Tomek u źródeł Amazonki

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 7)
Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-287-3
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Bosman, Dingo

Kolejna porcja przygód kultowego bohatera literatury młodzieżowej. Tym razem Tomek będzie musiał zmierzyć się z amazońską dżunglą i plemieniem łowców głów. Dotrze też do tajemniczych ruin starożytnego miasta.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Tomek u źródeł Amazonki", siódma z książek Alfreda Szklarskiego, który opowiada przygody Tomka Wilmowskiego, a także jego rodziny i przyjaciół, przenosi nas do Ameryki Południowej. Jego charakter jest odmienny od poprzednich części cyklu. Po pierwsze - tworzy on fabularną całość wraz z kolejną powieścią "Tomek w Gran Cacho". Po drugie zaś, wraz z bohaterami, którzy wyrośli na dorosłych ludzi, dojrzewa także akcja cyklu, przez co książka nabiera bardziej dorosłego wymiaru. Więcej w niej nawiązań do ludzkiego okrucieństwa, z jakim oczywiście kontrastują kryształowe charaktery głównych bohaterów powieści. Akcja dotyczy tym razem poszukiwania Jana Smugi, który zaginął bez śladu w Peru. Młodym Wilmowskim (Tomek wziął w poprzedniej książce ślub z Sally) towarzyszą oprócz kapitana Nowickiego również Zbyszek i Natasza Karscy. Poszukując przyjaciela, bohaterowie wplatają się w sam środek przygotowywanego przez Indian powstania. Dużą niedogodnością dla czytelników był przed laty fakt, że...

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 02 września 1996

Świetna część cyklu. Dużo akcji, dużo przygód, jeszcze więcej pięknych opisów przyrody, informacji o geografii, faunie i florze Ameryki Południowej, a do tego wszystkiego historia o prawdziwej przyjaźni, która sprawia, że przyjaciele skoczą za sobą bez wahania w ogień, że o przemierzeniu prawie połowy kontynentu nie wspomnę. Brawo Panie Szklarski!

Mam takie wrażenie, że "Tomek u źródeł Amazonki" wraz z "Tomkiem w Gran Chaco" to taki jeden tom rozdzielony na dwa mniejsze, obie książki są bowiem ze sobą bardzo mocno powiązane. Nie umniejsza to jednak w żadnym razie wartości każdej z książek z osobna. Każda jest znakomita. Polecam każdemu zapalonemu, jak również niedoszłemu podróżnikowi i wszystkim miłośnikom powieści przygodowych w najlepszym wydaniu.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po wyprawie w Nowej Gwinei łowcy wracają do swoich obowiązków. Sally i Tomek wracają do Londynu by kontynuować studia. Tadeusz Nowicki oraz Andrzej Wilmowski stawiają się w Hamburgu, gdzie wykonują powierzone im zadania przez Hagenbecka. Z kolei Smuga ze Zbyszkiem i Natasza udają się do Brazylii, gdzie Jan ma być odpowiedzialny za bezpieczeństwo ludzi pracujących na plantacji kauczukowca – ówczesnego ‘złota’, które doprowadziło do śmierci wielu ludzi. Ktoś zabija bratanka kierownika całej firmy Johna Nixona i okrutnie bezcześci jego zwłoki. Smuga rusza w pogoń za mordercami i… znika jak kamień w wodę.
Zawiadomieni o tajemniczym zniknięciu przyjaciela do Brazylii docierają Tomek, Sally i Tadek Nowicki. Andrzej Wilmowski został w Hamburgu, ponieważ musiał wywiązać się z kontraktu, który podpisał z Hangenbeckiem. Młody Wilmowski szybko wpada na trop odpowiednich osób, które nie tylko odpowiedzialne były za napad na plantację kauczukowca i zabójstwo Johna Nixona, ale również...

amazur83 | 2014-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2014

Jan Smuga zaginał w amazońskiej dżungli. Od pół roku nie daje znaku życia. Zbyszek Karski, który również przebywa w Brazylii, wysyła list do Londynu. Prosi w nim Tomka i kapitana Nowickiego o natychmiastowe przybycie w celu podjęcia akcji ratunkowej. Choć szansa na odnalezienie przyjaciela w bezkresnej, amazońskiej dżungli jest bliska zera, nie wahają się ani chwili. Tak w najkrótszym zarysie wygląda fabuła siódmej części przygód Tomka Wilmowskiego.
Książka jak dla mnie świetna. Wartka akcja wciąga od pierwszej strony. Po lekturze aż się nie chce wierzyć, że Szklarski nigdy nie był w Ameryce Południowej. Opisy są bardzo realistyczne zwłaszcza opis zaginionego miasta Inków. Jakbym sam tam był.
Jedynym minusem książki, jak dla mnie oczywiście, jest zakończenie. Nadchodzi zbyt szybko. Ostatnie dwa, trzy rozdziały są jakby pisane na siłę. Ale to i tak nie zmienia mojej opinii o niej.
Tom ósmy, "Tomek w Gran Chaco", jest kontynuacją przygód rozpoczętych w tej części. I aż dziw...

alinkawie | 2014-03-19

Dzięki Panu Szklarskiemu i jego bohaterowi Tomkowi przeżyłam wiele przygód i dowiedziałam się ciekawych wiadomości o świecie.To taka przyjemna lekcja geografii.

Renata | 2017-11-20
Przeczytana: 17 listopada 2017

Jak każdą z części czyta się niezmiernie ciekawie, tak i z tą nie było wyjątku. Przyjaciele przyjeżdżają by pomóc Panu Smudze, a zakończenie powieści przyprawia o istny niedosyt. Uwielbiam styl pisania Pana Szklarskiego. A cykl o Tomku polecam każdemu, nieważne w jakim wieku.

Kotkad | 2014-01-31

Moje pierwsze wyprawy w dalekie i nieznane kraje spędzałam właśnie z Tomkiem, do tej pory nie udało mi się być wszędzie tam gdzie on ale zamiłowanie do podróży i przygody mam zaszczepione właśnie dzięki tym lekturom. Nigdy nie rozumiałam podziału w szkole że dziewczynki jako lekturę czytają Anię z zielonego wzgórza a chłopcy Tomka Wilmowskiego, Ci którzy się zastosowali tyle stracili

Prometeusz | 2018-03-05

Autor w książce przybliża nam sylwetki zasłużonych dla Ameryki Południowej Polaków: Ernesta Malinowskiego i Ignacego Domeyki.

Ann | 2010-09-22

Książka mojej młodości, tak jak wszystkie o przygodach Tomka. Doskonała dla młodzieży. Wciągała mnie niesamowicie swoic humorem, wartką akcją i niezwykłymi przygodami i opisami przyrody. Coś dobrego.

Damian | 2014-02-19
Przeczytana: wrzesień 2013

Gdy zaczynałem czytać tą książkę, wydawała się być nudna i nieciekawa. Jednak po przeczytaniu pierwszych dwóch rozdziałów, stwierdziłem, że nie jest ona wcale taka zła. Gdy przeczytałem jeszcze jeden rozdział ta książka tak mnie wciągnęła, że spędziłem kilka godzin czytając ją tylko po to, aby dowiedzieć się jak się ona skończy. Autor opisał jak to piątka przyjaciół narażała swoje życie, żeby uratować kolegę.