Polska da się lubić

Wydawnictwo: Publicat
Polska, przewodnik
Paweł Lipiec

Polska da się lubić? Wiem, że dla Polaków zabrzmi to jako ironia. Europa da się lubić - proszę bardzo. Ameryka, Australia, Antarktyda - bardzo proszę. Ale Polska? Przecież połowa ludzi z tego kraju siedzi na spakowanych walizkach. STOP! Zanim wyjedziecie na Antarktydę, usiądźcie zgodnie z pięknym polskim obyczajem jeszcze raz na walizkach i przeczytajcie, choć dziesięć stron mojego...

Polska da się lubić?
STOP!
Zanim wyjedziecie na Antarktydę, usiądźcie zgodnie z pięknym polskim obyczajem jeszcze raz na walizkach i przeczytajcie, choć dziesięć stron mojego przewodnika.

Opowiem wam:

* dlaczego wyjechałem kilkanaście lat temu z Berlina do Krakowa
* jakie są moje ulubione miejsca w Polsce
* co mnie intryguje w polskiej mentalności - od A jak absurd po Ż jak życzliwość.

Otworzę przy tym moje prywatne archiwum fotograficzne...

Żeby jednak książka nie wywołała powszechnego skandalu, zdecydowałem się umieśić w niej również kilka negatywnych uwag. Nawet Polska nie jest rajem na ziemi. Proszę się nie obawiać, że będzie sama wazelina.

Wszystko sam napisałem. Po polsku. Z wieloma błędami. Większość z nich została znaleziona przez miłych redaktorów. A może jednak coś przeoczyli?

Zapraszam wszystkich polskich native speakerów do sprawdzania!

źródło opisu: http://www.publicat.eu/

źródło okładki: http://www.publicat.eu/

MaiTakeru | 2011-05-27

Uwielbiam czytać o tym, jak widzą nasz kraj obcokrajowcy. Po prostu jestem ciekawa, czy odbierają nas oni podobnie, jak my sami. Jest to dla mnie arcyciekawy temat i dlatego sięgnęłam po książkę "Polska da się lubić". Autor posługuje się żywym językiem i bardzo sprawnie opowiada o swoim i naszym życiu. Chociaż nie wszystko się mu u nas podoba, to jednak tchnie z tej pozycji szczera miłość do Polski.

Polecam wszystkim, znakomicie poprawia humor, a przy tym zmusza do zastanowienia się trochę nad naszą naturą. :)

mr_best | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Kilka bardzo trafnych obserwacji i cech naszych narodowych z istnienia których może i zdawałem sobie sprawę, ale traktowałem jako coś normalnego, a nie dziwo jakieś na europejską skale. Całość podana przez autentycznego sympatyka Polaków. Niemiec da się lubić.

ladysherlockian | 2011-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Książka Steffana Mollera da się lubić :) Jako początkująca germanistyka sięgnęłam po ten tytuł, aby lepiej poznać niemiecką mentalność i trochę Niemców polubić ;)A przez to znaleźć większą sympatię także do ich języka. Książka ma niewątpliwie walory poznawcze, jako że przedstawione są między innymi różnice pomiędzy Polakami i Niemcami, w tym również różnice w sposobie myślenia i zachowania. Nie jest to jednak lektura drętwa, przeciwnie, czyta się lekko i przyjemnie. Widać duże poczucie humoru autora, a także jego dystans do samego siebie, jak i swoich rodaków. A porównania najczęściej wypadają na korzyść Polaków.Niektóre spostrzeżenia są oryginalne i dosyć trafne. Książka spełniła moje oczekiwania i czas spędzony na lekturze nie był czasem straconym. Rzeczywiście dowiedziałam się sporo o sposobie myślenia Niemców, a także odkryłam w sobie pewne niemieckie cechy ;)A przy tym czytanie było dobrą zabawą, zwracając również uwagę na rzeczy, których my Polacy sami nie spostrzegamy na co...

violabu Toczytam | 2013-01-12
Przeczytana: październik 2010

Zacznę od tego, że widząc Steffena Moellera na ekranie telewizyjnym - nie darzyłam go sympatią. Wydawał mi się człowiekiem na wyrost starającym się być zabawnym. Poza tym zachwoującym się z pewną dozą infntylności, która nie przystoi mężczyznie. Po książkę sięgnęłam zatem z rezerwą. Okazała się pełnym pozytywnym zaskoczeniem!!! Po pierwsze autor pokazał się w niej jako facet konkretny, inteligentny, dowcipny, sympatyczny i ... męski :-) . Po drugie sama treść książki: możemy się dowiedzieć jak jesteśmy widziani przez ludzi z Zachodu, nawet na przykładzie spraw, które nam wydają się zupełnie normalne (np. sławna polska gościnność w porównaniu z niemiecką czy "tumiwisizm"). Nawet na wspomnienie tej książki pojawia mi się uśmiech na twarzy. Ubaw po pachy. Miałam wrażenie, że niektóre tematy są wyolbrzymione, jednak ani razu nie poczułam się obrażona. Zbyt dużo tylko jednak jest zdjęć autora (w każdej pozycji i z każdej strony - niepotrzebnie), jednak zawartość ksiazki "Polska da...

Cailleach | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Muszę przyznać Panu Möllerowi, że pisze naprawdę w fajnym i przyjemnym stylu, a jego książki połyka się w jeden dzień.

To moja druga przeczytana przeze mnie książka tego autora, przez to nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia jak pierwsza, bo jakby nie było pewne wątki się powtarzają i nie są już takie odkrywcze, co nie zmienia jednak faktu, że jest napisana lekko i z humorem.

Autor obserwuje Polskę i Polaków z pozycji gościa. Zachwyca się naszym językiem i pokazuje jak trudna jest nasza gramatyka, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Pokazuje jakie są plusy naszej polskiej mentalności i czym różni się ona od niemieckiej.

Wreszcie obserwuje nasz kraj i społeczeństwo i podziwia rzeczy, których my nie zauważamy albo których nam czasem wstyd.

To miła i przyjemna książka, która zwraca uwagę na parę zbyt oczywistych, a przez to niezauważalnych plusów naszego kraju i społeczeństwa.

wkwiatki | 2012-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2012

Książka przewspaniała. Zabawna i mądra. Pouczająca i ironiczna. Czytałam tę pozycję, śmiejąc się. Otwiera oczy na to, czego nie zauważamy na co dzień. Czasem otwierałam oczy ze zdziwienia.
Polubiłam Steffena i mam nadzieję, że napisze jeszcze coś tak dobrego. Polecam wszystkim!

Meszuge | 2014-02-25
Przeczytana: 26 kwietnia 2008

Od początku do końca lektura tej książeczki rodziła we mnie mieszane uczucia.

A’propos mieszanych uczuć – mój znajomy twierdzi, że jest tylko jedna okoliczność, w której można tego określenia użyć w sposób uzasadniony – uczucia mieszane są mianowicie wtedy, kiedy się narobi w spodnie, bo z jednej strony to ulga, ale z drugiej wstyd.

Po książkę Möllera sięgnąłem szukając odpowiednika książki Kate Fox „Przejrzeć Anglików: Ukryte zasady angielskiego zachowania”. Chciałem poczytać coś podobnego o Polakach. I owszem, tematyka w pewnym, dość odległym sensie, zbliżona, ale poziom najwyraźniej zupełnie nie ten. Może dlatego, że Kate Fox jest socjologiem, a Steffen Möller, pomimo posiadanych dyplomów, przede wszystkim chyba jednak kabareciarzem.

Jak z samego tytułu łatwo wywnioskować, autor „Polska da się lubić” ogólnie rzecz biorąc nastawiony jest do Polski i Polaków przychylnie, pozytywnie, mieszka tu od kilkunastu lat i w ogóle mu się podoba. Jednak argumenty, których używa na...

whatever | 2015-04-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Lubię czytać i słuchać o tym, jak obcokrajowcy postrzegają Polskę. W tej książce mamy przedstawioną naszą Ojczyznę z perspektywy mieszkającego tu od lat Niemca. Wiele rzeczy, które dla nas są codziennością okazują się być czymś niespotykanym w kraju zza Odry.
Lekturę szybko się czyta, jest napisana prostym językiem i opisuje sytuacje z życia wzięte. Jeżeli ma się wolny czas można sięgnąć po książkę, ot tak dla relaksu.

Ebrill | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Książka zdecydowanie godna polecenia. Steffen Moller barwnie opisuje Polaków, wymienia za co kocha nasz piękny kraj a co by w nim zmienił. Przyznaje niektórymi jego obserwacjami byłam zaskoczona, zwłaszcza porównaniem nas do Włochów. Fakt, że autor odbiera Polskę bardzo pozytywnie zaskakuje (tak Panie Moller nie doceniamy naszej ojczyzny) i sprawia, że lektura tej książki to prawdziwa przyjemność. Ale jej treść to tylko hymny pochwalne co sprawia, że wierzymy w autentyczność tych spostrzeżeń.

Bardzo sympatyczny człowiek. Miałam to szczęście, że książkę dostałam w prezencie z jego autografem ;) Bardzo dobrze się czyta obraz nas samych z perspektywy obcokrajowca. To miłe, że jest ktoś kto docenia i szanuje nas, kiedy my często o tym szacunku do innych zapominamy. Z pewna dozą dystansu podchodząc do siebie i do wszystkiego co się w okół niego dzieje opisuje nasz kraj i ludzi w sposób bardzo ciepły z przymrużeniem oka i pewną dawką humoru :)