Świat w zasięgu nosa

Wydawnictwo: National Geographic
978-83-60006-75-7
Misieńka

O zapachowych wspomnieniach z podróży opowiedzieli: Urszula Dudziak, Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska, Wiktor Bater, Wojciech Cejrowski,Marek Kamiński, Jarosław Kret, Mateusz Kusznierewicz, Robert Makłowicz, Artur Orzech.

źródło opisu: okładka

Olsza | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Wyobraź sobie, że przechadzasz się między półkami w księgarni i nagle dostrzegasz te dwie, duże dziurki od nosa zdające się wychylać ze ściany by tylko nas powąchać. Tak właśnie zadziałała na mnie okładka tej książki. Nie mogłam przejść obok niej obojętnie i wylądowała w moim koszyku.
Nie rozumiem dlaczego ta pozycja ma tak niską ocenę. Co prawda ma swoje wady, ale o tym później. Jest naprawdę dobrym polepszaczem nastroju. W szary, ponury dzień wystarczy otworzyć na jakiejkolwiek stronie i zaraz robi się jakoś weselej. Jest pisana lekko, językiem przystępnym, z humorem, a w dodatku można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o preferencjach zapachowych, skąd się biorą i w jaki sposób środowisko w jakim się znajdujemy wpływa na nasze postrzeganie zapachów.
Jak to przystało na National Geographic nie mogło zabraknąć zdjęć. Są bardzo dobrej jakości, nie mam żadnych zastrzeżeń co do kolorów czy ostrości, ale specjalistą nie jestem. Po prostu lubię sobie popatrzeć na „pocztówki”...

Tamanna | 2014-04-21
Przeczytana: 02 stycznia 2011

2009 (wiele zdjęć ze wszystkich kontynentów i portrety podróżników, z którymi wywiady na temat zapachów z różnych miejsc świata przeprowadzają Katarzyna Skawska i Krzysztof Świdrak.

- Urszula Dudziak (o zapachach USA)

- Beata Pawlikowska (o zapachach Afryki)

- Martyna Wojciechowska (o Azji)

- Wiktor Bater (o Rosji)

- Wojciech Cejrowski (o Ameryce Południowej)

- Marek Kamiński o biegunach)

- Jarosław Kreft (o Madagaskarze)

- Mateusz Kusznierewicz (o morzach i oceanach)

- Robert Makłowicz (o Europie)

- Artur Orzech

Książka zaciekawiła mnie, bo nie ma jak rozmowa, w dodatku o tym, co ktoś przeżył. Mogę dzięki słowom tych ludzi podróżować po całym świecie poznając jego szczególny wymiar: zapach. Niełatwo go opisać, a jednak to on wyznacza z mocą siłę naszego doświadczenia, budzi wspomnienie, zabarwia je uczuciem błogości, bądź obrzydzenia. W tej książce mowa o zapachach śniegu, morza, miast, ja jednak zgodnie z...

annneczka | 2011-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2011

Miło się czyta (a zarazem błyskawicznie)opowieści z podróży z dokładnym opisem zapachów. To pierwsza z książek, w której każda podróż jest aż tak namacalna. Przez dokładny opis zapachu momentalnie przenosisz się wyobraźnią raz do Hiszpanii innym razem do Afryki. Do tego świetne zdjęcia, choć szkoda, że tak ich mało.

beataj | 2012-11-21
Przeczytana: 14 listopada 2012

Fajny choć specyficzny przewodnik

Maciej | 2011-12-06
Przeczytana: listopad 2011

Świat w zasięgu nosa to niesamowita książka, dzięki której odbyłem aromatyczną podróż w różne odległe zakątki świata. Wszystko ma przecież swój niepowtarzalny zapach, miejsca również. Czytając tą książkę wspaniale było wyobrazić sobie jak pachnie rozpalona Sawanna o świcie, pustynia po deszczu czy puszysty śnieg zalegający na biegunie północnym. Niewielu z nas wie o tym, iż ludzki zmysł węchu zapamiętuje o wiele więcej niż oczy i uszy. Lektura tej książki w magiczny sposób pobudza wyobraźnię ale także przywróciła wiele wspomnień z moich wcześniejszych wypraw. Wręcz chciałoby się już wsiąść w samolot i odczuć to na własnym nosie. Najbardziej przypadł mi do gustu wywiad z Beatą Pawlikowską o Afryce, według której kontynent ten pachnie wolnością. Jak pisze Pawlikowska "zapach wolności...człowiek, który go poczuje, nagle uświadamia sobie, jak ogromną wartość w życiu stanowi fakt bycia wolnym i szczęśliwym."

Szkoda tylko, że książka jest taka krótka.

agnieszka | 2012-01-23
Przeczytana: marzec 2011

Jeśli chodzi o księzki podrożnicze, to .... są o niebo lepsze. Czyta sie jednak lekko i przyjemnie a na domiar tego szybko

annaroza | 2016-05-30
Przeczytana: 2009 rok