Freud. Życie na miarę epoki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Freud: A Life for Our Time
psychoanaliza, Freud
Róża_Bzowa

Żadna z dotychczasowych biografii Zygmunta Freuda nie łączyła tak umiejętnie opowieści o jego życiu z relacją o pracy. Wspaniale skon­struowana i napisana książka wprowadza nas w świat tego wybitnego neurologa i psychiatry, zapoznaje z jego rodziną, miastem, zmagania­mi na płaszczyźnie zawodowej, z jego długim, nadzwyczaj owocnym i trudnym życiem. Widzimy go przy pracy w epoce schyłku liberaliz­mu, niszczycielskiej wojny, niełatwego pokoju, dojścia Hitlera do wła­dzy i upadku Austrii. Obserwujemy, jak obmyśla i koryguje swoje teo­rie, towarzyszymy mu przy dokonywaniu odkryć. Poznajemy Freuda zawsze pełnego energii, często przeżywającego niepokoje, a niekiedy mściwego - zwłaszcza gdy jego idee wychodzą poza ścisły krąg zwolen­ników, docierają za ocean i stają się znane na całym świecie. Peter Gay wykorzystując mnóstwo niepublikowanych dokumentów, zgłębia psychikę Freuda, ukazuje jego pasje, śledzi zdumiewającą drogę naukową, odkrywa prawdziwy wymiar jego miłości do córki Anny i przedstawia nietypową psychoanalizę, której ją poddawał. Otwarcie podchodzi do kontrowersji, jakie narosły wokół burzliwych przyjaźni Freuda, jego życia miłosnego oraz innowacji teoretycznych, które „za­kłóciły sen ludzkości". Te fragmenty książki, w których autor w przej­rzysty sposób wyjaśnia Freudowskie teorie snów i seksualności, roz­woju i nerwic, miłości i nienawiści, stanowią wszechstronne i przystępne wprowadzenie do myśli psychoanalitycznej.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Justyna | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Postacią Sigmunda Freuda interesowałam się od zawsze, ale do kompletnej książki o człowieku, który zmienił psychoanalizę nie miałam dostępu. Spacerując pomiędzy regałami księgarni dostrzegłam ją, leżącą spokojnie na półce. Opasły tom w ciemnych kolorach, jasnymi literami wieszczący "Freud. Życie na miarę epoki". Jak wiadomo, studencka kieszeń jest kieszenią ubogą, dlatego cena książki wywołała u mnie smutek. Postanowiłam, że pozycja ta kiedyś znajdzie się w moich zbiorach, bo czegoś takiego nie mogłam tak łatwo odpuścić. Wreszcie nadszedł dzień, kiedy w portfelu znalazła się odpowiednia kwota. Z radością udałam się do miejsca, gdzie wszystko to się zaczęło - do księgarni, która w tym momencie stała się Oazą.
Książka jest dokładnym opisem życia wyjątkowego człowieka, jest analizą teorii, które wywoływały bardzo skrajne emocje. Jedni Freuda uwielbiali, dla innych konfabulował i nie zasługiwał na miano geniusza.
Czyta się ją niesamowicie szybko, z zainteresowaniem, bez znudzenia - a...

Agata76 | 2017-11-20
Przeczytana: 13 stycznia 2018