Korespondencja z lat 1925-1975

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Briefe 1925 bis 1975 und andere Zeugnisse
dzienniki, wspomnienia, listy
n0e

Korespondencja między Hannah Arendt a Martinem Heideggerem, prowadzona z niewielką przerwą przez pięćdziesiąt lat, to świadectwo niezwykłego związku, który łączył tych dwoje wybitnych przedstawicieli dwudziestowiecznej humanistyki - związku o charakterze nie tylko intelektualnym i duchowym, lecz także uczuciowym i bardzo intymnym. O jego właściwej naturze, daleko wykraczającej poza relację uczennica-nauczyciel i utrzymywanej w tajemnicy, świat dowiedział się stosunkowo niedawno z biografii Hannah Arendt napisanej w 1982 roku przez Elisabeth Young-Bruehl. Od tamtej pory relacja Arendt-Heidegger stała się przedmiotem domysłów, spekulacji i plotek, znajdujących swój wyraz nawet w publikacjach książkowych. Dopiero niniejsza, pełna edycja tej niezwykłej korespondencji, opatrzona wnikliwym komentarzem, pozwala wyrobić sobie zdanie o tym, co naprawdę łączyło tych dwoje niezwykłych ludzi.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl

Adalbert | 2013-07-15

Wpierw trzeba dokonać pewnego zaznaczenia. Nie jest to pełna korespondencja tych dwojga. To pierwsza i podstawowa bolączka książki. Mimo dobrej znajomości biogramów Arendt i Heideggera, ciężko połapać się na jakim właściwie etapie swej burzliwej znajomości się znajdują.
Pozostaje jeszcze kwestia języka. Bardzo ciężko jest tłumaczyć Heidegera gdyż nadaje on pewnym terminom nowe znaczenie, co więcej: w różnych etapach jego życia znaczą one zgoła co innego. Zdaje się, że tłumacz nie podołał zadaniu dopilnowania tej kwestii i opatrzenia publikacji solidnymi przypisami które pomogły by w odbiorze.
Przyjemna lektura dla zakochanych fanów "różnicy ontycznej". Dla reszty raczej nie.

Coldoutside | 2016-08-11
Przeczytana: 12 lutego 2017