Pieśni Umierającej Ziemi

Okładka książki Pieśni Umierającej Ziemi Gardner Raymond Dozois, George R.R. Martin
Okładka książki Pieśni Umierającej Ziemi
Gardner Raymond DozoisGeorge R.R. Martin Wydawnictwo: Solaris fantasy, science fiction
Songs of the Dying Earth
Solaris
2011-05-26
2011-05-26
978-83-7590-062-0
Anna Klimasara, Jolanta Pers
Jack Vance Umierająca Ziemia

Nie kupiłem tej książki z wyrachowania. Nie kupiłem jej przypadkiem. Nie kupiłem namówiony, dla sławy autorów opowiadań, skuszony opiniami tych co przeczytali. Nic z tych rzeczy. Opis też jest do bani, bo to tylko jedno zdanie. Sam beneficjent "Pieśni" obił mi się o uszy autorstwem publikowanych gdzieniegdzie opowiadań. Kupiłem tę książkę, bo z pożyczonego na chwilkę egzemplarza wyczytałem przedmowę napisaną przez Deana Knootza (tego czarodzieja słowa, to znam). Przeczytałem w mig na stojąco, a potem pognałem do swojego komputera i zamówiłem online.

To była kapitalna decyzja i będące jej konsekwencją wyśmienite czytanisko. Tak po prawdzie biorę tę książkę co jakiś czas i znowu czytanisko jest za każdym razem tak samo wyborne. Klimat końca czasu, zaklęcia, magiczne artefakty i czarodzieje, wynaturzone stwory i rośliny. Mimo nierównego tempa opowiadań ich przyciąganie bierze się różnorodności. Smaczkiem przy każdym z opowiadań są noty o ich autorach i napisane przez tych autorów posłowia opowiadające o relacji łączącej ich z Beneficjentem hołdu, którym jest ta antologia (Jack Vance).

Czytając te opowiadania mam przy tym przebłyski racjonalizowania magii (takie skrzywienie zawodowe inżyniera) czynionej zaklęciami. Otóż te zaklęcia, to nic innego, jak polecenia (fachowo nazywane w IT dyrektywami) wydawane głosowo (fachowo nazywa się to interfejsem głosowym) rozwiniętej i wszechprzenikającej nanosferze potrafiącej "wyczarowywać" różne rzeczy i działania za pomocą nanitów (czyli nanobotów). Czarodzieje tej technologii nie rozumieją, ale uczą się zaklęć na pamięć. Na Umierającej Ziemi tak zaawansowana technologia - relikt po cywilizacjach, które przepadły w otchłani minionych eonów - jest nieodróżnialna od magii. Dokładnie tak nieodróżnialna, jak to wieszczył Arthur C.Clarke.

Czytajcie "Pieśni umierającej Ziemi".

Taka popisówka językowa ale bardzo wysokiej jakości literackiej.

Antologia opowiadań stanowiąca hołd dla Jacka Vance'a i jego największego działa - cyklu Umierająca Ziemia. Miliony lat w przyszłości, słońce powoli dogasa, oświetlając naszą planetę szkarłatną czerwienią. Po świecie kręcą się czarnoksiężnicy, czarownice, duchy, różnej maści stwory i wszystko o czym pomyślisz słysząc hasło "klasyczne motywy fantasy". Obecnie to nie fabuła zachwyca czytelników (te można z łatwością streścić w maksymalnie 3 zdaniach. Są to proste historie - choć nie wszystkie! - które bez problemu można przywołać potem z pamięci po przeczytaniu całości) a kunszt języka, niesamowity styl, erudycja, niezwykłe słowotwórstwo, gotycki klimat i pełnia intensywnych barw, zapachów oraz wszechogarniające bogactwo elementów świata przedstawionego. Większość opowiadań jest po prostu cudownie napisana.

Z czystym sercem mogą powiedzieć, że książkę powinny przeczytać wszystkie osoby mające aspiracje do wydawania własnych powieści z gatunku fantasy, gdyż owa antologia doskonale ilustruje, jak możemy opisywać miejsca, ludzi i akcje w sposób sugestywny i pobudzający wyobraźnię. Nic dziwnego, że tylu autorów zawdzięcza tak wiele twórczości Jacka Vance'a.

