Schronisko

Seria: Linie Krajowe
Wydawnictwo: Czarne
schronisko
Ag2S

Przyjechali do Francji, jak tylu przed nimi, gnani nadzieją na lepsze życie. Wszyscy spotkali się w Grobowcu, schronisku dla bezdomnych. Sissoko z Mali - jego bliscy zostali zamordowani w niewyjaśnionych okolicznościach. Youmi z Senegalu - za diament kupił mieszkanie w jednej z najdroższych dzielnic Paryża. Monsieur Dembo - minister Republiki Środkowoafrykańskiej, uciekł z przyjęcia dyplomatycznego, na którym doszło do zamachu stanu. Stiopa - przyjechał z Kijowa, żeby pozbierać się po zdradzie żony. Maria z Wysp Zielonego Przylądka - chora na AIDS matka trójki dzieci, tak piękna, że mężczyźni, onieśmieleni, spuszczali wzrok. I wielu innych.

Zjawiali się nagle i równie nagle znikali. Niektórzy zostawali na dłużej, chociaż zawsze mówili, że wpadają tylko na chwilę. W ankiecie przy pytaniu "Kogo zawiadomić w razie wypadku" zostawiali puste miejsce.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

nieczytam | 2015-01-31

Otworzyłam książkę, żeby przeczytać tylko jedno opowiadanie, zamknęłam po chwili, gdy doszłam do ostatniej strony. Neutralny raczej język i styl, skromny, zwykle chowający się w cieniu narrator, sprawne i dyskretne zabiegi kompozycyjne pozwalają wybrzmieć poruszającym historiom postaci. Autor zręcznie i wiarygodnie szkicuje portrety konkretnych ludzi, z których każdy do schroniska trafił jedynie przypadkiem, jest tam tylko tymczasowo, aż jego prawdziwa wartość wyjdzie na jaw. Te kilkadziesiąt stron każe z namysłem spojrzeć na opisane postacie, na samego siebie, na kondycję człowieka w ogóle, przyjrzeć się przez lupę temu, co znajduje się z tyłu pocztówki z widokiem Paryża i na rewersie nowoczesnej, bogatej Europy. Ta książka na pewno nie poprawia samopoczucia. Naprawdę warto.

Jula | 2011-06-30

Autor "Schroniska" (ur. 1951, pisarz i scenarzysta, z wykształcenia biolog, przez wiele lat pedagog i wychowawca w ośrodkach dla młodzieży) w 1981 roku wyemigrował do Francji, gdzie pracował m.in. jako tłumacz w wydawnictwach emigracyjnych i przy "Trzech kolorach" Kieślowskiego oraz przez cztery lata w schroniskach dla bezdomnych w Paryżu, stąd zapewne obserwacje i doświadczenia z tego czasu.
Mnie książka nie przypadła do gustu - choć doceniam jej wiarygodność, delikatność w podejściu do tematyki bezdomności i rzetelnośc opisu - być może głównie dlatego, że nie lubię takich mikroopowieści. Ta skromniutka objętościowo książka (wszystkiego raptem niecałe 150 stron) składa się z kilkudziesięciu parostronicowych historii osób przewijających się przez paryskie schronisko dla bezdomnych "Victoria", znane bardziej jako "Grobowiec". To właśnie tutaj spotykają się osoby różnych narodowości, które przybyły do Francji w poszukiwaniu lepszego życia, a z jakiegoś powodu im się nie udało i...

GrzBrz | 2015-10-20
Przeczytana: 2014 rok