Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859-1914

Okładka książki Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859-1914 Teresa Jabłońska, Anna Liscar, Stefan Okołowicz
Okładka książki Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859-1914
Teresa JabłońskaAnna Liscar Wydawnictwo: Bosz albumy
albumy
Bosz
2012-01-01
2012-01-01
83-87730-46-7
tatry Karłowicz BOSZ album fotografia fotografia przedwojenna fotografia archiwalna

Naśladownictwo zastrzega się

Ocena moja, jak i słowa tutaj zawarte, dotyczą albumu w wersji dość miniaturowej, sześćdziesięcioczterostronicowej. Ot, taka wersja tegoż dla ubogich, tudzież przemiła zapowiedź tego, czego spodziewać się możemy w albumie pełnowymiarowym!

Wybór 74 czarno-białych/w sepii zdjęć, sprzed ponad już 100 lat, niezwykle smacznie pokazuje, jak wyglądały początki turystyki górskiej w Tatrach, jak wyglądało wtedy samo Zakopane, jak i pierwsi, lokalni przewodnicy tatrzańscy.

Na zdjęciach tych zobaczymy też zamrożone w czasie, surowe piękno Tatr, które jest niby takie samo, jak ich piękno teraźniejsze, acz tutaj zdecydowanie dopiero co poznawane na szerszą, turystyczną skalę.

Ciekawy, mocno nostalgiczny albumik, z szokującą fotką Giewontu z Równi Krupowej A.D. 1876 (łąka, dosłownie kilka chałup i... góry),oraz wieloma innymi - nie mniej ciekawymi!

Będzie krótko bo ten album to dla mnie prawdziwa przyjemność oglądania. Tutaj mówią obrazy: Tatry w czerni – bieli bądź sepii. Przepiękne ujęcia tak znanych dziś miejsc, wtedy jeszcze dzikich i niedostępnych. Ludzie gór odważni, nieco zuchwali ale i tajemniczy. Po prostu - wehikuł czasu.

• Albumy
  • Góry