Wakacje Krosza

Okładka książki Wakacje Krosza Anatolij Rybakow
Okładka książki Wakacje Krosza
Anatolij Rybakow Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Krosz - trylogia (tom 2) Seria: Seria z Kogutem literatura dziecięca
literatura dziecięca
1968-01-01
1968-01-01
Marta Tywonek
wakacje młodzież Krosz

Podpiąłem się pod polskie wydanie, ale czytałem w oryginale. Bardzo dobra książka (w ogóle cały cykl) o dorastaniu, podejmowaniu pierwszych "dorosłych" decyzji i rozstrzyganiu wątpliwości.

Bohaterem książki NIE JEST - wbrew opisowi - necke (netsuke),tylko młody chłopak, tytułowy Krosza (po rosyjsku "maluch", przezwisko wywiedzione od skomplikowanego nazwiska). Wuen to W.N., czyli skrót imienia i patronimiku. W.N. (Wiktor Nikołajewicz, jeśli dobrze pamiętam) jest znanym kolekcjonerem netsuke. Pokazuje Kroszowi swoją kolekcję i opowiada o swoich poszukiwaniach szczególnie cennej netsuke "chłopiec czytający książkę". Krosz rozpoczyna śledztwo i odkrywa, że ta netsuke należała kiedyś do ojca jego przyjaciela, naukowca, mentora W.N.-a, którego w czasach stalinowskich ktoś "rozrobił" (w oryginale "razdłubał"),zmusił do złożenia samokrytyki i rezygnacji z pracy a w rezultacie samobójstwa. Krosz, aspirujący literat, porównując styl tekstu donosu i pracy W.N. dochodzi do wniosku, że to on stał za śmiercią ojca przyjaciela.

• Literatura rosyjska

Dodaj cytat z książki Wakacje Krosza