Kwadrat zemsty

Tłumaczenie: Ryszard Turczyn
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pieter Van In". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Videograf II
Het Vierkant van de Wraak
978-83-7183-880-4
literatura belgijska
Łukasz

Ludovic Degroof, jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Brugii, dowiaduje się, że było włamanie do jego sklepu jubilerskiego. Co dziwniejsze, nic nie zostało skradzione. Włamywacze rozpuścili w kwasie całą biżuterię i zdemolowali wnętrze. Pozostawili także tajemniczy znak, znany w średniowieczu jako „Kwadrat Templariuszy”. Degroof prawdopodobnie zna sprawców, ale milczy. Każe jak najszybciej zamknąć sprawę. Czy ma coś do ukrycia? Śledztwo prowadzone przez komisarza Van Ina ujawnia jego patologiczne relacje ze swymi dorosłymi już dziećmi. Co najmniej kilka osób ma powód, by mścić się na twórcy imperium jubilerskiego.
Jakiś czas później zostaje uprowadzony jedyny wnuk Degroofa, a porywacz stawia dziwaczne żądania…

źródło opisu: http://www.esensja.pl/ksiazka/ksiazki/obiekt.html?...(?)

źródło okładki: http://www.esensja.pl/ksiazka/ksiazki/obiekt.html?...»

Isadora | 2011-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2011

"Kwadrat zemsty" to książka, po którą sięgnęłam z czystej ciekawości. Po pierwsze dlatego, że zaintrygował mnie opis z okładki (znowu!), a po drugie ze względu na to, że jeszcze nie zdarzyło mi się czytać belgijskiego kryminału.
Ponieważ moja czytelnicza intuicja czasem bawi się ze mną w kotka i myszkę, nie byłam pewna, czy powieść przypadnie mi do gustu.
Jednak już pierwsze jej strony utwierdziły mnie w przekonaniu, że był to wybór trafiony; zresztą nie zastanawiałam się dłużej nad tą kwestią, gdyż moją wyobraźnią i zmysłami całkowicie zawładnęła wyjątkowa atmosfera oddychającej historią Brugii oraz fascynująca, a zarazem niepokojąca intryga misternie skonstruowana i udatnie wpleciona w niepowtarzalny klimat tego starego belgijskiego miasta.

Komisarz brugijskiej policji Pieter Van In wraz z młodą, energiczną zastępcą prokuratora Hannelore Martens prowadzą bardzo nietypową, by nie rzec dziwaczną sprawę.
Sprawca włamania do sklepu jubilerskiego syna szanowanego powszechnie...

kasandra_85 | 2011-08-29
Przeczytana: sierpień 2011

joly_fh | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Kryminał tzw. lekkiego kalibru, raczej w stylu Agathy Christie, czy Donny Leon, niż mrocznych współczesnych powieści. Pomysł ciekawy, ale sprawę kryminalną zdecydowanie przyćmiewają w nim wątki obyczajowe, związane funkcjonowaniem belgijskiej policji, w tym relacje głównego bohatera z urodziwą panią prokurator. To ostanie niestety mocno trąci seksizmem: co chwilę pojawiają się uwagi odnośnie jej urody lub skąpych strojów, pada nawet zdanie "ładna, a do tego mądra, kto by się spodziewał". Poza tym w powieści roi się od różnych postaci, w tym policjantów i śledczych, nazwiska których zaczynają się w większości na V, ewentualnie na D. Ja się pogubiłam w tym kto jest kto - odnosi się wrażenie, że liczba policjantów znacznie w Brugii przekracza normę, a śledztwo było dla nich niezłą zabawą. Główni bohaterowie są dosyć sztampowi - oto kolejny sfrustrowany komisarz, za to wielbiciel pięknych kobiet, literatury i dobrej kuchni... Nazywanie go zaś przez Hannelore (!) "Holmesem"...

