Ty

Książka jest przypisana do serii/cyklu "CITY". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: FORMA
978-83-60881-35-4
jakubowski, horror, thriller
anatolina

Ty Pawła Jakubowskiego to powieść utrzymana w konwencji mrocznego surrealizmu, której głównym bohaterem jest młody, niestabilny emocjonalnie mężczyzna, zafascynowany kobietą przypominającą demoniczne heroiny Stanisława Ignacego Witkiewicza. Fascynacja twórczością Witkacego ujawnia się zresztą w całej powieści. Świadczy o tym atmosfera tajemniczego domu, do którego trafia młody mężczyzna za sprawą swej femme fatale. Bywalcy tego domu oddają się enigmatycznym praktykom, budzącym trwogę, a wrażenie to wzmacnia obecność owadookiego indywiduum

źródło opisu: http://www.wforma.pl/jakubowski-pawel,53.html

źródło okładki: http://www.wforma.pl/files/Ty.jpg

Kokos | 2013-10-29

Historia Pawełka i jego zakręconych relacji z tajemniczą kobietą i ludźmi, którzy ją otaczają. Chyba nie da się dokładniej opowiedzieć fabuły, bo "Ty" to książka z całkowicie pokręconą formą i abstrakcyjną fabułą. Bardzo wciągający jest też styl narracji, ta historia jest komuś opowiadana i przy okazji pojawia się bardzo dużo metatekstowych komentarzy. Mnie się kojarzyła z Gombrowiczem, ale w jej kontekście pojawia się wiele różnych porównań do niekonwencjonalnych twórców. Niby nie powinno się opisywać książki poprzez porównania do innych, ale akurat w tym przypadku jest to potrzebne, bo bardzo trudno znaleźć słowa na określenie, jaka jest ta powieść. W każdym razie zagłębianie się w jej niuanse i pokręcone (w pozytywnym sensie) wątki jest ciekawym wyzwaniem.

Marek | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Nie ma co się rozpisywać, proszę spojrzeć powyżej lub poniżej.
Bardzo dobra książka, do przeczytania w jeden wieczór.
Smaku dodaje, że mój egzemplarz jest z dedykacją od Autora (Pozdrawiam).
"Kopuła" już na mnie czeka.
P.S. Książkę obejrzałem dokładnie w poszukiwaniu podpisów-receptur, specyfików zażywanych przez Autora podczas pisania, ale ich nie znalazłem ;)

Kosz_z_Książkami | 2016-06-11

Są takie tytuły, których lektura odciska piętno na umyśle czytelnika. Które z początku wydają się dziwne i chaotyczne, jednak gdy już zagłębimy się w ich lekturę, nie możemy się oderwać aż do ostatniej strony. Przykładem takiej właśnie pozycji jest niewątpliwie „ty” Pawła Jakubowskiego. Co kryje w sobie ten minimalistyczny tytuł? Zapraszam byście zanurzyli się do świata wyrwanego z pogranicza snu.

Główny bohater nazywany Pawełkiem to młody i niestabilny emocjonalnie mężczyzna, który wpada w sidła prawdziwej femme fatale, która zniewala mężczyzn i czyni swoimi zabawkami. Karolina, gdyż takie imię nosi nasza bohaterka, zwabia swoich kochanków do tajemniczego domu, w którym dzieją się rzeczy, których ludzi umysł nie jest w stanie ogarnąć. I to właśnie owi „wybrańcy”, bywalcy owego domu stanowią kwintesencję niezwykłości „ty”. Nie będę o nich pisać zbyt wiele, bowiem jedynym sposobem, by zrozumieć ich odmienność jest zagłębienie się w ich historie. Do tego wszystkiego dodajmy...

panna_lovegood | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Ta książka zrobiła ze mną to, co demoniczna femme fatale z głównym bohaterem: zgwałciła na wszystkie możliwe sposoby, wydrążyła intelektualnie i zostawiła rozedrganą psychicznie, emocjonalnie i fizycznie. A najgorsze (najlepsze?) w niej jest to, że nie mogłam się od niej oderwać ani przestać o niej myśleć dopóki nie skończyłam. Innymi słowy naprawdę dobry narkotyk (nie znam się na narkotykach, ale nosi mnie i chyba mam arytmię, diagnozę zostawiam prosektorom). Generalnie obrzydliwa, pornograficzna, obnażająca wszystkie ludzkie dewiacje, cały id, jakby to ujął Freud. I jeszcze ten tytuł "Ty", rozumiecie aluzję? Sceny o jakich Dantemu się nie śniło, opisane w elektryzujący, artystyczny sposób, który paradoksalnie tylko podkreśla ich wulgarność. Nie ma to na celu zaszokowanie czytelnika, ale też nie jest funkcjonalne dla powieści. Jest celem samym w sobie. Końcówka z kolei jest połączeniem horroru, thrillera i filmu akcji (tak, filmu, wiem, co piszę). Najcudowniejsza jest jednak...

dropsuj | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

Mistrzowska w swoim gatunku :). Krwawa jatka okraszona absurdem.

PiQ | 2015-05-05
Przeczytana: 04 maja 2015

Postmodernistyczna jazda bez trzymanki. Wrzucono do jednego garnka libertynizm, kryminał noir, narkotyczne wizje, krwawą jatkę, a wszystko to w konwencji literatury brukowej. Widać silne inspiracje Witkacym i Gombrowiczem, czego zresztą nie kryje sam autor na kartach książki. Często przebija literacki odpowiednik czwartej ściany i zwraca się bezpośrednio do czytelnika poprzez wtrącenia w kilkupoziomowych nawiasach. O dziwo udaje mu się ogarnąć ten chaos i mimo luk fabularnych, całość czyta się dobrze (o ile jest się w stanie zaakceptować przyjętą konwencję). Osobiście podczas lektury bawiłem się świetnie.

donmakaron | 2017-01-19

Książka robi kisiel z mózgu i mielonkę z serducha, a przyprawiona jest sowicie erotyką i krwią. Smakowite acz przyciężkawe danie.

Case | 2017-01-13
Na półkach: Przeczytane, Fiction