Wojna nie jedno ma imię

Wydawnictwo: RSW Prasa-Książka-Ruch

Losy wojenne rzuciły Zdzisława Kalicińskiego, warszawiaka, autora tych wspomnień, na Wschód, najpierw do Lwowa, następnie w głąb Związku Radzieckiego, gdzie spędził bogate w przeżycia i przygody lata wojny. Pracował jako górnik w Donbasie, jako instruktor wf, geodeta, mechanik kołchozowy; powołany do Armii Radzieckiej walczył na różnych frontach, również w Stalingradzie. W czasie wojennej tułaczki spotkał się z wielką życzliwością i przyjaźnią ludzi radzieckich, poznał ich życie, wraz z nimi doznawał nieszczęść hitlerowskiej agresji, podziwiał ich hart w pracy i w walce. I całym sercem pokochał ich.

Wojna miniona niejedno miała oblicze. Obok wielkich wydarzeń toczyło się zwykłe życie, ludzie nie tylko bili wroga, ale i kochali się, zabiegali o codzienne sprawy, płakali i śmiali się. Złożone były też drogi Polaków. Tę złożoność ukazują niniejsze wspomnienia.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: materiały wydawnictwa