Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza

Wydawnictwo: Bosz
978-83-7576-029-3
albumy
offca

Styl zakopiański był fenomenem w historii polskiej architektury i sztuki użytkowej. Jego twórca – Stanisław Witkiewicz – na przełomie XIX i XX wieku, w Zakopanem – małej wówczas wiosce pod Tatrami – formułował teoretyczne zasady swej nowej idei i projektował piękne, drewniane wille, obiekty sakralne i rzemiosło artystyczne. Z Witkiewiczem współdziałali przedstawiciele polskiej elity kulturalnej owego czasu, a także górale – cieśle i snycerze, którzy wprowadzali w życie koncepcje artysty. To do ich właśnie, góralskiej architektury i sztuki ludowej nawiązał Witkiewicz, tworząc swoje projekty i dążąc do przekształcenia swych wizji w polski styl narodowy.
Styl zakopiański miał objąć różne dziedziny życia, do dziś zachowało się jednak niewiele jego przykładów. Te, które przetrwały, są zatem szczególnie cenne i one właśnie są bohaterami albumu Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza. Autorka tekstu, wyboru zdjęć oraz koncepcji albumu – Teresa Jabłońska, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem – jest wybitnym znawcą tematu. Współczesne fotografie obiektów w stylu zakopiańskim wykonał Piotr Droździk, a wyjątkowo interesujący projekt graficzny przygotował Leszek Szurkowski. W albumie znalazły się również liczne zdjęcia archiwalne, rysunki i projekty, które pozwalają uzmysłowić sobie, jak kształtowała się koncepcja stylu zakopiańskiego i jak wyglądało Zakopane przełomu XIX i XX wieku.

źródło opisu: http://www.bosz.com.pl/index.php?s=karta&id=244

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl/index.php?s=karta&id=244

śnieżkaa | 2014-10-31
Na półkach: Przeczytane, Magiczna!
Przeczytana: 31 października 2014

Świetne, bardzo rzetelne i bogato ilustrowane kompendium wiedzy na temat początków stylu zakopiańskiego, z jego pełną charakterystyką, anegdotkami, odwołaniami do biografii S. I. Witkiewicza. Warte uwagi dla miłośników tematu.

Goliardus | 2014-05-28

Piękny!