Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Akapit-Press
typ
papier
6.7 (7018 ocen i 317 opinii)

Opis książki

Homer Jeżyc!!! Jeszcze po stuleciach czytelnicy będą się mogli z tej książki dowiedzieć, co pod panowaniem Jaruzelskiego ludzie na Jeżycach przeżywali, jak mieszkali, w co się ubierali, a nawet, co jedli. Tak właśnie powstają największe postaci literatury i teatru. Ale trzeba wyjątkowych dyspozycji, żeby takie przeniknięcie obserwacji życiowych w tkankę literacką bez żadnego filtra mogło się dokon...

Homer Jeżyc!!! Jeszcze po stuleciach czytelnicy będą się mogli z tej książki dowiedzieć, co pod panowaniem Jaruzelskiego ludzie na Jeżycach przeżywali, jak mieszkali, w co się ubierali, a nawet, co jedli. Tak właśnie powstają największe postaci literatury i teatru. Ale trzeba wyjątkowych dyspozycji, żeby takie przeniknięcie obserwacji życiowych w tkankę literacką bez żadnego filtra mogło się dokonać.
(Zbigniew Raszewski "Listy do Małgorzaty Musierowicz")
Opium w rosole otrzymało nagrodę "Orle Pióro" tygodnika "Płomyk" w 1985 roku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
kenaz | 2011-03-26
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2011

Pełna ciepła i humoru, wzruszająca opowieść o niesamowitej dziewczynce pozbawionej czułości rodziców. I o fantastycznej Kresce, pustej Matyldzie i innych ciekawych, wyrazistych postaciach.
To moja druga książka Musierowicz i z pewnością sięgnę po następne tomy Jeżycjady, żeby przenieść się do Poznania w czasach PRL, ponownie odwiedzić rodzinę Borejków (których nie da się nie lubić!) i ich sąsiadów w kamienicy na Roosevelta.

Alicja | 2011-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Cudowna i pełna ciepła opowieść o ludzkiej przyjaźni, dobroci i wzajemnej pomocy. Kto by pomyślał, że nawet w czasach kiedy wszystko było na kartki i każda zakupiona rzecz jest na wagę złota ludzie otworzą swoje drzwi dla dziewczynki która wprasza się na obiadek....Aurelia (Genowefa Pompke, Lompke, Bombke) jest niezrównana:-)

Marta | 2012-07-02
Przeczytana: 2009 rok

Tę książkę jako jedyną z całej serii czytałam kilkakrotnie i za każdym razem chwytała mnie ona za serce. To niesamowita opowieść o tym, jak ważna dla człowieka jest kochająca rodzina, na której zawsze można polegać, i o potędze nastoletniej miłości. Ciepła, rodzinna, w sam raz na poprawę humoru.

Książkowo | 2012-03-03
Przeczytana: 1999 rok

W tym tomie mowa głownie o uczuciu Maćka i Kreski... Pojawia się także postać małej Genowefy, którą młodzi się opiekują...

Genowefa jest tutaj takim małym "chochlikiem" psotkiem, który wywołuje całą masę różnorodnych perypetii, a tym samym zapewnia wartką akcję tej historii...

Tak jak w całej Jeżycjadzie mamy tu do czynienia z burzliwym okresem dorastania, młodzieńczą miłością oraz konfliktem pokoleń...

konto_usuniete | 2010-08-08

Nie przypadł mi do gustu styl Musierowicz. Bohaterowie do bólu schematyczni, całość nachalnie dydaktyczna.
Kiedy widzę w bibliotece nazwisko autorki, to uciekam na drugą stronę półki. 'Opium' odstraszyło mnie od Musierowicz na wieki.

Chmurka | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Moja droga z serią Małgorzaty Musierowicz była długa, kręta i wyboista. Będąc jeszcze małym brzdącem, nie chciałam czytać, a nawet słyszeć o znanej i popularnej Jeżycjadzie. Wolałam sięgać po książki z najodleglejszych półek. Wolałam sięgać po książki takie, o których wszyscy już zapomnieli i rozkoszować się tym co mam, a czego inni nie mogli nie mieć. Przynajmniej tak mi się wtedy wydawało. Jednakże dopiero teraz się do Jeżycjady przekonałam i nie żałuję. W końcu lepiej późno niż wcale.

