Bądź moim bogiem

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Na nowo do odkrycia paryskie spotkanie z Wierą Gran. Młody warszawski dziennikarz przypadkowo w metrze spotyka żonę zmarłego poety Borysa. Kobieta zniknęła 30 lat temu i od tamtej pory słuch po niej zaginął. Aby zrozumieć, co się stało, postanawia ją odszukać, ale nie może nawet przypuszczać, że to jedno spotkanie zmieni w jego życiu wszystko i zaprowadzi go do żydowskiej śpiewaczki Wiery...

Na nowo do odkrycia paryskie spotkanie z Wierą Gran.

Młody warszawski dziennikarz przypadkowo w metrze spotyka żonę zmarłego poety Borysa. Kobieta zniknęła 30 lat temu i od tamtej pory słuch po niej zaginął. Aby zrozumieć, co się stało, postanawia ją odszukać, ale nie może nawet przypuszczać, że to jedno spotkanie zmieni w jego życiu wszystko i zaprowadzi go do żydowskiej śpiewaczki Wiery Gran.

W tej literackiej konwencji Remigiusz Grzela z właściwą sobie dyskrecją próbuje ocalić relację ze spotkania z Wierą Gran, w ostatnich latach jej życia. Pytając przy tym o prawdę o nas samych w zderzeniu z biografiami innych.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Badz_moim_bogiem-p-35058-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Badz_moim_bogiem-p-35058-1-30-.html

Piotr | 2017-06-17
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Grzela napisał opowieść na pozór prostą, a jednocześnie naładowaną wielkimi emocjami. Historia ludzi, zawieszonych w czasoprzestrzeni, którzy czasami niewiele mówią, ale liczy się ich obecność. Również ważne są postacie nieobecne ciałem, o których się mówi, którzy zostawili po sobie jakieś ślady, głownie w kulturze.

Grzela popełnił utwór, który ma niezwykle głębokie wartości,a przy tym zawiera uniwersalne przesłanie. Jego obserwacje i analiza ludzkich losów doprowadza czytelnika do przemyśleń i obserwacji, jakie mogą zmienić wiele w istocie postrzegania człowieka. Autor miesza czasy, wracając do trudnego okresu Polski będącego w ustroju komunistycznym. Śledztwo, które przeprowadza dziennikarz poszerza jego horyzonty myślowe, ale także granice.

"Bądź moim Bogiem" jest książką dla czytelników wymagających, poszukujących czegoś więcej, niż prostej opowieści, o której zapomina się po odłożeniu jej na półkę. Grzela prowokuje do myślenia, zaprasza do gry. Historia Borysa, Eriki i...

Kass | 2011-05-31
Przeczytana: 31 maja 2011

"Bądź moim Bogiem" jest pierwszą książką Remigiusza Grzeli, którą przeczytałam, ale na pewno nie ostatnią.

Cała historia zaczyna się od przypadkowego spotkania w metrze kobiety, żony zmarłego poety Borysa, przyjaciela ojca. Kobieta zniknęła 30lat temu i od tej pory słuch po niej zaginął.
Nasz główny bohater, młody dziennikarz, próbując zrozumieć co się stało, postanawia ją odszukać. Zadanie nie należy do łatwych i mimo prób, niestety gubi trop. Chęć dowiedzenia się czegoś więcej na temat Eriki doprowadza do starych materiałów Borysa, zachowanych przez ojca w dwóch kartonowych pudełkach. Pomiędzy zdjęciami, notatkami, znajduje koperte.
"Była zaklejona. Ręką Borysa było na niej napisane nazwisko mojego ojca i niżej: 'Poufne. Do Mojego Przyjaciela Marka z prośbą, by przeczytał dopiero po mojej śmierci'."
Ojciec zdawał sobie sprawę z tego co znajduje się w kopercie, mimo, że nie była otwierana, postanawia przekazać ją synowi, aby mógł zrozumieć ich historie. W rzeczywistości...

knigoholiczka | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Na tym blogu czasami możecie znaleźć tzw recenzje dwa w jednym. Zwykle robię to gdy mam do czynienia z seriami, ale w tym przypadku nastąpi wyjątek.
Piszę o dwóch tytułach innych tematycznie. Gdybym pisała oddzielnie- recenzje byłyby po prostu bardzo krótkie, zaledwie kilka zdań.
Przy lekturze obydwu powieści miałam podobne odczucia. Cieszyłam się, że były krótkie i szybko się kończyły. Z jakiegoś, bliżej mi nieznanego powodu "nie leżały" mi.
Nie potrafię tego wyjaśnić. Być może to wina czytnika i konwersji pilików- niejednokrotnie spotkałam się z problemem z odbiorem gdy wersja elektroniczna okazywała się różnić od papierowej.

milogro | 2014-10-08
Przeczytana: 07 października 2014

Duża wrażliwość w dotykaniu delikatnych spraw. Czasem niemalże muśnięcie... Naprawdę niewiele jest książek, gdzie wszystko co istotne powiedziane jest gdzieś między zapisanymi słowami... Naprawdę dobra książka, którą nie tylko się rozumie, ale mocno współodczuwa...

Dwie sprawy mnie drażnią - ta maniera u męskich pisarzy, że konieczne jest wplecenie paru wulgaryzmów rodem z filmów porno (nie mówię o słowach, przekleństwa mi nie przeszkadzają, tylko o budowanych scenach), aby nabrały wartości... Jakiś lęk, aby nie być zbyt wrażliwym??? Ta książka by sobie bez nich poradziła. Ba! miałaby się chyba lepiej... I druga: zbyt wiele wątków wprowadza element chaosu.. Co prawda, Remigiusz Grzela radzi sobie z tym chaosem całkiem dobrze, ale pozostaje uczucie bałaganu... niektóre wątki są zupełnie nieistotne...
Ogólnie - polecam całą sobą!!

jarotka | 2017-08-12
CKS | 2016-03-06