Dlaczego nie jestem ateistą

Okładka książki Dlaczego nie jestem ateistą Marek Lipski
Okładka książki Dlaczego nie jestem ateistą
Marek Lipski Wydawnictwo: Nieateista poradniki
poradniki
Nieateista
2011-02-24
2011-02-24
978-83-927906-2-4
bóg jezus poradnik

Jedna z tych pozycji, które po pierwszych stronach dużo obiecują, jednak później zawodzą na całej linii.

Pierwszy rozdział sprawiał wrażenie głębokich refleksji autora i nadzieję na obiektywny opinie nie spaczone teistyczną demagogią. Niestety się zawiodłem, autor mimo że niespecjalnie jest zwolennikiem instytucji Kościoła, to sypie dokładnie takimi samymi banałami jak klecha na ambonie. Jak można wrzucać wszystkich ateistów do jednego worka i mówić że każdy zaczynał tak samo, absorbując postawy i poglądy od towarzystwa w którym się obraca. To że większość teistów dziedziczy swoje wyznanie po rodzicach, nie oznacza ze każdy ateista kopiuje je od znajomych by być zaakceptowanym.

Tak samo ze stwierdzeniem na temat wyboru, że teista w razie nie istnienia boga, nie ryzykuje pomyłki. A ateista tak, bo jeśli bóg istnieje, to jest skazany na potępienie. Czyżby strach przed konsekwencją trudnego wyboru, miałby być wyznacznikiem wyznania wiary. Ględzenie w stylu znanego przysłowia: "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu".

Dobra rzecz, ale trudno do końca zgodzić się z autorem, zwłaszcza jak chodzi o jednoczesną apologie wiary i krytykę "Instytucji". Mogą pojawić się osoby dla, których "poza tą instytucją" próżno szukać jakiejkolwiek wiary...

Ale gniot. Facet w nic nie wierzy: brak w nim wiary, brak w nim szacunku dla tradycji, brak w nim: podstaw intelektualnych, nie wspominając już o moralnych. Jak taki gostek mógł coś takiego napisać, i jak takie coś mogło dostać pozytywne oceny. Ludki, pranie mózgu wam gotują na każdym kroku.

Interesująca, bez moralizatorskiego tonu, napisana w bardzo przystępny sposób, z humorem i szczerością. Na pewno książka dla każdego, warto po nią sięgnąć i otworzyć się na ciekawe spojrzenie na temat wiary w Boga.

Właśnie rozpoczęłam lekturę po przeczytaniu wielu pozytywnych recenzji. Jestem po pierwszym rozdziale i myślę, że będzie ciekawie. Wrócę jak skończę czytać.

Właśnie jestem w trakcie czytania książki Pana Marka Lipskiego i podoba mi się do tej pory. Jest ciekawa i przyjemnie napisana i wzruszająca.

Pierwsza ksiązka traktująca o wierze, która mi się spodobała! Niesamowicie ciepła, bez grama oskarżeń czy krytyki wobec odmiennych poglądów innych ludzi. Świetnie się czyta, no i co najważniejsze- skłania do przemyśleń, albo chociaż do konfrontacji z postawą autora.

• Biblioteczka
  • Trudno dostępne