Sennik polsko-żydowski

Wydawnictwo: W.A.B.

Groteskowe i tragiczne wspomnienia z przeszłości, zderzenie nowoczesności i tradycji, świata laickiej Ameryki i ortodoksji żydowskiej, życia prywatnego z publicznym, przekraczanie kolejnych życiowych progów dygresyjna proza Mariana Marzyńskiego, wybitnego filmowca i twórcy telewizyjnego, od lat mieszkającego w USA, to świadectwo zarówno wyjątkowego zmysłu obserwacji, jak i rzadkiej autoironii, niezwykłej, ocalającej mocy humoru. Wspomnienia okupacyjnego dzieciństwa, pracy w polskiej, a potem duńskiej telewizji, życia emigracyjnego: wykładowcy i twórcy filmów dokumentalnych, stają się dla autora okazją do refleksji nad własną polsko-żydowsko-amerykańską tożsamością, ale także ogólnie nad problemem tożsamości i pamięci, obcości i zakorzenienia. Za sprawą dystansu do własnego losu pamięć tragicznej historii przestaje być niebezpieczna, staje się inspiracją do tworzenia alternatywnych scenariuszy własnego życia, prywatnych mitów, sennych zmyśleń. Intymny dziennik niepostrzeżenie przechodzi w reportaż z otaczającego świata, doświadczenia dnia zamieniają się w sny, układając się w kalejdoskop nienakręconych etiud filmowych, w których zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją.

W książkach na poły reportażowych i fabularnych najważniejsza jest ciekawa historia i ciekawe jej opisanie. Tu nie ma historii a i pióro Pana Mariana jest ciężkie. Cytując Marzyńskiego (z pamięci): "czy reportaż czy fabuła, nieważne, byle było dobrze doprawione i zupa była dobra". Tutaj czułem się jak Gessler, próbująca Rosół z Vifona. No offence, Panie Maryś, ale zwij się Pan reżyserem, nie pisarzem.

COMPOSmentis | 2013-08-07

Zabawny stary erotoman o niezwykłej inteligencji i poczuciu humoru - takie mam wyobrażenie o Marianie Marzyńskim po przeczytaniu tej książki. Choć traktuje ona o holokauście, nie odnajduję tu pretensji do przeszłości. Marzyński wyraźnie lubi świat i ludzi. Ma normalną, kochającą się rodzinę i udane życie zawodowe. Jego sny pełne są groteskowych obrazów, ale nie są horrorami. Jakby postanowił sobie, że złe wspomnienia nie zmącą mu radości życia. Wydaje się, że udało mu się w tym postanowieniu wytrwać.
Dobra lektura dla tych, którzy twierdzą, że po doświadczeniach II wojny wszyscy Żydzi są nieszczęśliwi i żądni zemsty. Otóż okazuje się, że mogą jednak patrzeć na świat oczami szczęśliwego człowieka.

książek: 1935
krolly7 | 2015-03-29