David Copperfield

Okładka książki David Copperfield
Santiago CalleCharles Dickens Wydawnictwo: Wydawnictwo Tandem Cykl: Charles Dickens (tom 4) Seria: Klasyka dla dzieci [wydawnictwo Tandem] opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Magdalena Patryas
David Copperfield Dickens Klasyka dla dzieci

Okładka książki Oliver Twist Charles Dickens, Philip Gooden, Pipi Sposito
Ocena 6,9
Oliver Twist Charles Dickens, Ph...
Okładka książki Wielkie nadzieje Charles Dickens, Philip Gooden, Pipi Sposito
Ocena 7,2
Wielkie nadzieje Charles Dickens, Ph...

"W tej chwili jestem bardzo "skrumny", ale mam też trochę władzy!"

Niestety, nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z trzecim tomem serii, a szkoda, bo w niej dla odmiany żeńska bohaterka, za to chętnie zrelacjonuję wrażenia po spotkaniu z czwartym. Klasyka dla dzieci nawiązująca bezpośrednio do twórczości Charlesa Dickensa spotka się z uznaniem szerokiego grona odbiorców, chociaż przedstawia świat z perspektywy pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, to pokazuje uczucia znane współczesnym dzieciom. Odwołuje się do cech natury ludzkiej, niesie porcję uniwersalnych prawd. Wiele radości sprawia poznawanie książeczek i obserwowanie emocji, jakie budzą w młodej czytelniczce, z którą przemierzam różne obszary literatury. Seria ułatwia dzieciom wdrażanie się w pasję czytania, zrozumienie klasyki literatury, zachęca do poznania w przyszłości oryginalnych historii przedstawianych utworów.

Philip Gooden umiejętnie wybiera z oryginału najważniejsze elementy scenariusza zdarzeń, przedstawia je w skondensowanej i atrakcyjnej formie, przy zachowaniu ponurego nastroju przeplatanego radosnymi chwilami. Stosuje językowy materiał łatwy do przetworzenia przez dzieci. Postaci podtrzymują charakterystyczne cechy osobowości, wyróżniające przymioty i skazy, szybko zdobywają sympatię lub antypatię. Książkę wzbogaca przyjemna oprawa graficzna, fantastycznie współtworzy klimat, zachęca do odkrywania kolejnych stron. Tytuł nadaje się do samodzielnego poznawania przez młodocianych. Duża czcionka wprawia w biegłe czytanie. Mile widziana obecność dorosłego przy wgryzaniu się w przedstawianą historię, aby dopowiedzieć okoliczności intrygi, ocenić zachowania postaci, wskazać na niuanse walki dobra ze złem.

"David Copperfield" pokazał wyjątkowo zmienne losy półsieroty, raz po raz coś zmieniało się w życiu chłopca, jak na dwunastolatka dużo przeszedł, poznał gorzkie smaki przeznaczenia i potrafił wyrwać słodkie brzmienie szczęścia. Aby zapomnieć o kłopotach codzienności uciekał w świat książek, a te odwdzięczały mu się chwilami spokoju i mądrymi informacjami. David trafił na surowego ojczyma, poznał skromne życie rodzinne, nawiązał bliskość z nieznaną wcześniej ciocią, uczył się w szkole z internatem, ale niespodziewanie zmuszony był przerwać naukę. Próbował zostać prawnikiem w Londynie, a w wolnych chwilach pisał powieści. Przyszedł też czas na zmierzenie się z czarnym charakterem, "skrumnym" młodzieńcem o bardzo wybujałych ambicjach i niekończącej się zachłanności. Czy rozszyfrowanie zakusów Uriaha Heepa wprowadzi wreszcie stabilizację w życie Davida? Co uda mu się od życia utargować, co da nadzieję, a co los sam mu sprezentuje?

bookendorfina.pl

"W tej chwili jestem bardzo "skrumny", ale mam też trochę władzy!"

Życie chłopca nie jest usłane różami. Jego tata nie żyje i mieszka on sam z matką. Niestety, po pewnym czasie kobieta ponownie wychodzi za mąż. Mężczyzna nie jest dla niego miły i wymaga od niego bardzo dużo, a za niespełnianie wymagań jest karany. Po czasie zostaje wysłany do szkoły, która niewiele się różni od jego sytuacji w domu. Karanie uczniów jest tam na początku dziennym. Chłopak ucieka w świat książek i tam poszukuje pocieszenia. Czy uda mu się znaleźć spokojną przystań? Czy ktoś się nim zaopiekuje?

Kolejna część z serii Klasyki dla dzieci z powieściami Charlesa Dickensa. Po raz kolejny jestem nimi oczarowana i zachwycona! Pewnie będę powtarzać to samo, co przy poprzednich dwóch tomach, ale cóż trzymają one poziom! Mając powieść w rękach, od razu czuć, że przyłożono masę uczuć, uwagi i pasji, by została tak pięknie wydana.

Także, jeśli macie lub znacie młodszych czytelników i chcielibyście, by zapoznali się z klasykami, to będzie to dla nich świetny wybór. Jest to super opcja dla dzieci, by mogła czytać tak wielkie dzieła, ale przystosowane do ich wieku. Dlatego nie zastanawiajcie się i sprawcie sobie ten tytuł, a najlepiej całą serię!

Historia sama w sobie, jak można wywnioskować z opisu, jest smutna, ale też dająca nadzieję. Niesie za sobą przesłanie i przekaz, który warto pamiętać. David to chłopak, który patrzy z optymizmem na świat, nie jest uprzedzony i potrafi zjednać sobie ludzi. Nie ma w życiu lekko, ale nie poddaje się.

Jako, że jest to książka dla dzieci, czcionka jest bardzo duża, a styl lekki i prosty. Można się z nią zapoznać w przeciągu godziny, a nawet mniej. Do tego przepiękne ilustracje, które świetnie obrazują fabułę i mają genialną kreskę. Aż miło się na nie patrzy!

Dodaj cytat z książki David Copperfield