Dlaczego nie jestem ateistą

978-83-927906-2-4
bóg, jezus, poradnik
poradniki
bolek

Czytelnik będzie zaskoczony podejściem autora do najważniejszego wyboru w naszym życiu – wyboru światopoglądu. Czy jednoznacznie krytykuje ateizm i broni ludzi wierzących? Nic z tych rzeczy. W pewnym momencie staje nawet po stronie ateistów, a nie „wierzących”, doceniając odwagę deklaracji „Bóg nie istnieje”. Zachowuje zrozumienie dla każdego wyboru. Co jest źródłem wyjątkowego dystansu autora do kwestii, przy której niemal nikt z nas nie potrafi się uwolnić od emocji? Osobiste bolesne doświadczenia. Także zrozumienie siebie, własnych słabości i potrzeb. A wreszcie znajomość mechanizmów podejmowania najważniejszych decyzji. Autor jest bowiem doświadczonym szkoleniowcem z zakresu wywierania wpływu na ludzi. Pokazuje, że każdy z nas jest istotą społeczną: niewolnikiem wpływu społecznego. Każdy człowiek ma „swoją paczkę”, której opinie i oceny mają o wiele większy wpływ na jego postępowanie niż osobiste cechy charakteru, racje i dowody. Dlaczego autor nie został ateistą? Znajdziesz w tej książce kilka ważnych powodów, bliskich każdemu. Nie ma w nich: wielkiej filozofii, umiłowania prawdy, poszanowania tradycji, dążenia do dobra ludzkości. Nie znajdziesz w tej książce również dowodów na istnienie Boga. Najważniejszy powód odrzucenia ateizmu jest bardzo osobisty, jednocześnie może być powodem każdego z nas. Jaki on jest? Prozaiczny, a zarazem wyjątkowy, można by rzec: wyjątkowo piękny.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Trojka | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Jedna z tych pozycji, które po pierwszych stronach dużo obiecują, jednak później zawodzą na całej linii.

Pierwszy rozdział sprawiał wrażenie głębokich refleksji autora i nadzieję na obiektywny opinie nie spaczone teistyczną demagogią. Niestety się zawiodłem, autor mimo że niespecjalnie jest zwolennikiem instytucji Kościoła, to sypie dokładnie takimi samymi banałami jak klecha na ambonie. Jak można wrzucać wszystkich ateistów do jednego worka i mówić że każdy zaczynał tak samo, absorbując postawy i poglądy od towarzystwa w którym się obraca. To że większość teistów dziedziczy swoje wyznanie po rodzicach, nie oznacza ze każdy ateista kopiuje je od znajomych by być zaakceptowanym.

Tak samo ze stwierdzeniem na temat wyboru, że teista w razie nie istnienia boga, nie ryzykuje pomyłki. A ateista tak, bo jeśli bóg istnieje, to jest skazany na potępienie. Czyżby strach przed konsekwencją trudnego wyboru, miałby być wyznacznikiem wyznania wiary. Ględzenie w stylu znanego przysłowia:...

boleslawchrobry | 2011-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2011

Ale gniot. Facet w nic nie wierzy: brak w nim wiary, brak w nim szacunku dla tradycji, brak w nim: podstaw intelektualnych, nie wspominając już o moralnych. Jak taki gostek mógł coś takiego napisać, i jak takie coś mogło dostać pozytywne oceny. Ludki, pranie mózgu wam gotują na każdym kroku.

booker | 2011-03-14
Przeczytana: 06 marca 2011

Pierwsza ksiązka traktująca o wierze, która mi się spodobała! Niesamowicie ciepła, bez grama oskarżeń czy krytyki wobec odmiennych poglądów innych ludzi. Świetnie się czyta, no i co najważniejsze- skłania do przemyśleń, albo chociaż do konfrontacji z postawą autora.

Olaf | 2012-03-31
Przeczytana: sierpień 2011

Dobra rzecz, ale trudno do końca zgodzić się z autorem, zwłaszcza jak chodzi o jednoczesną apologie wiary i krytykę "Instytucji". Mogą pojawić się osoby dla, których "poza tą instytucją" próżno szukać jakiejkolwiek wiary...

Karolina Enerlich | 2011-03-23

Interesująca, bez moralizatorskiego tonu, napisana w bardzo przystępny sposób, z humorem i szczerością. Na pewno książka dla każdego, warto po nią sięgnąć i otworzyć się na ciekawe spojrzenie na temat wiary w Boga.

Smazzy Boo | 2011-03-23
Na półkach: Teraz czytam

Właśnie rozpoczęłam lekturę po przeczytaniu wielu pozytywnych recenzji. Jestem po pierwszym rozdziale i myślę, że będzie ciekawie. Wrócę jak skończę czytać.

Kaz Hopkins | 2011-03-23
Na półkach: Teraz czytam

Właśnie jestem w trakcie czytania książki Pana Marka Lipskiego i podoba mi się do tej pory. Jest ciekawa i przyjemnie napisana i wzruszająca.

Kora800 | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015