Ferenike i Pejsidoros

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
starożytna Grecja, igrzyska
historyczna
Reminiscencja

Opowieść kulturalno-obyczajowa na tle igrzysk olimpijskich
Do dr. przygot. i wstępem opatrzył Zbigniew Mitzner ; [il. J. Czerwiński]

źródło okładki: Zdjęcie autorskie użytkownika Reminiscencja

Anna | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016

Tę liczącą niespełna sto stron książeczkę, autorstwa Lucjana Rydla - poety i pisarza okresu Młodej Polski, znalazłam przypadkiem w księgozbiorze mojego taty. To taka perełka literacka, wydana w 1953 roku, pachnąca kurzem, z pożółkłymi kartkami, przeszłością.

To napisana pięknym językiem opowiastka/nowelka o 88 igrzyskach olimpijskich, które miały miejsce w 428 r. p.n.e. na Peloponezie, a przedstawiająca prawdziwe zdarzenie z tego okresu. To wówczas właśnie na teren, gdzie odbywały się zawody, przedostała się - po raz pierwszy w historii starożytnych igrzysk - kobieta, Ferenike, aby być blisko ukochanego syna, aby móc przeżywać wraz z nim zwycięstwo. Karą za złamanie obowiązujących reguł była śmierć, ale dla niej nie liczyło się nic; chciała widzieć triumf swego syna - Pejsidorosa.

Przy czytaniu tej książeczki dane jest nam poznać i poczuć klimat i atmosferę olimpijskich przygotowań, zwyczaje panujące w tych czasach, ludzi i ich charaktery, a przede wszystkim konkurencje i sposoby...

Ewa | 2017-05-03
galigai | 2015-03-24