Ambasada

Wydawnictwo: StudioEMKA
instytucje, państwo, ludzie
masaii

„Ambasada” jest książką pod wieloma względami wyjątkową i nad wyraz aktualną. Autor pokazuje mechanizmy funkcjonowania pewnych polskich instytucji państwa i ludzi, dla których nie liczy się interes kraju, lecz tylko i wyłącznie dobro członków własnej koterii. Mogą oni nawet posuwać się do pospolitych przestępstw i kombinacji, licząc na to, że układ zawsze skutecznie ich obroni. Będą usuwać wszystkich, którzy ośmielą się stanąć im na drodze.
Książka pokazuje też, jak owe koterie bronią się przed możliwą i tak potrzebną dywersyfikacją dostaw gazu do naszego kraju. Dla grupy, która obsadziła ważne ośrodki władzy, utrzymanie status quo w dostawach gazu było rzeczą absolutnie niezbędną.
„Ambasada” jest powieścią z kluczem, opartą w większości na faktach i autentycznych dokumentach. Tym bardziej musi przerażać i skłaniać do refleksji.

źródło opisu: Wydawnictwo Studio EMKA, 2006

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl

Hipek | 2016-04-21

Książka o tym mniej widocznym wymiarze funkcjonowania państwa. Pośrednio widzimy to w codziennych relacjach medialnych. Z jednej strony deklaracje ideowości i patriotycznych pobudek, a z drugiej pilnowanie własnych interesów, a czasem wręcz robienie na przekór tylko dlatego, że ten drugi nie jest "nasz". Proza życia, którą autor ilustruje w wycinku funkcjonowania polskiej dyplomacji.

pippi | 2013-05-03
Na półkach: 2014, Przeczytane

Książka odsłania cały mechanizm politycznego świata, który w bezwględny sposób stara się obedrzeć człowieka z jego dobrego imienia, godności, majątku. Los Artura Banasiaka tym bardziej przeraża, gdyż historia oparta jest na wydarzeniach autentycznych, a poza tym... no cóż pokazuje kulisy "załatwiania spraw" po polsku. Trochę w klimacie przypomina mi film, który niedawno pojawił się na ekranach kin - "Układ zamknięty". Wartościowym elementem tej powieści jest też poznanie specyfiki pracy ambasadora na placówce.
Książkę przeczytałam jednym tchem, gorąco polecam.

keczaisog115 | 2011-07-18
maryjane | 2011-06-02