Morderstwo w Boże Narodzenie

Okładka książki Morderstwo w Boże Narodzenie
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 20) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 20)
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Hercule Poirot's Christmas
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-07-14
1992-01-01
Data 1. wydania:
1993-01-01
Andrzej Milcarz

Agata Christie w najlepszej formie. Totalnie mnie zbiła z tropu! Uwielbiam :)

Agata Christie w najlepszej formie. Totalnie mnie zbiła z tropu! Uwielbiam :)

Moje pierwsze spotkanie z Hercules Poirot 🙂

Moje pierwsze spotkanie z Hercules Poirot 🙂

Po książki z Herkulesem Poirotem sięgam w ciemno. Wiem, że nie zawiodę się na fabule i zaplanowanej intrydze, a zakończenie zapewne wbije mnie w fotel :) W tym przypadku (o dziwo) sam finał historii nie zaskoczył mnie tak bardzo, ale i tak bawiłam się przednio.

Historia rozpoczyna się na trzy dni przed Świętami Bożego Narodzenia. Schorowany i apodyktyczny milioner, Simeon Lee, postanawia dla odmiany sprowadzić całą swoją najbliższą rodzinę do Gorston Hall. W tym celu w posiadłości po raz pierwszy od wielu lat spotykają się Alfred, David oraz George Lee wraz ze swoimi żonami, buntowniczy Harry Lee, niewidziana wcześniej wnuczka milionera, Pilar Estravados i syn dawnego przyjaciela Simeona, Stephen Farr. I choć święta zwykle kojarzą się z miłą, rodzinną atmosferą to w posiadłości panuje wisielczy nastrój. Zgromadzenie goście są przekonani, że arogancki i władczy senior rodu zwołał ich tylko w jednym celu – aby czerpać radość z rodzinnych kłótni i zagęszczać i tak już duszącą atmosferę. Nikt nie jest szczęśliwy w obecności starca, bawiącego się cudzymi uczuciami, tyranizującego całą rodzinę i zdobywającego wszystko swoimi pieniędzmi.

W wieczór przed Bożym Narodzeniem dochodzi do brutalnego morderstwa milionera. Zabójca wykazał się niezwykłą zręcznością i pomysłowością, zostawiając mało znaczące i naprowadzające ślady. Prowadzący śledztwo inspektor Sugden zwraca się o pomoc do znakomitego i znanego detektywa, Herkulesa Poirota. Wkrótce okazuje się, że mordercą musi być któryś z gości. Atmosfera staje się coraz bardziej przytłaczająca, gdy wychodzi na jaw, że każdy z obecnych miał doskonały powód do zabójstwa złośliwego seniora… W dodatku szybko okazuje się, że zniknęły cenne diamenty, a niektórzy goście zataili swoją prawdziwą tożsamość.

Książkę czyta się bardzo szybko, wręcz się przez nią płynie. Choć początek rozkręca się dość długo, to sama historia jest ciekawa i przedstawia skomplikowaną, zawiłą intrygę z zabójstwem na pierwszym planie. Bohaterowie zostali świetnie wykreowani – naprawdę jestem pod wrażeniem, jak autorka świetnie przedstawiła wady i przywary zwyczajnych ludzi. Każda z postaci jest inna, ma swój charakter i cel, do którego dąży. Dzięki temu szybko załapałam, kto jest kim, co przy takiej ilości bohaterów nieraz przysparzało znacznych trudności.
Samo rozwiązanie sprawy nie spowodowało u mnie ogromnego zaskoczenia. Dzięki podsuwanym śladom można było wywnioskować, komu jaki cel przyświeca i kto ukrył swoją prawdziwą twarz. Mimo to bawiłam się naprawdę dobrze.

Kolejna dobra książka Agathy Christie, która od samego początku trzyma w napięciu. Tytuł co prawda wskazuje na świąteczny klimat, ale niestety dla mnie był on za słabo odczuwalny, abym mogła się nim cieszyć i zachwycać.

