Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy

Okładka książki Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy
Jean Hatzfeld Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
Dans le nu de la vie. Récits des marais rwandais
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2011-05-11
Data 1. wyd. pol.:
2011-05-11
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375362527
Tłumacz:
Jacek Giszczak
Tagi:
literatura francuska ludobójstwo
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
525 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
262
248

Na półkach:

Po filmach Wojciecha Smarzowskiego – „Dom zły” i „Róża” – nie mogłem podnieść się z kinowego fotela. Czułem na sobie ciężar tych opowieści i ogrom zła, jakie się w nich pojawiło. Podobnie było po lekturze „Nagości życia” Jeana Hatzfelda.

W 1994 roku w Rwandzie doszło do ludobójstwa. Członkowie plemienia Hutu wymordowali blisko 1 milion przedstawicieli plemienia Tutsi. Trwało to 100 dni. Dokonało się to na oczach świata. Nie interweniowały siły ONZ stacjonujące na miejscu. Nie interweniowały inne państwa. Nie licząc słów krytyki kierowanych pod adresem morderców. W opartym na faktach filmie „Hotelu Rwanda” przedstawiającym tamte wydarzenia, podsumowuje to jeden z dziennikarzy: ludzie patrzą na masakrę, Hutu mordujących maczetami, mówią „To straszne”, po czym zasiadają do obiadu i wracają do porządku dziennego.

W 1997 do Rwandy przyjeżdża Jean Hatzfeld. Udaje się do miasta Nyamata. Jednego z wielu miejsc, gdzie od maczet i pałek ginęli Tutsi. Na kilka miesięcy, z przerwami, zamieszkuje te tereny. Rozmawia z ludźmi, obserwuje ich. Zdanie po zdaniu zbiera opis wydarzeń sprzed 3 lat. Udaje mu się dotrzeć do trzynaściorga osób, które przeżyły masakrę.

Każda rozmowa poprzedzona jest opisem miasteczka i jego okolic. Ukazuje normalne, codzienne życie. Ludzie spotykają się w kabaretonie i rozmawiają przy butelce piwa lub wina bananowego. Uprawiają rolę. Tutsi ponownie mieszkają z Hutu. Często sąsiadami ofiar są ich oprawcy. Następnie Hatzfeld oddaje głos ofiarom. Opowiadają o walce o życie. O bagnach, gdzie się ukrywali. O Hutu codziennie na nich polujących. O brudzie, wszach, komarach. O udawaniu martwych.

W trakcie lektury czułem niepokój kolejnych, nieznanych zdań i stron reportażu. Wydawało mi się, że obserwuję krwawe wydarzenia z perspektywy bagna. Ukrywałem się razem z Tutsi pośród gęstych traw. Czułem niepokój kolejnych, nieznanych zdań i stron reportażu. W wyobraźni widziałem maczety, złowrogie nawoływania Hutu i wszechobecną śmierć. Byłem wstrząśnięty, ale miałem to poczucie komfortu, że gdy zamknę książkę, zniknie strach i Hutu.

Dobrze, że ukazują się takie książki jak „Nagość życia”. Nie jest to pozycja łatwa, miła i przyjemna. Nie ma w niej happy-endu. Są ocalali, ale są wspomnienia i strach. Jest lęk przed Hutu i ciągła gotowość do ponownej ucieczki. Jest kolejna ciemna strona w historii ludzkości odsłaniająca ciemną stronę natury człowieka

Po filmach Wojciecha Smarzowskiego – „Dom zły” i „Róża” – nie mogłem podnieść się z kinowego fotela. Czułem na sobie ciężar tych opowieści i ogrom zła, jakie się w nich pojawiło. Podobnie było po lekturze „Nagości życia” Jeana Hatzfelda.

W 1994 roku w Rwandzie doszło do ludobójstwa. Członkowie plemienia Hutu wymordowali blisko 1 milion przedstawicieli plemienia Tutsi....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 195
  • Przeczytane
    832
  • Posiadam
    181
  • Reportaż
    48
  • Afryka
    30
  • Reportaże
    19
  • Teraz czytam
    18
  • Ulubione
    16
  • Literatura faktu
    14
  • 2018
    11

Cytaty

Więcej
Jean Hatzfeld Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy Zobacz więcej
Jean Hatzfeld Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy Zobacz więcej
Jean Hatzfeld Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także