The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki

Okładka książki The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki Matt Brady
Matt Brady Wydawnictwo: Znak Literanova popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Science of Rick and Morty: The Unofficial Guide to Earth's Stupidest Show
Znak Literanova
2019-10-14
2019-10-14
Jacek Konieczny
nauka ciekawostki

Ta książka to kpina. Nie naukowy przewodnik, w który czyta się, jak książkę od fizyki. Tfu!

Fajna książka, dość zrozumiale przedstawione tematy, jednak niektórych nadal nie rozumiem - np. teorii multiwszechświatów... Jakieś podstawy matematyki i fizyki jednak trzeba mieć, dlatego czasem było ciężko. Natomiast polecam wszystkich fanom serialu.

Zdecydowanie przesadziłem, gdy trzy lata temu podarowałem mojemu nastolatkowi książkę The Science of Rick and Morty. NIenaukowy przewodnik po świecie nauki. Pominę fakt jego zachwytu nad serialem o patologicznym dziadku alkoholiku i jego wnuczku podróżującym po wielu światach, gdzie aż kipi od przemocy, wulgaryzmów i odwołań do seksu. To, że coś jest kreskówką, nie oznacza, że jest przeznaczone dla dzieciaków w szkole podstawowej. Niemniej wciągnął się i zaczął “rozkminiać” różne sprawy dotyczące funkcjonowania świata (choć i tak nie wiem, czy bardziej mu nie imponowały bluzgi płynące z ekranu).

Gdy wyszła więc książka Matta Brady’ego uznałem, że to może być dobry pomysł, żeby go zaciekawić nauką.Jak pisze autor we wstępie takie też miał intencje.[...]
całość:

Omawianie nauki i technologii na popkulturowych przykładach okazuje się być niesamowicie fajnym sposobem, by się za to zabrać. W jednej książce można wtedy poznać niesamowite rzeczy z wielu dziedzin, spajane odniesieniami do czegoś, co się bardzo lubi.
Świetnie się to sprawdziło w "Nauka i fikcja w autostopem przez galaktykę" i świetnie się sprawdza tu.
Oceniam trochę niżej przez brak przypisów i odniesień do źródeł. Jednak od książki popularnonaukowej czegoś takiego oczekuję.

Oceniam trochę...

Typowo popularnonaukowa pozycja, ciekawie ujęta. Bez rewelacji, ale solidnie.

Typowo popularnonaukowa pozycja, ciekawie ujęta. Bez rewelacji, ale solidnie.

Super pozycja dla fanów Siwego szaleńca oraz fizyki/biologii/chemii. Polecam

Super pozycja dla fanów Siwego szaleńca oraz fizyki/biologii/chemii. Polecam

Pomysł na książkę bardzo trafiony, czytałam rozdział, a następnie oglądałam odcinek, który był w nim omawiany świetnie się przy tym bawiąc. Niektóre poruszane tematy były mi znane, niektóre nie i dzięki książce dowiedziałam się kilku ciekawych faktów ze świata naukowego. Książka napisana w taki sposób, że nawet jak wieczorami byłam zmęczona to nie zasypiałam nad nią. Nie męczyła mózgownicy, ale bardzo pobudzała ciekawość

Książka raczej dla dzieci i młodzieży, albo kogoś kto nigdy nie miał w ręku nic popularnonaukowego.
Powiązanie z Rickiem i Mortym jest czysto marketingowe. Autor rozpoczyna każdy temat od przypomnienia w jednym zdaniu co robił Rick, np.: podróżował między wymiarami, a potem na kilkunastu stronach omawia dane zagadnienie z punktu widzenia nauki na poziomie szkoły średniej. Śmiało można też zamienić imię Ricka na dowolnego innego szalonego naukowca z popkultury i nie będzie różnicy, bo to tylko pretekst do omówienia tematu.

Niby książka o serialu Rick i Morty, a jednak nie do końca... Nigdy się nie zastanawiałem nad pewnymi prawami, procesami i innymi panującymi we wszechświecie , które serial sprawnie używa, a tego nie zauważamy. Książka trafia do nas od samego początku, wyzwala chęć poznania nauk ścisłych do poziomu Ricka i wprowadza nieprzewidywalność Mortyego do samego końca.

Genialna książka, polecam. Zabawna, wciągająca zachęcająca do dalszych dociekań, żebym tylko wszystko spamiętał 😀

• Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki