Postawa 3X wśród młodzieży – coś więcej niż abstynencja

Wydawnictwo: Impuls

Dominika Łęcka podejmuje się interesującej i nowej problematyki w rozważaniach pedagogicznych i socjologicznych. Na potrzeby teorii konstruuje model postawy części współczesnej młodzięży ( nazwanej przez autorkę 3x), która opiera się na trzech zasadach: nie piję, nie palę, nie zażywam narkotyków. Autorka dokonuje wyraźnego rozróżnienia postawy 3x od zjawiska abstynencji. Książka jest tym...

Autorka dokonuje wyraźnego rozróżnienia postawy 3x od zjawiska abstynencji. Książka jest tym samym bardzo dobrym uporządkowaniem terminologii i podejść wobec abstynencji jako faktu społecznego i przejawu oddziaływania warunków zewnętrznych na określone wybory i decyzje.

Książka „Postawa 3X wśród młodzieży – coś więcej niż abstynencja. Studium psychokulturowe” jest wynikiem obserwacji zachowań abstynenckich wśród młodzieży. Nie chodzi jednak o abstynencję wynikającą z wcześniejszych doświadczeń z używkami, terapii uzależnień, wartości religijnych, czy przynależności do Związku Harcerstwa Polskiego. ale abstynencji rozumianej jako dobrowolny wybór, wartość, styl życia młodego człowieka poszukującego swojej tożsamości – nazwanej właśnie postawą 3X. – pisze autorka

Jak sama autorka pisze, jej książka to „studium oblicza młodzieży, które nie jest znane części dorosłych, ale także jej rówieśnikom”.
Punktem wyjścia dla rozważań stało się zdanie autorstwa F. Dostojewskiego „daj młodemu człowiekowi mapę do Nieba, a odda Ci ją jutro…poprawioną”, co w przyjętej interpretacji określa młodego człowieka jako wyłaczonego już ze świata dzieci, ale niepasującego jeszcze do świata dorosłych. Zrozumienie tego faktu jest niezbędne do zrozumienia młodzieży.

źródło opisu: http://lekturynauczyciela.pl

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl