Uniwersytet za kolczastym drutem

Anetka P

Autor wspomnień, dziś profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej UJ, został jako młody asystent 6 listopada 1939 r. aresztowany wraz z liczną grupą pracowników naukowych krakowskich szkół wyższych. Był świadkiem cierpień najwybitniejszych przedstawicieli nauki polskiej nieludzko traktowany w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu - Sachsenhausen. Nie został ze względu na swój młody wiek zwolniony w lutym 1940 r., lecz z kilkudziesięciu kolegami przeszedł jeszcze przez obóz w Dachau, gdzie w 1940 r. hitlerowcy zsyłali tysiące Polaków na wyniszczenie. Obecne wydanie jest w stosunku do wydania z 1947 r. powiększone o nowe szczegóły, wypowiedzi innych uwięzionych i refleksje z powojennego pobytu w Sachsenhausen.
i Dachau.

Wspomnienia prof. Urbańczyka są pełnym obrazem
losów uczonych aresztowanych w osławionej
"akcji specjalnej" przeciw UJ, obliczonej na
zniszczenie krakowskiego środowiska naukowego.

źródło opisu: okładka

Tomcom | 2016-10-05