Tomek u źródeł Amazonki

Okładka książki Tomek u źródeł Amazonki Alfred Szklarski
Okładka książki Tomek u źródeł Amazonki
Alfred Szklarski Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 7) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 7)
Wydawnictwo "Śląsk"
1982-01-01
1982-01-01
Wilmowski Amazonia Inkowie dżungla

Kolejny raz przygoda rozpisana jest na dwa plany, w jednym to Smuga odgrywa główną rolę, w drugim Tomek, aby na końcu się połączyć. Akcja rozgrywa się w sposób interesujący, bez zbędnych opisów czy przedłużania.
Bardzo fajnie rozpisana historia rozgrywająca się w Ameryce Południowej.

Bardzo fajnie rozpisana historia rozgrywająca się w Ameryce Południowej.

Moja ulubiona seria młodzieżowa z lat dawnych. Tym razem Ameryka Południowa i jak zwykle oprócz ciekawych przygód sporo wiadomości z różnych dziedzin.

Ciekawa, dobrze i szczegółowo opisana przygoda. Mamy możliwość przeczytać i towarzyszyć dwóm wyprawom - najpierw Jana Smugi, a potem Tomka.

Wbrew temu co niektórzy piszą, że za dużo opisów w porównaniu do akcji, ja się z tym nie zgadzam. Bardzo mocno te opisy potrafiły wpłynąć na wyobraźnię i sprawić że można było się poczuć jak jeden z uczestników wypraw.

Mnóstwo przypisów tłumaczących zachowania, wierzenia czy wyjaśniające czym są dane zwierzęta. Wiele rzeczy już wiedziałem, trochę oczywistych więc pomijałem ale z chęcią w co ciekawsze się zagłębiałem.

Ogólnie, dobrze się bawiłem.

Mnóstwo...

8/10
Cykl zostanie przezemnie szerzej oceniony pod książką,, Tomek na Alasce "

8/10
Cykl zostanie przezemnie szerzej oceniony pod książką,, Tomek na Alasce "

OCENA - 8/10 REWELACJA

„TOMEK U ŹRÓDEŁ AMAZONKI” (tom. 7) to moja ulubiona pozycja z dzieciństwa. Ile to już minęło lat kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę książkę? ponad 40, aż łezka kręci się w oku. Cudownie było sobie odświeżyć pamięć, wspaniała lektura, która w mojej ocenie praktycznie nic się nie zestarzała.

Amazonia to region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, jej obszar w głównej mierze zajmuje amazoński las deszczowy, czyli wilgotny las liściasty, ale nie tylko znajduje się tam również największy oraz najbogatszy gatunkowo obszar na naszej plancie w faunę i florę. Mając to na uwadze po raz kolejny czeka nas niesamowita przygoda, pełna niebezpieczeństw, tajemnic, dzikich zwierząt czy zaginionych kultur. Polecam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Amazonia to region w Ameryce Południowej w dorzeczu...

Cała seria przygód Tomka Wilmowskiego jest świetna. Tę konkretną część ("Tomek u źródeł Amazonki") uważam za najciekawszą.

Sporo opisów i wiedzy kiedyś niedostępnej dziś spowalniającej i trochę irytującej w książce przygodowej.

Tomek u źródeł Amazonki i Tomek w Gran Chaco to jedna opowieść w dwóch tomach, nierozerwalnie ze sobą połączona. Tym razem jesteśmy w Amazonii, królestwie Amazonki i dżungli. Mamy tu wszystko, dzikich tubylców, niesamowite zwierzęta, morderstwa i zaginione miasto. Nie można się nudzić.

Kolejna porcja przygód kultowego bohatera literatury młodzieżowej. Tym razem Tomek będzie musiał zmierzyć się z amazońską dżunglą i plemieniem łowców głów. Dotrze też do tajemniczych ruin starożytnego miasta.

Książki z cyklu czytałem w młodości w latach szkolnych, choć gdy ktoś chciał mieć je we własnej bibliotece musiał szukać w antykwariatach bo w księgarni były trudno dostępne. Po latach przeczytałem ponownie, a teraz od czasu do czasu przypominam sobie poszczególne tomy, został jeszcze jeden "stary" Tomek i dwa dopisane których jeszcze nie czytałem.
Książkę nadal czyta się bardzo dobrze, nie czuje się że jest to książka dla młodzieży i że się zestarzała. Czytelnik zagłębia się w Amazońską dżunglę, towarzysząc grupie poszukiwaczy którzy próbują znaleźć zaginionego towarzysza wcześniejszych wypraw, Smugę. Autor w bardzo malowniczy sposób pokazuje życie dzikich plemion Indian, opisuję przyrodę, rośliny i zwierzęta występujące w Amazonii, oraz przybliża nam Polaków którzy przez lata zdobywali ten dziki kontynent.

Książkę nadal czyta...

• Przygodowe