Książka nad Książkami

1988-01-01
1988-01-01
83-10-09272-5
Biblia

Okładka książki Pierwsze wiersze dla... Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Joanna Papuzińska, Ewa Szelburg-Zarembina, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Pierwsze wiers... Jan Brzechwa, Wanda...
Okładka książki Muzyka płynąca z wierszy Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Baliński, Helena Bechlerowa, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Franciszek Fenikowski, Jerzy Ficowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wiktor Teofil Gomulicki, Stanisław Grochowiak, Jerzy Harasymowicz, Marian Hemar, Zbigniew Herbert, Jerzy Hordyński, Witold Hulewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Janczarski, Adam Jarzębski, Zbigniew Jerzyna, Jacek Kaczmarski, Anna Kamieńska, Jan Kasprowicz, Ludwik Jerzy Kern, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Jonasz Kofta, Maria Konopnicka, Jan Koprowski, Ignacy Krasicki, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Jan Lechoń, Teofil Lenartowicz, Bolesław Leśmian, Leopold Lewin, Jerzy Liebert, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Nowak, Janusz Nowosad, Artur Oppman, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Rej, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Włodzimierz Słobodnik, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Edward Stachura, Leopold Staff, Stanisław Swen-Czachorowski, Artur Maria Swinarski, Edward Szymański, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Kornel Ujejski, Kazimierz Wierzyński, Rafał Wojaczek, Stanisław Wyspiański, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Emil Zegadłowicz, Jan Zych
Muzyka płynąca... Adam Asnyk, Krzyszt...

Okazuje się, że Stary Testament, jego poszczególne księgi podzielone wg nast. kryteriów: historia deuteronomiczna, kronikarska, dydaktyczna i lit.mądrościowa. To po pierwsze. Po drugie: moja Biblia wydana przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne jest wersją protestancką, ponieważ nie ma w niej Księgi Tobiasza i Księgi Judyty, które to Księgi protestantyzm uznaje za apokryficzne.
A teraz do rzeczy.
Biblia jest książką niezwykłą już przez sam fakt, że ludzie spisywali Ją przez tysiąc lat. Tkwi głęboko w kulturze, literaturze i sztuce. Ludzie wciąż deklarują chęć zabrania tej jedynej Księgi na bezludną wyspę. Jest symbolem.
Anna Kamieńska napisała: 'Jest głęboka i niewyczerpana jak morze. Dlatego też trzeba ją czytać, długo z nią przebywać, aby nauczyć się ją odczytywać i rozumieć."
Warto.

Zastanawiam się czemu "Książka nad książkami" na LC została oceniona tak nisko? Przez tytuł czy może przez to, że owa książka jest lekturą?
W czasach szkolnych nie miałam przyjemności czytać całego dzieła (zapewne były fragmenty na lekcjach j. polskiego, jednak mam o tym mgliste pojęcie). Prawdopodobnie w tamtym czasie przez długość i mnogość wątków też bym oceniła lekturę tak nisko.
Jednak w czasie teraźniejszym zauważam jak książka jest niedoceniona. Ponieważ w przejrzysty sposób zostały opisane powieści ze Starego Testamentu. Nie oszukujmy się Biblia jest ciężkim dziełem do przeczytania w parę wieczorów przez sam symboliczny charakter.
Autorka wykonała dobrą pracę dla dzieci i młodzieży, które mają podane całe streszczenie Starego Testamentu.
Polecam.

Poetyczny bryk z Pisma Świętego. Idealna pozycja przedkomunijna. Lub dla tych, co chcą sobie odświeżyć tematy biblijne. Krótko i na temat, ale wg uznania pisarki. Warto mieć. Raz na czas podejść do półki i na chybi trafił przeczytać fragment. Do tego świetna.

Nie tylko dla dzieci. Przebrnąć przez Stary Testament, poza Pięcioksęgiem, zadanie nie najłatwiejsze. Pani Kamieńska w ciekawy sposób ujęła najważniejsze wydarzenia, dodając plastyczne opisy i dialogi. Polecam.

Lektura w pierwszej klasie gimnazjum. Męczyłam się nad nią niesamowicie. Niektórych to dziwi, że czasami pocę się nad książkami napisanymi łatwym i współczesnym językiem, a "Krzyżaków" spożywam na śniadanie.

"Książka nad książkami" jest... po prostu przeciętna. Ni to dobra, ni to zła- po prostu przeciętna. Nie widzę w niej nic, czym zasłużyła sobie na wpisanie jej w kanon szkolnych lektur, tym bardziej, że wartościowe książki, takie jak "Syzyfowe prace", są z niego usuwane. Nie chcę się jednak rozwodzić nad sposobem dobierania lektur gimnazjalnych, więc przejdźmy na temat treści. Tutaj również nie będę się rozwodzić, gdyż "fabuła" nie jest wymyślona przez autorkę, ale pochodzi z Biblii, a pani Anna tylko ubrała ją we współczesny język i trochę ubarwiła. Tyle że to ubarwienie jest marne. Kiedy robi się coś z takimi tekstami lub po prostu pisze się o czasach dawnych, trzeba to zrobić tak, żeby historia ożywała przed czytelnikiem. Przede mną, nie wiedzieć czemu, nie chciała tego zrobić. W momencie, gdy czytałam tą książkę, miałam trzynaście lat i poniekąd wyrobiony gust literacki, a książka całkowicie do mnie nie przemówiła i gdyby nie mój szacunek do słowa pisanego, pewnie dosłownie rzuciłabym nią w kąt. Wyobraźmy sobie więc dziecko, młodsze ode mnie, do którego potencjalnie skierowana jest ta książka i które raz na ruski rok ma w swoich rękach jakąkolwiek lekturę. Jak potraktuje tą książkę? Pewnie już wiecie. Stanie się dla niego kolejnym woluminem, który trzeba omijać z daleka.

Czytałam to w III klasie gimnazjum specjalnie na olimpiadę. Autorka streściła Biblię, a przynajmniej Stary Testament. Na kartach tej książki znajdziemy znajome historie jak opowieść o Adamie i Ewie, dzieje Abrahama i wiele innych. Ciekawie napisane, polecam.

Lektura szkolna z czasów... gimnazjum. Wspominam jako traumę, która przeczytać należało. Jedna z tych lektur (poza Nad Niemnem, nad którym w liceum się męczyłam straszliwie),które zostawiają po sobie olbrzymi niesmak i zniechęcenie.

1962

Bardzo lubiłam tę książkę.

Bardzo lubiłam tę książkę.

Nie będę komentować fabuły, gdyż jest to to samo co w Starym Testamencie. Bynajmniej język jest zrozumiały, myślę że czyta się lepiej niż z Biblii. :)

2079

...i kiedyś to była lektura w szkole

...i kiedyś to była lektura w szkole

• Religia
  • Przeczytane przed 2014 r.
  • θεος
  • Jak