Postawa 3X wśród młodzieży – coś więcej niż abstynencja

Wydawnictwo: Impuls
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Dominika Łęcka podejmuje się interesującej i nowej problematyki w rozważaniach pedagogicznych i socjologicznych. Na potrzeby teorii konstruuje model postawy części współczesnej młodzięży ( nazwanej przez autorkę 3x), która opiera się na trzech zasadach: nie piję, nie palę, nie zażywam narkotyków. Autorka dokonuje wyraźnego rozróżnienia postawy 3x od zjawiska abstynencji. Książka jest tym...

Autorka dokonuje wyraźnego rozróżnienia postawy 3x od zjawiska abstynencji. Książka jest tym samym bardzo dobrym uporządkowaniem terminologii i podejść wobec abstynencji jako faktu społecznego i przejawu oddziaływania warunków zewnętrznych na określone wybory i decyzje.

Książka „Postawa 3X wśród młodzieży – coś więcej niż abstynencja. Studium psychokulturowe” jest wynikiem obserwacji zachowań abstynenckich wśród młodzieży. Nie chodzi jednak o abstynencję wynikającą z wcześniejszych doświadczeń z używkami, terapii uzależnień, wartości religijnych, czy przynależności do Związku Harcerstwa Polskiego. ale abstynencji rozumianej jako dobrowolny wybór, wartość, styl życia młodego człowieka poszukującego swojej tożsamości – nazwanej właśnie postawą 3X. – pisze autorka

Jak sama autorka pisze, jej książka to „studium oblicza młodzieży, które nie jest znane części dorosłych, ale także jej rówieśnikom”.
Punktem wyjścia dla rozważań stało się zdanie autorstwa F. Dostojewskiego „daj młodemu człowiekowi mapę do Nieba, a odda Ci ją jutro…poprawioną”, co w przyjętej interpretacji określa młodego człowieka jako wyłaczonego już ze świata dzieci, ale niepasującego jeszcze do świata dorosłych. Zrozumienie tego faktu jest niezbędne do zrozumienia młodzieży.

źródło opisu: http://lekturynauczyciela.pl

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

Aga CM | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Przyznam Wam się szczerze, że sięgnęłam po tę pozycję ze względu na jej tytuł. Nie miałam zielonego pojęcia co może oznaczać określenie "postawa 3X", a zabrzmiało trochę tajemniczo. Innym powodem z którego ta pozycja trafiła w moje ręce jest fakt, że od dawna lubię poszerzać swą wiedzę z dziedziny psychologii/socjologii. Jednak czy ta lektura wniosła coś nowego w zakresie znanych mi do tej pory zagadnień? Aby się przekonać czym prędzej przystąpiłam do lektury...

Autorka na podstawie przeprowadzonych badań pokusiła się o stworzenie autorskiej propozycji pojęcia "postawy 3X", węższego znaczeniowo niż termin "abstynencja" i będącego jego pewną opcją. Nowa kategoria propaguje traktowanie abstynencji jako wartości samej w sobie. Szerzy myśl "nie palę, nie piję, nie biorę narkotyków". Publikacja jest także narzędziem naświetlającym stosunek społeczny do osób wyznających postawę 3X. Poznajemy tu również punkt widzenia przeciwników i agitatorów porzucenia stanu bez używek. Niektóre...

Tajemniczy | 2013-04-11
Renata Ryś | 2013-02-04