Szpieg, który nie istniał- życie Maty Hari

Spy who never was : the life and loves of Mata Hari,
83-7001-761-4
Mata Hari
alfi78

Mata Hari - "kobieta fatalna i egzotyczna tancerka", rozstrzelana we Francji pod koniec pierwszej wojny światowej pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec - to postać, wokół której powstała legenda. Wszkaże pod nią ukrywa się żywa kobieta, której los nie szczędził bolesnych ciosów, kobieta, która była bita przez zamroczonego alkoholem męża, która bezradnie musiała patrzeć na agonię dwuletniego synka, którą na zawsze rozdzielono z maleńką córeczką. Porzucona przez męża - nie mając poza urodą i sprytem niczego, na czym mogłaby się wesprzeć - zdobyła bogactwo i sławę. Margarethe Gertruida Zelle, urodzona w szanowanej, holenderskiej rodzinie, przyjęła pseudonim Mata Hari po sensacyjnym debiucie na paryskiej scenie. Jej pełen zmysłowości taniec podbił szturmem ówczesny "beau monde" i utorował drogę do triumfalnej kariery w Europie. Mimo oszałamiającego powodzenia Mata Hari jawi się jako postać tragiczna - osoba pełna kobiecego uroku, a zarazem próżna i lekkomyślna, którą mężczyźni przez całe lata uwielbiali, eksploatowali, a wreszcie złożyli w ofierze konformizmowi. Po raz pierwszy historię Maty Hari próbuje rozwikłać i zinterpretować kobieta. W nowej, kontrowersyjnej biografii Julia Keay usiłuje wniknąć w charakter i osobowość tej legendarnej postaci.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: google