W kręgu kryminologii radykalnej

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
kryminologia
popularnonaukowa
Dominika

Czy w świetle współczesnej kryminologii wszyscy jesteśmy przestępcami? Co to jest kryminologia i jakie są jej dylematy? Czy myśl kryminologiczna znajduje się w przededniu radykalnego przewrotu? Autor wyczerpująco uzasadnia tezę o przekształcaniu się tradycyjnej kryminologii w socjologię dewiacji oraz krytyczną analizę prawa i wymiaru sprawiedliwości. Na tle tendencji we współczesnej myśli kryminologicznej wyraziście został scharakteryzowany jej nurt radykalny. Ogromnie zróżnicowany i zmienny, utracił on już wprawdzie swą przebojową siłę, pozostaje jednak wciąż ważnym składnikiem naukowego myślenia o przestępstwie i karze.

Główne rozdziały: Dylematy współczesnej kryminologii; Koncepcja naznaczania społecznego a kryminologia radykalna; Powstanie, rozwój i główne tezy kryminologii radykalnej; Reakcja na kryminologię radykalną; O przyszłości kryminologii.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie