David Copperfield

Okładka książki David Copperfield Charles Dickens
Okładka książki David Copperfield
Charles Dickens Wydawnictwo: Wydawnictwo Tandem Cykl: Charles Dickens (tom 4) Seria: Klasyka dla dzieci [wydawnictwo Tandem] opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
2021-06-15
2021-06-15
Magdalena Patryas
David Copperfield Dickens Klasyka dla dzieci

"W tej chwili jestem bardzo "skrumny", ale mam też trochę władzy!"

Niestety, nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z trzecim tomem serii, a szkoda, bo w niej dla odmiany żeńska bohaterka, za to chętnie zrelacjonuję wrażenia po spotkaniu z czwartym. Klasyka dla dzieci nawiązująca bezpośrednio do twórczości Charlesa Dickensa spotka się z uznaniem szerokiego grona odbiorców, chociaż przedstawia świat z perspektywy pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, to pokazuje uczucia znane współczesnym dzieciom. Odwołuje się do cech natury ludzkiej, niesie porcję uniwersalnych prawd. Wiele radości sprawia poznawanie książeczek i obserwowanie emocji, jakie budzą w młodej czytelniczce, z którą przemierzam różne obszary literatury. Seria ułatwia dzieciom wdrażanie się w pasję czytania, zrozumienie klasyki literatury, zachęca do poznania w przyszłości oryginalnych historii przedstawianych utworów.

Philip Gooden umiejętnie wybiera z oryginału najważniejsze elementy scenariusza zdarzeń, przedstawia je w skondensowanej i atrakcyjnej formie, przy zachowaniu ponurego nastroju przeplatanego radosnymi chwilami. Stosuje językowy materiał łatwy do przetworzenia przez dzieci. Postaci podtrzymują charakterystyczne cechy osobowości, wyróżniające przymioty i skazy, szybko zdobywają sympatię lub antypatię. Książkę wzbogaca przyjemna oprawa graficzna, fantastycznie współtworzy klimat, zachęca do odkrywania kolejnych stron. Tytuł nadaje się do samodzielnego poznawania przez młodocianych. Duża czcionka wprawia w biegłe czytanie. Mile widziana obecność dorosłego przy wgryzaniu się w przedstawianą historię, aby dopowiedzieć okoliczności intrygi, ocenić zachowania postaci, wskazać na niuanse walki dobra ze złem.

"David Copperfield" pokazał wyjątkowo zmienne losy półsieroty, raz po raz coś zmieniało się w życiu chłopca, jak na dwunastolatka dużo przeszedł, poznał gorzkie smaki przeznaczenia i potrafił wyrwać słodkie brzmienie szczęścia. Aby zapomnieć o kłopotach codzienności uciekał w świat książek, a te odwdzięczały mu się chwilami spokoju i mądrymi informacjami. David trafił na surowego ojczyma, poznał skromne życie rodzinne, nawiązał bliskość z nieznaną wcześniej ciocią, uczył się w szkole z internatem, ale niespodziewanie zmuszony był przerwać naukę. Próbował zostać prawnikiem w Londynie, a w wolnych chwilach pisał powieści. Przyszedł też czas na zmierzenie się z czarnym charakterem, "skrumnym" młodzieńcem o bardzo wybujałych ambicjach i niekończącej się zachłanności. Czy rozszyfrowanie zakusów Uriaha Heepa wprowadzi wreszcie stabilizację w życie Davida? Co uda mu się od życia utargować, co da nadzieję, a co los sam mu sprezentuje?

bookendorfina.pl

"W tej chwili jestem bardzo "skrumny", ale mam też trochę władzy!"

Życie chłopca nie jest usłane różami. Jego tata nie żyje i mieszka on sam z matką. Niestety, po pewnym czasie kobieta ponownie wychodzi za mąż. Mężczyzna nie jest dla niego miły i wymaga od niego bardzo dużo, a za niespełnianie wymagań jest karany. Po czasie zostaje wysłany do szkoły, która niewiele się różni od jego sytuacji w domu. Karanie uczniów jest tam na początku dziennym. Chłopak ucieka w świat książek i tam poszukuje pocieszenia. Czy uda mu się znaleźć spokojną przystań? Czy ktoś się nim zaopiekuje?

Kolejna część z serii Klasyki dla dzieci z powieściami Charlesa Dickensa. Po raz kolejny jestem nimi oczarowana i zachwycona! Pewnie będę powtarzać to samo, co przy poprzednich dwóch tomach, ale cóż trzymają one poziom! Mając powieść w rękach, od razu czuć, że przyłożono masę uczuć, uwagi i pasji, by została tak pięknie wydana.

Także, jeśli macie lub znacie młodszych czytelników i chcielibyście, by zapoznali się z klasykami, to będzie to dla nich świetny wybór. Jest to super opcja dla dzieci, by mogła czytać tak wielkie dzieła, ale przystosowane do ich wieku. Dlatego nie zastanawiajcie się i sprawcie sobie ten tytuł, a najlepiej całą serię!

Historia sama w sobie, jak można wywnioskować z opisu, jest smutna, ale też dająca nadzieję. Niesie za sobą przesłanie i przekaz, który warto pamiętać. David to chłopak, który patrzy z optymizmem na świat, nie jest uprzedzony i potrafi zjednać sobie ludzi. Nie ma w życiu lekko, ale nie poddaje się.

Jako, że jest to książka dla dzieci, czcionka jest bardzo duża, a styl lekki i prosty. Można się z nią zapoznać w przeciągu godziny, a nawet mniej. Do tego przepiękne ilustracje, które świetnie obrazują fabułę i mają genialną kreskę. Aż miło się na nie patrzy!

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2021r.