Siedem cudów świata: historia nowoczesnej wyobraźni

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Seven Wonders of the World. A History of the Modern Imagination
historia
Szanita

Książka opowiada o siedmiu cudach starożytnego świata: posągu Zeusa Olimpijskiego dłuta Fidiasza, Kolosie Rodyjskim, latarni morskiej na wyspie Faros naprzeciw Aleksandrii, Mauzoleum w Halikarnasie, Wiszących Ogrodach Semiramidy w Babilonie, świątyni Artemidy w Efezie i piramidach egipskich. Niestety, do dziś zachowały się tylko te ostatnie; pozostałe miracula mundi leżą w ruinie lub zniknęły w pomroce dziejów.
John i Elisabeth Romer, małżeństwo archeologów brytyjskich, kreują obrazy tych wielkich budowli i dzieł sztuki, wykorzystując zarówno przekazy starożytnych pisarzy, jak i najnowsze techniki archeologiczne. Autorzy przedstawiają historię cudów, ich powstania i upadku, a także dzieje ich odkryć, od najdawniejszych prac wykopaliskowych po dzisiejsze badania. Historia siedmiu cudów świata jest zarazem historią idei, która wywarła znaczny wpyłw na świat nowożytny.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Dariusz Karbowiak | 2014-03-08
Przeczytana: 04 marca 2014

Serii tzw Ceramowskiej (Rodowody cywilizacji - właściwa nazwa wydawnicza) nie trzeba reklamować. Jednakże chciałbym zwrócić uwagę na "Siedem cudów świata: historia nowoczesnej wyobraźni". Autorzy nie zajmują się jedynie listą cudów, ale ukazują jak taka lista powstawała. Z wszystkich antycznych cudów w zasadzie istnieją tylko piramidy. Czy jednak nie przetrwały inne cuda antyku we współczesnym świecie? Czy patrząc w twarz Jezusa nie spoglądamy na Zeusa? Skąd się wzięły aureole wokół głów świętych? Może za sprawą Heliosa. Monumentalny pomnik Lincolna w zasadzie nawiązuje do do antycznego boga Zeusa. No i dlaczego właśnie w Efezie w 431 roku sobór przyjmuje dogmat Theotokos - Bogarodzicielki, Dziewicy Marii.
Bogato ilustrowana, zawierająca wiele ciekawostek, trochę już dawno wydana ale się nie postarzała. Polecam

Monsterek | 2013-06-13
Na półkach: Historia, Przeczytane