Farinelli. Prawdziwa historia genialnego kastrata

Tłumaczenie: Alicja Choińska
Seria: Podróże po historii
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
Farinelli. Le castrat des Mumieres

Biografia najbardziej znanego, otoczonego legendą kastrata, Carlo Broschiego, dysponującego głosem i technicznymi umiejętnościami, które jemu współczesnych wprawiały w ekstazę. Patric Barbier przedstawia postać wielkiego śpiewaka, omawiając dzieje jego kariery i rekonstruując życie osobiste.

źródło opisu: owvolumen.pl

źródło okładki: owvolumen.pl

marfie | 2015-08-16
Przeczytana: sierpień 2015

Wspaniała książka dla koneserów lub znawców, pisana historycznie, poświęcona w zasadzie karierze scenicznej i dochodzeniu do sławy oraz zaszczytów. Nie ma w niej nic kompromitującego śpiewaka.
Kto spodziewa się uciech seksualnych z udziałem Farinellego, to się rozczaruje, ponieważ był on bardzo dobrze wychowany, wiedział że przebywając na dworach książęcych, należy zachowywać całkowitą dyskrecję i przestrzegać protokołu dyplomatycznego. Stąd brak jakiejkolwiek jego działalności na polu erotycznym.
Korespondencja została zniszczona lub zaginęła a cały majątek zgromadzony przez niego latami przepuściła rodzina spłacając swoje długi.
Rezydencja Farinellego w Bolonii została zburzona w 1949r. przez właściciela cukrowni, który prowadził w pobliżu niej swój interes.
Carlo Brosci bo tak zwał się naprawdę mierzył prawie 190 cm wzrostu, był przystojnym mężczyzną o miłej aparycji, podobał się kobietom i nie był homoseksualistą. Nie mógł zawrzeć związku małżeńskiego gdyż papież nie zgadzał...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-27
Przeczytana: marzec 2008

Właściwie jestem na 90% pewna, że książka powstała na fali entuzjazmu po filmie, rzekomo o Farinellim, w rzeczywistości traktującym jego życie jako kanwę do snucia luźnej opowieści o wielkim śpiewaku - książka Barbiera ukazuje go przede wszystkim jako osobę niezwykle dyskretną - o jego życiu prywatnym wiadomo niewiele, Farinelli niszczył skrupulatnie całą korespondencję, aby na nikogo nie rzucić ani cienia podejrzeń, choć wiadomo, że otrzymywał wiele listów od wielbicielek. Autor koncentruje się zatem na karierze śpiewaka, opisując kolejne etapy zdobywania sławy i występy na największych scenach ówczesnego świata.

Zaczytana_Aga | 2016-06-11
Przeczytana: 13 października 2013