rozwiń zwiń

Magia „Opowieści wigilijnej”, czyli nietypowe wersje świątecznej historii Charlesa Dickensa

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
25.12.2023

„Opowieść wigilijna”, kultowe dzieło Charlesa Dickensa, to prawdziwa klasyka światowej literatury. XIX-wieczna historia, pomimo upływu czasu, działa właściwie wciąż tak samo na kolejne pokolenia – nowych czytelników oraz twórców z różnych dziedzin sztuki. Skąd bierze się niesłabnąca popularność dzieła wiktoriańskiego mistrza? W jaki sposób do „Opowieści wigilijnej” nawiązują współcześni artyści? Przedstawiamy nietypowe wersje świątecznej historii Charlesa Dickensa, wracając również do sekretów pierwowzoru brytyjskiego pisarza.

Magia „Opowieści wigilijnej”, czyli nietypowe wersje świątecznej historii Charlesa Dickensa

W świątecznych opowieściach ważne są oczywiście emocje, jak również określony styl – unikatowe odczytanie klasycznych archetypów i motywów. „Opowieść wigilijna” to doskonały wzorzec, który doczekał się licznych wariacji. Do klasyki literatury nawiązuje choćby Terry Pratchett, autor „Świata Dysku”, Neil Gaiman, pomysłodawca komiksu „Sandman”, producenci filmowi i telewizyjni, którzy starają się szukać nieoczywistych rozwiązań fabularnych.

Co stanowi o unikalności „Opowieści wigilijnej”? W jaki sposób dzieło Dickensa jest adaptowane przez różnych twórców? Warto się nad tym zastanowić, bo wiktoriańska proza odnosi się do uniwersalnych prawd o człowieku. Dobrze o tym pamiętać, zwłaszcza – choć nie tylko – w perspektywie świąt.

Nieśmiertelne piękno „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa

Czy w jedną noc można zmienić całe swoje życie? Historia Ebenezera Scrooge’a, skąpca, samoluba i aroganta, pokazuje, że jest to możliwe. Dzieło Charlesa Dickensa jest oczywiście symboliczną opowieścią o wewnętrznej przemianie, w której ważny jest aspekt duchowy. Ciekawe jest to, że „Opowieść wigilijna” była tak naprawdę niespodziewanym sukcesem nawet dla samego autora. Pierwszy nakład wyniósł 6 tysięcy egzemplarzy i został wyprzedany w ciągu zaledwie trzech dni.

O tym, że „Opowieść wigilijna” jest historią ponadczasową, świadczą liczne adaptacje. Słuchowiska radiowe, przedstawienia teatralne i operowe, balet, komiksy, musicale, a także ekranizacje produkowane na potrzeby kina oraz telewizji. Jedną z nich jest niesamowicie zrealizowany serial kostiumowy HBO, za którego odpowiada twórca „Peaky Blinders”. Produkcja nasycona jest szczególnym rodzajem grozy i melancholii, w której istotny jest psychologiczny wymiar postaci, ale także odpowiednio nakreślone kulturowe tło epoki.

Zbrodnia, kara, nawrócenie, czyli „Opowieść wigilijna” od twórcy „Peaky Blinders”

Telewizyjna wersja z 2019 roku, wyprodukowana przez BBC, może sprowokować nowe pytania co do treści i wymowy literackiego klasyka. Za powstanie miniserialu odpowiada Steven Knight, twórca „Peaky Blinders”, oraz producenci widowiska „Tabu”, którzy zrealizowali dosyć niestandardową wersję biografii Scrooge’a. Z serialu dowiadujemy się na  przykład, co tak naprawdę kierowało czynami Scrooge’a. Choć w tym serialu ewidentnie można wyczuć wiktoriańskiego ducha prozy Dickensa.

Co ciekawe, Steven Knight planuje kolejne adaptacje dzieł Dickensa. Na producenckiej rozpisce znajdują się bowiem „David Copperfield”, „Oliver Twist”, w roku 2023 twórca zrealizował „Wielkie nadzieje”. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Potencjał mistrzowskich książek Dickensa jest wyczuwalny.

„Opowiadania bożonarodzeniowe”, czyli nieznana klasyka

Święta to wyjątkowy czas, w którym możemy przywracać międzyludzkie więzi, spotykać się z najbliższymi, celebrować religijny czas, oddawać hołd tradycji, ale także – co przecież równie ważne, ba, niezwykle istotne – dbać o duchowe poszukiwania piękna zapisanego w literaturze. A szczególne piękno zawarto w zbiorach, czego dowodem są „Opowiadania bożonarodzeniowe” (Media Rodzina)

Rodzinna miłość, pamięć o zmarłych, troska o chorych, wiara w lepsze jutro, nadzieja, która łączy się z przemianą… Nowele zebrane w niniejszym tomie to wybór najpiękniejszych i najciekawszych opowiadań o świętach autorstwa klasyków literatury pięknej – Andersena, Bułhakowa, Londona, Puszkina czy Tołstoja. „Opowiadania bożonarodzeniowe” potrafią na nowo rozbudzić ducha świąt. A skoro jesteśmy już przy istotach nie z tego świata…

Opowieści mistyczne i nieprawdopodobne – „Wigilia pełna duchów”

Co dzieje się z nami po śmierci? W jaki sposób zrozumieć zjawiska nadprzyrodzone? Czy wiara zawsze musi przeciwstawiać się rozumowi? Pytania prowokujące, odpowiedzi nieoczywiste. Doskonale zdawali sobie z tego sprawę również twórcy żyjący jeszcze w połowie XIX wieku.