Kto jak nie Herkules Poirot podczas urlopu świątecznego będzie w stanie pomóc rozwiązać zagadkę zabójstwa?🕵️‍♂️
Kto ja nie Herkules Poirot popsuje zbrodnię idealną najbardziej przebiegłemu zabójcy?🕵️‍♂️
Kto ja nie Herkules Poirot zwiedzie czytelnika na manowce i podkreśli swoją śledczą wielkość?🕵️‍♂️

Muszę przyznać, że po przeczytaniu prawie dwudziestu książek Agathy Christie w dość krótkim czasie nie tak łatwo wciągnąć mnie bez reszty do podobnego schematu danej historii. „Morderstwie w Boże Narodzenie” udało się mnie wciągnąć, bo zaskoczyć sprawcą to już wiadoma sprawa u Christie. 😅Tak sobie myślę, że do tej pory to chyba tylko z dwa razy udało mi się przewidzieć kto zabił. Z drugiej strony jestem ciekawa czy przy tej książce udało się to zrobić komukolwiek, bo muszę przyznać, że było to nie lada wyzwanie.

Ekscentryczny starszy bogacz Simeon Lee, który jest skłócony z większością rodziny postanawia zaprosić ich wszystkich na święta. Co prawda okazuje się, że nie chodziło tutaj do końca o jego czyste intencje, a jak wiadomo nienawiść to broń obusieczna, więc dochodzi do zabójstwa milionera. Kto miał największe powody, by zabić majętnego seniora rodu? Czy w grę wchodziły tylko pieniądze, a może chodziło o dawne krzywdy i upokorzenia? Podobno zemsta knuta latami smakuje najlepiej na zimno, ale to w afekcie często dochodzi do zbrodni.

Poirot ma niełatwą sprawę do rozwiązania, bo każdy chce chronić siebie i swoich najbliższych, a to wszystko podszyte jest jeszcze świąteczną atmosferą, która wcale radosna nie jest. Gdyby jeszcze każdy był tym za kogo się podobaje sprawa, by była na pewno łatwiejsza.🙈

Muszę przyznać, że po przeczytaniu prawie dwudziestu książek Agathy...

Powszechnie Boże Narodzenie kojarzy się z czymś wspaniałym, w przeważającej części filmów czy książek ukazywane jest jako niemal mityczny czas, kiedy to wszyscy członkowie rodziny się spotykają, zgodnie się bawią i rozmawiają. Królowa Kryminału która znała psychikę ludzką jak mało kto, miała swój odmienny pogląd na święta. Ustami Herkulesa Poirot zwróciła uwagę na to, że wśród ludzi, a wśród członków jednej rodziny często tworzą się poważne napięcia, jest mnóstwo pretensji i żalów z przeszłości, poza tym nie wszystkie spokrewnione osoby się lubią, z biegiem czasu jest coraz więcej antagonizmów. Gdy ludzie mieszkają daleko i rzadko się widzą, te różne żale się kumulują, nie ma okazji do przedyskutowania różnych zaszłości, czy nawet do pokłócenia się. A gdy wreszcie ci ludzie się spotykają, z reguły właśnie w święta, często nie są w stanie udawać, że wszystko w rodzinie jest świetnie i wspaniale. Tłumione latami emocje wybuchają i dochodzi do szeregu szalenie niesympatycznych sytuacji, zamiast kolęd i spokoju, są awantury.
całość

Naprawdę nie spodziewałam się na końcu TAKIEGO twistu. Można było podejrzewać każdego zabicie nestora rodu, każdy miał jakiś swój mniejszy lub większy motyw. Jednak prawdziwy zabójca tak mnie zaskoczył, że chyba przeczytam raz jeszcze aby poszukać czy mi coś nie umknęło po drodze!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Królowa gatunku Agatha Christie zabiera nas na święta do dość nietypowej rodziny.
Gdzie nestor rodu Pan Lee, zaprasza do posiadłości na święta najbliższą rodzinę, dzieci i wnuczkę. Wszyscy zastanawiają się w jakim celu? Niestety spotkanie przerywa brutalne morderstwo.
I wtedy pojawia się on, Herkules Poirot, najlepszy wśród najlepszych, dla którego nie ma zbrodni nie do wyjaśnienia.

Znakomity kryminał, w znakomitym stylu.

A teraz dzięki @publicat_sa i pięknemu wydaniu, książki są bardzo eleganckie i pięknie się prezentują ⭐

Przyznam, że to pierwsza książka autorstwa Agathy Christie, jaką udało mi się przeczytać, mimo, że jestem wielką fanką kryminałów. Z pewnością sięgnę po kolejne dzieła jej autorstwa. "Morderstwo w Boże Narodzenie" to rasowy kryminał z mnóstwem zagadek, poszlak i misternie skonstruowaną intrygą. Mimo, że wysnuwałam pewne teorie zakończenie było dla mnie zaskakujące, co doceniam. Świetna rozrywka.

Trochę słabsza niż inne książki tej autorki, ale nadal świetnie się przy niej bawiłam.