Opium w rosole to już piąty tom serii Małgorzaty Musierowicz pt. Jeżycjada. Opowiada o losach Maćka, Kreski, Matyldy oraz znanej nam rodziny Borejków. Ich spokojne i poukładane życie zaburza mała dziewczynka imieniem Genowefa, która ma niesamowity dar mówienia o czymś w najmniej odpowiednim momencie, przez co stawia wszystkich w niekomfortowej sytuacji. Spowoduje nie mało zamieszania i obróci życie znanym rodzinom o 180 stopni.

Czy ja już pisałam, że uwielbiam Małgorzatę Musierowicz? Jeśli nie, to ju...

Maggie_Rose | 2011-05-20
Przeczytana: 20 maja 2011

"Opium w rosole" to 5 część cyklu "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz, a moja 2 książka z tego cyklu. Tak samo jak "Kłamczucha" bardzo mi się podobała. Z kolejnymi dniami wszystko się wyjaśniało. A mała Genowefa, a raczej Aurelia Jedwabińska bardzo mnie urzekła. Mała, nieporadna i czuła, że tylko te rodziny do których chodzi na obiadki ją kochają. Kreska też bardzo mi się spodobała. Przypominała mi moje przyjaciółki, które są twarde, mają swoje odzywki, ale są także kochane i miłe.
Fabuła książki też bardzo mi się podobała, ponieważ miasto w którym rozgrywa się jest położone od mojego o blisko 100km, więc mogłam sobie z łatwością wyobrazić miejsca. Czegoś takiego mi brakowało. Miejsca gdzie akcja książki nie rozrywa się gdzieś daleko, ale bardzo blisko. Na pewno sięgne po inne części "Jeżycjady".
Książkę gorąco polecam wszystkim!

Miśka | 2014-03-22
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2014

Fajna książka, momentami zabawna i wciągająca. Można się pośmiać, szczególnie z opowiadań małej Genowefy, która potem okazuje się być Aurelią.
Dziewczynka ta często wpada na "obiadki" do obcych ludzi, z czasem nawet zaprzyjaźnia się z nimi. Wątek małej jest dość wciągający, jednak wydaje się mało realne by mała dziewczynka samotnie wędrowała po domach, i prosiła o obiad.
Poruszany jest tu również wątek miłosny, oraz relacje nauczyciel - uczniowie.
Jednym słowem ciekawa książka, na zimowe wieczory.

Leelunia | 2011-08-24
Przeczytana: 2009 rok

Kim jest sześcioletnia Geniusia, która chodzi po poznańskich domach, mówiąc, że przyszła "na obiadek"? Co kryje w sobie Kreska, wnuczka profesora Dmuchawca? Czy do Gabrysi wróci jej mąż? I co za opium dodaje do rosołu Mila Borejko? Odpowiedzi na te wszystkie pytania są zawarte w barwnej, pełnej zaskakującego humoru książce Małgorzaty Musierowicz. Gorąco polecam WSZYSTKIM!!!

ira | 2012-02-06
Przeczytana: 1989 rok

Jeszcze niedawno moja mama zapytała mnie, czy przypadkiem nie oddam tego do biblioteki, bo co ma tak leżeć...
Leżeć?! Przecież ja to czytam...!
To jest moja młodość, ten kompleks, że naokoło te śliczne i blond, a ja taka chuda, "wysmyczona" nie wiadomo na co, bo czasy Trojanowskiej już minęły wtedy... ale na szczęście od nich wszystkich mądrzejsza! :-)))

Załóż konto za darmo!

218. rocznica
  • Jana Frey
    45. rocznica
    urodzin
    Pragnąłem mieć siłę,aby wdeptać ich w ziemię i zadać im wielki ból...
  • Karen Blixen
    129. rocznica
    urodzin
    Chodźmy (...) zaryzykujmy niepotrzebnie życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Frei lebt wer sterben kann. Wolny żyje ten, kto umie umrzeć.
  • Nick Hornby
    57. rocznica
    urodzin
    Kibice piłki nożnej rozumują w taki sposób: nasze lata, nasze jednostki czasu, zaczynają się w sierpniu i kończą w maju

Znajdź nas na Facebooku