym "luzie", które znakomicie oddają atmosferę panującą w trakcie realizacji serialu - która pozwoli Wam prześledzić całą drogę od pierwszych koncepcji na adaptację "Pieśni Lodu i Ognia" do chwil tryumfu i stania się światowym fenomenem, aż do niechlubnego finału.

Minus - ceną za dostęp do źródeł i możliwość rozmów z ważnymi dla serii postaciami, oraz błogosławieństwo HBO, sprawia, że krytyka jest tu łagodna a głosy i powody, jakimi usprawiedliwiają twórcy poziom finałowego sezonu i kontrowersyjne rozwiązania fabuły i wątków poszczególnych postaci, niezupełnie przekonują. Choć przyznać trzeba, że kilka argumentów i uzasadnień scenariuszowych rozwiązań - których dotąd nie znałem - wypada całkiem sensownie.

Jakkolwiek - każdy fan serialu i książek G.R.R. Martina (który dorzuca, oprócz serialowych, kilka ciekawostek związanych planami na kolejne powieści) nie powinien ominąć tej książki. Ja po jej lekturze nabrałem na powtórkę serii. Polecam!

Czy są tu fani serialu Gra o tron?
Mam nadzieję, że tak.
"Ogień nie zabije smoka" to książka, którą powinien przeczytać każdy fan. Zaczyna się od pomysłu na serial, a kończy panelem na Comic Conie w 2019.
Mamy w niej opisane kulisy serialu, wywiady z aktorami, producentami, reżyserami, itd. Wszystko tworzy spójną całość, którą byłam zafascynowana.
Czy wiecie, że pierwszy pilot do Gry o tron nie został dopuszczony do emisji? Do tego początkowo kilka postaci było odgrywanych przez innych aktorów. Nie zdradzę o kogo chodzi, mam nadzieję, że sięgnięcie po tę pozycję.

Czy są tu fani serialu Gra o tron?
Mam nadzieję, że tak.
Czy wiecie, że pierwszy...

Niezwykła książka dla każdego fana serialu "Gra o tron". Autor towarzyszył produkcji od samego początku jej istnienia, zbierając setki ciekawostek i wypowiedzi jej uczestników. Jedynym minusem jest dla mnie brak obiektywności i umniejszanie krytyce, z którą spotkał się serial i jego twórcy w ostatnich sezonach. Mimo wszystko polecam tę lekturę każdemu, kto kiedykolwiek zaangażował się w ten serial.

Ilość wazeliniarstwa i wzajemnego klepania się po plecach przewyższa jakąkolwiek konstruktywną krytykę w stosunku 10000000:1. Dla fanów warto, ale nie oczekujcie że dowiecie się czegokolwiek nowego albo że ktokolwiek przyzna, jak ogromne błędy zostały popełnione przy kręceniu ostatnich sezonów.

Książka opisująca historię powstawania jak i realizacji największego serialu Świata. Wg mnie narracja jest przeprowadzona w dobry sposób - książkę czyta się szybko i lekko, a jednocześnie dużo treści zostaje w głowie. Niestety na minus zbyt powierzchowne potraktowanie 8, a przede wszystkim 7 sezonu. Bardzo podobało mi się w książce to, gdy aktorzy opisywali swoje odczucia, interakcję z innymi aktorami czy niewypowiedziane anegdoty.

Publikacja autorstwa Jamesa Hibberda w dużej mierze składa się z fragmentów wywiadów przeprowadzonych z aktorami, producentami, reżyserami i showrunnerami, spajanych odautorskim komentarzem i narracją. A jest ona bardzo klarowana. Autor najzwyczajniej w świecie, krok po kroku, omawia kolejne sezony GoT analizując najważniejsze wątki, kontrowersyjne czy przełomowe sceny tworząc swojego rodzaju kronikę. Od samego pomysłu na serial poprzez castingi na kręceniu konkretnych scen i ich odbiorze - zarówno przez ekipę i fanów - kończąc. Poruszone zatem zostają kwestie nieudanego pilota serialu, kosztów poniesionych przez HBO, trudnych wyborów, problemów scenopisarskich - szczególnie na etapie, w którym to zabrakło już literackiego wsparcia George'a R.R. Martina - jak wiemy nie zdążył napisać kontynuacji i serial wyprzedził książkową fabułę.

I teraz zasadnicze pytanie, po co taka i dla kogo taka książka? Sądzę, że zatwardziali fani, śledzący od początku losy serialu i aktorów w nim występujących za wiele nowego się nie dowiedzą, o wszystkim tym rozpisywały się portale internetowe czy blogerzy. Analizom nie było końca, fora kipiały od plotek i domysłów, a każdy krok aktorów był bacznie obserwowany. Jednak dla takiej osoby jak ja, która dołączyła do grona fanów dopiero na etapie ostatniego sezonu, która nie śledziła plotek, a wywiady z aktorami i showrunnerami miała w nosie, jest to ciekawe podsumowanie tego fantastycznego fermentu. Przeczytałem, może nie z wypiekami na twarzy, ale z dużą przyjemnością. Dobrze jest mieć w jednym miejscu takie podsumowanie, swoisty wyciąg tego co najważniejsze.

James Hibberd Ogień nie zabije smoka Zobacz więcej