Żadnych tekstów nie ma co streszczać bo i tak nikogo by nie zachęciły te opisy. Wymienię natomiast tytuły, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać w pierwszej kolejności:

1. Doskonały Rocznik od Erzuine'a Thale'a - Robert Silverberg
2. Grolion z Almerii - Matthew Hughes
3. Tradycje Karzhu - Paula Volsky
4. Zielony Ptak - Kage Baker
5. Proklamacje Sylgarma - Lucius Shepard
6. Żenująco komiczna tragedia (lub też zabawnie tragiczna komedia) Lixala Laqavee - Ted Wiliams
7. Evillo Ignorant - Tanith Lee
8. Nos Przewodnika Ulfanta Banderoza - Dan Simmons (mini-powieść)
9. Noc w Gospodzie nad Stawem - George R. R. Martin
10. Inwokacja Obojętności - Neil Gaiman

(to właściwe połowa zbioru a oprócz tego większość pozostałych była na dobrym poziomie)

Ps. Warto zauważyć, o czym wspominają autorzy w swoich posłowiach, że większość pisarzy po raz pierwszy zetknęła się z twórczością Vance'a w wieku 10-14 lat. To powinna być pewna wskazówka na temat tego, iż teksty najbardziej osiądą w głowach bardzo młodych osób, które czegoś tak dobrze napisanego w fantastyce jeszcze nie czytali, literatury tworzącej obrazy żywe i pobudzające wciąż nienasyconą wyobraźnię. Starsi natomiast mogą odnaleźć tu pewną przyjemność w pięknie prozy i historycznej wartości tekstu, który wywarł niesamowity wpływ na tylu znakomitych pisarzy. Docenią również oryginalność niektórych tekstów i ich czysto estetyczne walory.

Nie jestem czytelnikiem fantasy (szczególnie tej klasycznej) jednak w pewnym stopniu czuję się oczarowany wizją świata wykreowaną przez autorów tej antologii i samego Jacka Vance'a. Na pewno kiedyś sięgnę po 2 część jego cyklu gdzie po raz pierwszy pojawia się postać Cugela, rzezimieszka, oszusta i mordercy. Eh, aż mi się przypomniał Jack Shaftoe z cyklu barokowego Stephensona :-) Super postacie.

Polecam ale osobom bardzo wytrwałym i wrażliwym na literackie piękno. Podchodzić ostrożnie!

Taka popisówka językowa ale bardzo wysokiej jakości literackiej.

Spojrzałem na stół,szybka reakcja-wypożyczam.
I już jest moja,teraz tylko w domu czytać. Uwielbiam fantasty,właściwie to zakochałem się w tym gatunku,od nie dawna.
Autorzy i autorki tych opowiadań,to wybitni pisarze i pisarki swego gatunku.
Jak ktoś szuka fantasty,gdzie można znaleźć teksty mistrzów to tylko ta książka,jest tu najlepsza.
Mamy piękny wstęp.
Każde opowiadanie jest inne,ale łączy ich jedno.
Mają w sobie dusze,tak dusze-cudownego artyzmu.
Książka jest pisana,dla pana Vance.Króla fantasty.

Spojrzałem na stół,szybka reakcja-wypożyczam.
Autorzy i autorki tych opowiadań,to wybitni pisarze i pisarki swego gatunku.
Mamy piękny wstęp.
Każde opowiadanie...

Zabawnie jest zaczynać przygodę z twórczością jakiegoś autora od fanfików - choć w tym wypadku to fanfiki najzupełniej oficjalne i napisane przez świetnych autorów. A poniewarz większość z autorów opowiadań ze zbioru cenię, to nic dziwnego, że i teraz podobało mi się to, co napisali: co więcej, czuję się barwnym światem wykreowanym przez Vance'a zainteresowana i na pewno sięgnę po "Umierającą Ziemię" (choć mam poważne podejrzenia, że nie polubię głównego bohatera...). Autorzy opowiadań (między innymi George R. R. Martin, Neil Gaiman, Tad Williams, Mike Resnick Tanith Lee i Dan Simmons, ale to tylko część ze znanych nazwisk) przyłożyli się do zadania.

Bardzo nierówne opowiadania niektóre nudne inne ciekawe (w tym Martina) ogólnie średnie.

• Książki
  • Poszukuję