Podmorska wyspa

Okładka książki Podmorska wyspa
Isabel Allende Wydawnictwo: Muza literatura piękna
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La isla bajo el mar
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2011-05-11
Data 1. wyd. pol.:
2011-05-11
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374959711
Tłumacz:
Grzegorz Ostrowski, Joanna Ostrowska
Tagi:
niewolnictwo
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Komu wolność? Komu równość? Komu braterstwo?



4225 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
301 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
145
2

Na półkach: ,

Isabel Allende jest jedną z najbardziej poczytnych chilijskich pisarek. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków i sprzedano w ponad 60 milionach egzemplarzy. Każdego, kto czytał już książki pisarki i zachwycił się magią jej powieści pewnie zadziwi fakt, że znana jest ona z niebywałej siły charakteru i konsekwencji, gdyż wytrwale i niestrudzenie codziennie od poniedziałku do soboty siada ona przed komputerem i przez kilkanaście godzin pisze.
Podziwiam i zazdroszczę.

„Podmorską wyspę” przeczytałam jednym tchem, jeśli można tak powiedzieć
o książce liczącej ponad 500 stron. Przyznaję, że zachwyciło mnie w niej wszystko:
i barwne postacie głównych bohaterów i precyzja w konstruowaniu tła powieści
i koloryt opisywanych czasów. I przede wszystkim: prawdziwe, realne i namacalne poczucie wejścia w świat, który choć to przecież niemożliwe, udało mi się zobaczyć, poczuć i przeżyć.
Przyznaję, że to rzadkie, podobne odczucia miewam podczas czytania książek Marqueza i Oza.
Ale jakie wspaniałe!

Tytułowa podmorska wyspa to mistyczna wyspa zamieszkana przez loa – bóstwa pochodzenia afrykańskiego, dostarczające ludziom życiowej energii.

Główną postacią powieści jest Zarité, ciemnoskóra niewolnica urodzona na Santo Domingo (dzisiejsze Haiti) pod koniec XVIII stulecia. W wieku 9 lat została kupiona przez młodego właściciela plantacji trzciny cukrowej za pośrednictwem jego dawnej kochanki –Violette Boisier. Zamieszkała u niego w domu, pełniąc jednocześnie role służącej, gospodyni domu, mamki i nałożnicy.
Koleje życia Zarité pokazane są na tle ważnych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce na przełomie XVIII i XIX w. na Santo Domingo i w Nowym Orleanie.
Wyspa Santo Domingo, odkryta przez Kolumba w XV w., od r. 1697 była we władaniu Francji. Stanowiła doskonałe miejsce do uprawy trzciny cukrowej, kawy
i przeróżnych przypraw. Stanowiła również doskonałe miejsce do nieludzkiego, haniebnego wykorzystywania niewolników w imię bogactwa, wystawnego życia
i zaspokajania własnych potrzeb.
Opis niewolnictwa jest sugestywny, przerażający i bardzo dokładny. Za przykład posłużę się cytatem:
„Prosper Cambray (…) chełpił się tym, że pod jego rządami niewielu niewolników uciekło z Saint-Lazare; jego metoda polegała na mordowaniu ich duszy i woli. Pokusę wolności mogły pokonać tylko strach i zmęczenie. Produkować, produkować, produkować aż do ostatniego tchnienia, na które nie trzeba było długo czekać, bo mało kto pociągnął tam więcej niż trzy, cztery lata, najwyżej sześć, siedem. „Nie przesadzaj z karami, Cambray, bo mi osłabiasz ludzi”, sforował go nieraz Valmorain. Widok ropiejących ran i amputowanych kończyn, które czyniły ludzi niezdatnymi do pracy, budził w nim odrazę, ale nigdy w obecności niewolników nie sprzeciwiał się przełożonymi nadzorców.” (s. 63)

Wybuch buntu niewolników w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej zmusił plantatora do ucieczki, w czym pomogła mu Zarité, poświęcając swoją wielką
i jedyną miłość w imię obowiązku i nadziei na wolność.

Wraz z ich zamieszkaniem w Nowym Orleanie rozpoczyna się druga część historii,
w której Zarité jest wreszcie wolną kobietą, choć nie udaje jej się nigdy uwolnić od koszmarów przeszłości i jej skutków.

„Podmorska wyspa” jest powieścią doskonałą, do której z pewnością jeszcze wrócę.
I o której nie potrafię myśleć bez wzruszenia i zachwytu. Ciągle zastanawia mnie, jak bardzo bogatym wewnętrznie trzeba być człowiekiem, aby w sposób tak plastyczny przedstawiać każdy najdrobniejszy szczegół, każdą nawet najmniej ważną postać, każdy opis cierpienia, nienawiści i miłości.

Isabel Allende jest jedną z najbardziej poczytnych chilijskich pisarek. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków i sprzedano w ponad 60 milionach egzemplarzy. Każdego, kto czytał już książki pisarki i zachwycił się magią jej powieści pewnie zadziwi fakt, że znana jest ona z niebywałej siły charakteru i konsekwencji, gdyż wytrwale i niestrudzenie codziennie od...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    812
  • Przeczytane
    629
  • Posiadam
    215
  • Ulubione
    33
  • 2013
    11
  • Teraz czytam
    11
  • Literatura iberoamerykańska
    10
  • 2014
    9
  • 2012
    9
  • Chcę w prezencie
    8

Cytaty

Więcej
Isabel Allende Podmorska wyspa Zobacz więcej
Isabel Allende Podmorska wyspa Zobacz więcej
Isabel Allende Podmorska wyspa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także