Historia czarów i czarownic

Okładka książki Historia czarów i czarownic Jesús Callejo Cabo
Okładka książki Historia czarów i czarownic
Jesús Callejo Cabo Wydawnictwo: Bellona popularnonaukowa
2011-04-14
978-83-111-1992-5
Magdalena Adamczyk
czary magia czarownica legenda

Czy było warto przeczytać tą powieść? Tak.

Nie wiem na ile są prawdziwe dane statystyczne. Pewnie w teraźniejszych badaniach statystyki są inne. Ale bardziej interesujące było czytanie o tym , w co ludzie wierzyli, jak bardzo obwiniali innych o całe zło które się im przytrafiło . Zaznaczyłam wiele ciekawych cytatów. Nawet kilka dotyczących Polski.

Dowiedziałam się m.in. jak ludzie wyobrażali sobie szatana , o co potrafili oskarżyć "czarownicę", jak naprawdę kobiety potrafiły "latać".

Jedyne co było dla mnie trochę straszne to opisy tortur w jednym rozdziale. Poza tym bardzo ciekawa lektura.

Czy było warto przeczytać tą powieść? Tak.

Dowiedziałam się m.in....

Książka została napisana bardzo przystępnym językiem, z dozą ironii, co jest jej dodatkowym atutem. Wydawnictwo również odegrało dużą rolę - układ stron, czcionka, interlinia, obrazki, różnego rodzaju wstawki, motyw czarownicy na każdej ze stron - wszystkie te elementy sprawiają, że czytanie książki przebiega bardzo sprawnie i nie męczy nam się przy tym wzrok. Okładka, schludna, ale jednocześnie tajemnicza nadaje pewnej magii. Wszystko ze sobą współgra. Mimo tych wszystkich ciekawych informacji zawartych w treści, tytuł posiada wady. Mi osobiście przeszkadzało niepełnowartościowe tłumaczenie, a także wiele wstawek tytułów, czy innych obcojęzycznych treści. Można się w tym wszystkim pogubić.

Książka OK, chociaż chyba chyba przydałoby się troszkę lepsze tłumaczenie. czasem zdania były straszliwie zagmatwane.

Książka napisana w przystępnym języku, z dozą ironii. Podoba mi się to, że jest opisana historia czarostwa i polowania na czarownice w Hiszpanii.
Pozycja trochę kontrowersyjna (przez dane statystyczne),mała bibliografia, aczkolwiek dla mnie wystarczająca. Na tej pozycji moja przygoda z historią czarownic się nie zakończy.

Nic odkrywczego. Czytałam wybiórczo. Spodziewałam się czegoś lepszego.

Nic odkrywczego. Czytałam wybiórczo. Spodziewałam się czegoś lepszego.

Co przychodzi wam na myśl, kiedy słyszycie słowo „czarownica”? Mi osobiście babcia Weatherwax, ale ja jestem wypaczona fantastyką. Sporo osób pomyśli pewnie o Babie Jadze, o Salem, lub o jakiejś bohaterce jakże poczytnych romansów paranormalnych. Ale czym właściwie jest czarownictwo i skąd się wzięło, mało kto się zastanawia. Nieco światła na to zagadnienie stara się rzucić pan Callejo, w swojej książce „Historia czarów i czarownic”.

Autor ściśle łączy terminy „czarownica” i „czarostwo” z herezją, jaką przypisał im Kościół Katolicki. To, co było wcześniej i czego nie wiązano z oddawaniem kultu Szatanowi, jest określane jako „czarodziejstwo” i „magia”. Autor dość długi (i bardzo przekonująco, trzeba przyznać) uzasadnia taki podział, aby potem przejść do historii. Nie powinno dziwić, że historia czarownic w tej książce szczególnie mocno skupia się na okresie działania Inkwizycji. A wielu ciekawostek można się dowiedzieć.

Wbrew obiegowym opiniom, prawdziwe, wspomagane przez papieży polowanie na czarownice przypadło na okres renesansu, nie zaś średniowiecza – w wiekach średnich inkwizytorzy zajmowali się głównie ściganiem heretyków i dopiero jak takowych zaczęło brakować, przerzuciła się na czarownice. Pan Callejo zaskoczył mnie swoim podejściem do tej instytucji, stara się bowiem obalać mity o rzekomej krwiożerczości inkwizycji względem niewinnych kobiet, jednak nie pozostawia wątpliwości, co myśli o całym zjawisku. A myśli mianowicie, że był to objaw przerażającej, masowej histerii, zasługującej na najwyższe potępienie.

Mocną stroną książki jest rzeczowe podejście autora do tematu. Nie stara się on ugrać czegoś stereotypami czy wyjątkowo chwytliwymi mitami, ale próbuje ukazać prawdę taką, jaką ona jest w świetle najnowszych badań historyków. Jednocześnie robi to w sposób przyjazny czytelnikowi, używając gawędziarskiego, choć precyzyjnego języka, z dodatkiem humoru i odwołań do współczesnej kultury masowej (nie obraziłabym się, gdyby tych odwołań było więcej, ale nie będę narzekać).

Kilka słów o wydaniu. Jego mocną stroną jest niewątpliwie ciekawa okładka, spora czcionka i bogactwo ilustracji, jednak korekta była nieco niechlujna. Nie aż tak jednak, żeby wystąpiły rażące błędy, więc raczej nie przeszkadza w lekturze.

Szczerze mówiąc, to jedna z ciekawszych książek popularnonaukowych, jakie moim zdaniem wydała ostatnio Bellona. Polecam każdemu miłośnikowi fantastyki i historii, bo każdy znajdzie w niej coś miłego dla siebie.

[Opinia ukazała się wcześniej na moim blogu http://kronikaksiazkoholika.blogspot.com/]

2094

Bardzo ciekawa pozycja o historii czarów, czarownic, procesów kobiet uznanych za czarownice.

Bardzo fajnie opisana historia czarownic, polowanie na nie i inne ciekawostki (łącznie z przepisami "magicznymi" ;)). Książka napisana prosto z odrobiną ironii przez co fajnie i szybko się czyta. Polecam

Zdecydowanie interesujące. Napisane w ciekawy sposób ze szczyptą ironii ;)

Zdecydowanie interesujące. Napisane w ciekawy sposób ze szczyptą ironii ;)

Źle opublikowana opisane dane statystycznych.

Źle opublikowana opisane dane statystycznych.

• Do kupienia
  • Czarownice
  • Witchcraft
  • Do recenzji

Dodaj cytat z książki Historia czarów i czarownic