Czy wiecie, że po popularności „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa w wiktoriańskich gazetach i czasopismach często pojawiały się opowieści o duchach w czasie świąt Bożego Narodzenia? Historie podszyte grozą odnosiły się do egzystencjalnych lęków, spokoju sumienia, codziennych wartości, mitów i legend. Archiwalne teksty zostały niedawno wydane w formie nietypowych zbiorów. Jednym z nich jest Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy” (Zysk i S-ka), drugim natomiast „Wigilia pełna duchów”, (Zysk i S-ka) fascynujący zbiór klasycznych opowieści o duchach, nadprzyrodzonych zjawiskach i nawiedzonych domostwach.

Nietypowe książki utrzymane w świątecznym klimacie

W jaki sposób zdefiniować święta? Gdzie szukać źródeł wiary? Co definiuje nasze codzienne postępowanie? Wartości zapisane w „Opowieści wigilijnej” znajdują się również w prozie na wskroś współczesnej. Doskonałym przykładem jest w tym kontekście choćby „Inna opowieść wigilijna”, która nawiązuje do ponadczasowej klasyki Dickensa. Akcja powieści osadzona jest w XXI wieku, erze komputerów, gdzie niespodziewanie uobecnia się duch Ebenezera Scrooge’a.

Nietypową, choć sprawdzoną propozycją mogą okazać się historie spisane piórem Agathy Christie. Mistrzyni kryminałów w swojej prozie przynajmniej kilkukrotnie nawiązywała do świąt. Dowodem chociażby „Morderstwo w Boże Narodzenie” (, „Tajemnica gwiazdkowego puddingu” czy „Zbrodnie zimową porą”. Niesamowity urok dawnych opowieści, który jest spotęgowany badaniem tajemnicy.

Motywy zapisane w prozie Dickensa były (Wydawnictwo Dolnośląskie) również adaptowane na potrzeby dawnej literatury. „Mistrzowie opowieści. Święta, święta” (Wielka Litera) to zbiór opowieści z najróżniejszych zakątków świata, które łączy ten sam motyw, ale realizacje są zaskakująco nieoczywiste – niektóre pełne nostalgii, przekornych puent, inne prosto spod ciemnej gwiazdki. Dość powiedzieć, że opowiadania pozwalają odkryć klasyków literatury na nowo – od Hansa Christiana Andersena i Antoniego Czechowa, przez Elizabeth Bowen i Dylana Thomasa, po Tove Jansson i Grace Paley.

Komiks, animacja, serial, słuchowisko, czyli „Opowieść wigilijna” w różnych odsłonach

W świąteczny nastrój możemy wprowadzić się na bardzo różne sposoby. Motywy zapisane w prozie Charlesa Dickensa inspirują czytelników i twórców, którzy starają się eksperymentować z klasycznym dziełem epoki wiktoriańskiej. Czasami w naprawdę bardzo zaskakujący sposób.

Bo przecież wariant „Opowieści wigilijnej” znajdziemy zarówno w klasycznych animacjach i kinie rysunkowym, żeby wspomnieć tylko „Opowieść wigilijną Muppetów”, „Opowieść wigilijną Flintstone’ów”, czy „Opowieść wigilijną Myszki Miki”. Wiktoriańską aurę można wyczuć również w serialu science fiction „Doktor Who”, książkach Terry’ego Pratchetta, pomysłach Neila Gaimana, a nawet superbohaterskich komiksach ze świata DC oraz Marvela. Bo duch świąt jest przecież niezmienny.

A jakie są wasze ulubione świąteczne opowieści? I czy lubicie wracać do „Opowieści wigilijnej”?

Pamiętajcie, że na każdą z wymienionych książek możecie założyć alert cenowy LC!

Artykuł po raz pierwszy ukazał się w roku 2022.


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Babi 29.12.2023 12:28
Bibliotekarka

kocham  Wigilia Mickey Mouse

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wigilia Mickey Mouse
Aneladgam 25.12.2023 11:17
Czytelnik

Artykuł ma się nijak do tytułu, bardzo to rozczarowujące. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Vittore 25.12.2022 23:57
Czytelniczka

"Dziadek do orzechów" - wpisuje się w klimat świąteczny? Wpisuje się :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 25.12.2023 18:27
Czytelniczka

Ale nie jest wersją Opowieści wigilijnej Dickensa ani typowa ani nietypową.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 25.12.2022 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post