Wyprawy krzyżowe

2000-01-01
2000-01-01
83-214-1198-3
Sławomir Bartosiak
templariusze krucjaty wyprawy krzyżowe Ziemia Święta średniowiecze historia Jerozolima zakony zakon

Słabiutka pozycja a w zasadzie broszurka. Pobieżne i wybiórcze potraktowanie tematu. Być może dobre na początek chociaż też niezbyt...Jest naprawdę wiele ciekawszych pozycji w tematyce. Sam sięgnąłem po nią tylko przy okazji pracy licencjackiej by zwiększyć ilość pozycji w bibliografii. Chciałem przeczytać wtedy wszystko w temacie...

Wyprawy Krzyżackie do Jerozolimy w celu odzyskania i pokonania muzułmanów. Europa katolicka jednoczyła się pod różnymi władcami. Papieże motywowali i obiecywali odpuszczenie grzechów za obronę Jerozolimy. Nie każda wyprawa była zwycięska, Skutki wypraw można powiedzieć, że do dziś są odczuwana. Jerozolima jest ważnym miejscem dla wielu religii, tylko żyją razem.

Przystępnie opisuje wyprawy krzyżowe. Nawet ktoś, kto nie zna tego okresu, jest w stanie załapać, jak wyglądał oraz co się w nim działo.

Nikt widząc gabaryty tej niewielkiej książeczki nie powinien być zaskoczony, że zawiera ona tylko streszczenie tak rozległego zagadnienia jakim są krucjaty.
Można się przy tym zastanawiać dlaczego i dla kogo ta książka postała. Osoby nie znające tematu krucjat mogą się łatwo zgubić w plątaninie postaci, miejsc i zdarzeń z których żadne nie jest obszerniej opisane. Osobom posiadającym nawet podstawową wiedzę o krucjatach książka ta nie powie nic nowego. Dlatego lepszym wyborem od niej jest Wikipedia - znaleźć w niej można podobną ilość wiedzy i łatwiej w niej o dodatkowe informacje o postaciach, bitwach itd.
Sama książka zastosowanie znajdzie chyba tylko jako zapychacz bibliografii w pracach licealistów i co mniej ambitnych studentów...

Krótkie, proste i przyjemne. Łatwy język, podstawowe informacje, można było się pokusić o dodatkowe informacje, jednak widocznie zamysł autora był inny ;)

• HISTORIA I PODRÓŻE
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa
  • 2016
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • POSIADAM

Dodaj cytat z książki Wyprawy krzyżowe