Henioo | 2016-02-04
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Ot, taki sobie kryminalik, na raz. Nieco przypominał mi twórczość Agaty Christie, co oczywiście nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie, jest to z mojej strony spory komplement.
Taki nieco niezdarny, safandułowaty policjant prowadzi niecodzienne śledztwo, ale w jakiej sprawie, to nie napiszę, by nie spoilerować. Oczywiście całe wydarzenie ma swe korzenie w przeszłości, bo jakże by inaczej, nic przecież nie wzięło się z niczego.
Tak, jak pisałem na początku, taki sobie kryminalik. Do poczytania. Na raz.

Agnieszka | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Bardzo słabe. Intryga dość dopracowana i ciekawy pierwszy pomysł u jubilera, ale to wszystkie plusy. Komisarz Van In to postać z żartów o Belgach, pije non stop, można się nauczyć nowych nazw alkoholi, w sumie to chyba też plus, zresztą tylko w opisach schłodzonych trunków jest w tej książce jakaś pasja, je za dużo, a piękną dziewczynę podrywa kładąc spoconą stopę na jej spódniczce. Klimat Brugii oddawany zadaniami typu: Brugia jest piękna i ma niezwykłą atmosferę; zresztą namiętny romans z opisu okładki stworzono na tej samej zasadzie. Nie polecam.

Michelle | 2016-02-28
Przeczytana: 18 lutego 2016

Przyjemny, lekki kryminał. Początek nieco ciężki, miałam wrażenie że "dukam" wyraz po wyrazie, natomiast im dalej tym ciekawiej i przyjemniej się czytało.

Lily76 | 2015-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2015

Akcja książki dzieje się w belgijskiej Brugii, ale nie do końca jest to kryminał, gdyż... nie ma trupa. Jest za to zemsta, której źródło trudno odkryć policji, gdyż sami zainteresowani bronią się przed podzieleniem się swoimi podejrzeniami. Śledztwo prowadzi na własną rękę policjant Van In wraz z zastępczynią prokuratora, młodą i piękną Hannelore Martens. Van In wykazuje się niebywałą przenikliwością i intuicją, co pozwala mu dotrzeć do prawdy.

enedtil | 2011-07-15
Przeczytana: 18 kwietnia 2011

Pieter Aspe to ponoć najbardziej popularny autor kryminałów we Flandrii, mający na swoim koncie 25 powieści. Oprócz tego, z noty wydawcy, dowiedziałam się również, że pan Aspe był trzykrotnie nominowany do nagrody im. Herculesa Poirot, którą zdobył w 2001 roku. Jeśli chodzi o jego książki, odnoszą one spore sukcesy we Francji i Włoszech, a belgijska telewizja pokusiła się nawet o sfilmowanie 10 jego powieści, z których powstał serial kryminalny. Tego roku w Polsce, nakładem wydawnictwa Videograf II, ukazała się pierwsza w jego pisarskim dorobku powieść kryminalna – „Kwadrat zemsty”.

Cały tekst można znaleźć na moim blogu -> http://fantastyczne-zaczytanie.blogspot.com/

Maartensson | 2013-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Było to moje pierwsze spotkanie z belgijskim kryminałem i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wartka akcja, bardzo ciekawe i nietuzinkowe przestępstwa. W odróżnieniu od niektórych kryminałów skandynawskich, nie jest to mroczna książka pełna krwi i przemocy. "Kwadrat Zemsty" to raczej kryminalna łamigłówka- puzzle, które musi "do kupy" poskładać komisarz flamandzkiej policji. Główna postać- Podkomisarz Pieter Van In również bardzo przypadła mi do gustu. Jest on nieśmiałym wobec kobiet, miłośnikiem malarstwa, zabytkowych mebli i belgijskiego piwa. Już od dzisiaj zaczynam poszukiwania kolejnych powieści rodem z Belgii.

SickSense | 2016-03-24
Na półkach: Aspe Pieter, 2011, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2011

Dość ciekawa i wciągająca książka. Szczególnie spodobało mi się to, że akcja dzieje się w pięknej Brugii w Belgii. Autor zaskoczył mnie niezwykłym zakończeniem, które nie do końca nie przewidziałam.