Ale o co chodzi? Czyli w poszukiwaniu Graala, Elfów i św. Mikołaja

Wydawnictwo: G+J
978-83-7596-100-3
podróże, ciekawostki
Inis

Ta książka składa się w dużym stopniu z pytań i z próby odpowiedzi na te pytania. Wszystko co jest pomiędzy jednym a drugim wydaje się być nieistotne. Ale to owo "pomiędzy" jest właśnie podróżą. Czy wiesz ze nazwa Portugalia prawdopodobnie pochodzi od słów "porto graale" - port Graala i że została stworzona przez Templariuszy jako miejsce ukrycia św.Graala? Czy wiesz czym jest naprawdę...

Czy wiesz ze nazwa Portugalia prawdopodobnie pochodzi od słów "porto graale" - port Graala i że została stworzona przez Templariuszy jako miejsce ukrycia św.Graala? Czy wiesz czym jest naprawdę św,Graal? Czy wiesz, co łączy Graala i karty kredytowe? Czy wiesz dlaczego piątek 13 jest pechowy i co do tego ma picie porto w Porto oraz muzyka Wagnera?

Czy wiesz, ze elfy są milsze od krasnoludków? Czy wiesz na co można wymienić starego i brzydkiego elfa? Czy wiesz co krowy mają wspólnego z elfami? Czy wiesz, że Jezus Chrystus był Irlandczykiem?

Czy wiesz, ze św. Mikołaj pochodzi z Turcji? Czy wiesz dlaczego święty Mikołaj wchodzi przez komin? Czy wiesz czemu św. Mikołaj mówi HOHOHO i pije mleko? Czy wiesz co łączy Całun Turyński ze Stambułem i z kukurydzą?

Od momentu kiedy 31. października zobaczyłam w TVN24 wywiad z Edim, dotyczący tradycji Halloween, z niecierpliwością czekałam na książkę Pyrków... która niestety okazała się jednym z moich największych tegorocznych literackich rozczarowań.

"Ale o co chodzi?" powstawało równolegle z cyklem programów „Ziemia nieznana”, który emitowała jakiś czas temu TVP i jest w zasadzie literacką wersją trzech odcinków cyklu: „Portugalia – W poszukiwaniu świętego Graala”, „Irlandia – W poszukiwaniu elfów” i „Turcja – W poszukiwaniu świętego Mikołaja”.
Te trzy części stanowią swego rodzaju dzienniki z wypraw do wspomnianych wyżej krajów (we wspomnianych wyżej celach), co jakiś czas przeplatane dygresjami luźno powiązanymi z danym miejscem czy tematem (w których mowa m.in. o Tablicy Szmaragdowej, fascynacji Hitlera okultyzmem czy o Fado).

Zaczyna się pięknie – w Lizbonie, gdzie Asia i Edi rozpoczynają poszukiwanie współczesnych masonów, po drodze trafiając m.in. do Fatimy czy klasztoru Convento de...

Magota | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Asia i Edi Pyrek mają wielki apetyt na życie. Widać to w ich felietonach, wywiadach, a już najbardziej, w pisanych przez nich książkach. Ich entuzjazm jest zaraźliwy, jednak chęć podzielenia się wrażeniami bywa nadmierna i wtedy zaczyna się chaos. Tak było w przypadku tej książki.

Na książkę składają się trzy rozdziały: Portugalia, Irlandia i Turcja.

Portugalia, czyli poszukiwanie Świętego Graala, jest moim zdaniem najmocniejszą częścią tej książki. Wszystko zaczyna się Lizbonie, skąd przez Fatimę trafiamy do Porto. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o mitycznym Graalu, podążamy wraz z autorami śladem ostatniego Mistrza Zakonu Templariuszy, wysłuchujemy po drodze wielu ciekawych (choć niejednokrotnie sprzecznych ze sobą) teorii z Lożą Masońską na czele, a nawet zahaczamy o temat wierzeń Hitlera w ezoterykę. Czy Święty Graal zostaje odnaleziony? W pewien sposób tak. Wszystko zależy od tego, co kto rozumie pod pojęciem Świętego Graala.

Irlandia i poszukiwanie elfów nie robią już...

Matacz | 2012-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Edi i Asia odwiedzają kolejno: Portugalię, Irlandię, Turcję i zdają nam relację ze swoich podróży. Lecz nie jest to zwykły raport, gdyż ich zwiedzanie również nie jest zwykłe, ponieważ udają się do Portugalii w poszukiwaniu Graala, do Irlandii w celu zdemaskowania elfów, a w Turcji szukają św. Mikołaja. Wydawałoby się, że może z tego wszystkiego wyjść interesująca książka. Otóż NIE...

Po przeczytaniu pierwszej portugalskiej części miałem mieszane uczucia. Graal, templariusze, masoni... brzmiało to wszystko trochę jak Brown w wersji dużo bardziej kiczowatej i naciąganej. Miałem nadzieję, że po słabym wstępie będzie tylko lepiej.

Rozczarowałem się... Irlandia była jeszcze bardziej naciągana i kiczowata. Przedstawione teorie i powiązania były tak mizerne, że czasami miałem wrażenie że Edi i Asia mają nas, czytelników, za idiotów. Zastanawiałem się nawet przez moment czy nie skończyć na tym lektury, ale ponieważ w wakacje odwiedzałem Turcję byłem ciekaw ostatniej części.

Turcja...

noico | 2011-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Kupiłam tę książkę tylko i wyłącznie ze względu na tytuł - zwrotu "Ale o co chodzi?" używam na co dzień ;) Do tego w bardzo promocyjnej cenie. Na szczęście, bo niestety książka nie zachwyciła mnie zupełnie. Składa się z trzech części, opisujących podróże autorów po trzech krajach (Portugalii, Irlandii i Turcji) śladem "dziwnych" poszukiwań. Pierwsza część, dotycząca Portugalii i św. Graala była jeszcze ok, ale przez poszukiwania elfów w Irlandii i św. Mikołaja w Turcji ledwo przebrnęłam. Nie było w tym jakiegoś ładu i składu, nie widziałam łączności (oprócz terytorialnej) między kolejnymi opisywanymi miejscami. Do tego filozoficzne wywody i rozważania autora zupełnie do mnie nie dotarły.

Loca | 2012-12-31

Zaczynamy od Portugalii i poszukiwaniach świętego Grala (brzmi tajemniczo i zachęcająco - jednak zagłębiając się w lekturę odkrywamy, że prawda jest mniej ciekawa). Potem Irlandia i Turcja. Autorzy chcieli by wyszło ciekawie i oryginalnie, pomysł był i fajny, ale nie wyszło im - chociaż zdjęcia ładne. Nie rozczarowałam się, bo nie oczekiwałam dużo, ale pozwoliłam sobie opuścić parę stron. Można przeczytać, ale na pewno są lepsze książki i trochę mi szkoda było na nią czasu...

Ania | 2013-11-24

Lekka, zabawna książka w sam raz na ponure jesienne wieczory. W humorystyczny sposób pozwala spojrzeć na Portugalię, Irlandię i Turcję pod zupełnie innym kątem niż przewodniki turystyczne. Zwraca uwagę, że podróże to nie muszą być wyłącznie zabytki, kościoły i muzea. Mnie osobiście zainspirowała do odwiedzenia Portugalii.

novanike | 2016-09-08
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane