Biała flaga nad Kefalinią

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
5 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Bandiera bianca a Cefalonia

W powieści "Biała flaga nad Kefalinią" wątek fikcyjny splata się z prawdziwą i dramatyczną historią dywizji włoskiej, która w roku 1943, w momencie zawieszenia broni, znalazła się jak w pułapce na jednej z wysp greckich i padła ofiarą zemsty byłych swoich niemieckich sprzymierzeńców.

źródło opisu: Czytelnik, 1968

źródło okładki: literacki24.pl

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Gdy seria Nike zdobyła niezwykłą popularność, Wydawnictwo "Czytelnik" zaczęło oszukiwać czytelników i w ramach tej serii wypuszczać wszelkie barachło i chłam, wiedząc, że każdą książkę z tej serii ludzie kupią. I takim produktem z 1968 roku jest omawiana książka.
Natrudziłem się, by tego Marcella znaleźć i niewiele znalazłem. Marcello Venturi (1925 – 2008), przedstawiciel włoskiego neorealizmu, w 1946 - dostał nagrodę za krótką formę razem z Italo Calvino. Dorobek niewielki, w Wikipedii jest ale tylko włosko- i francuskojęzycznej, dla mnie nieprzystępnych. Omawianą książkę opublikował w 1963.
W czasie II w. św. było tyle tragedii, że miejsce jest tylko dla lektur wyjątkowych, a ta wyróżnia się tylko tematem, który nie potrafi wywołać szerszego zainteresowania. Może to i nieładnie, ale żołnierze faszystowskiego państwa nie mogą liczyć na szeroką empatię, nawet ...

byko | 2015-08-29
Przeczytana: 08 lutego 2015