Dwa oddechy samotności

Seria: Pomerium
Wydawnictwo: Cat Book
poezja
Karodziejka

Pierwszy tomik poetycki Krzysztofa Kotowskiego Wypowiedź poetycka Kotowskiego nie jest podporządkowana żadnej idei czy gatunkowemu celowi. Rozumieć ją raczej należy, jak to on sam ją ujął - jako opowieść o zupełnie innym świecie niż ten z dotychczasowych (jego) książek. Rozmowę, dialog zapisany nieco innym językiem, o innych sprawach... bardziej osobistych. Wydaje się, że to próba zrozumienia koniecznej samotności, wiary, przesądu, miłości, inności, lęku... próba dialogu z poetami, których kiedyś pokochał i którzy mają ogromny wpływ na jego sposób myślenia do dzisiaj. Co zaskakujące nie chodzi tu wyłącznie o powyższym tomik, ale także jego powieści oraz jak zdradza - codzienne myślenie o życiu, twórczej inspiracji, motywacji, a nawet cierpieniu i śmierci. Autor często sięga po swoich ulubionych twórców, cytując ich, parafrazując, "rozmawiając" z nimi, pytając o rzeczy małe i większe. Pojawiają się tu cienie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Twardowskiego, Haliny Poświatowskiej, Williama Butlera Yeats`a, Sylwii Plath, Blaise`a Cendrars`a, a także dramatopisarzy jak Alejandro Casona, czy współczesnych poetów rockowych jakich jak Krzysztof Grabowski, Adam Nowak czy nawet Jim Morrison. Refleksja wyrażona w tych utworach - raz dająca siłę , raz je odbierająca u Kotowskiego w żadnym momencie nie staje się katastroficzna, ani skrajnie pesymistyczna. Wiara przeplatająca się z niewiarą jest bardziej definicją kształtu życia, niż określeniem punktu widzenia czy oceną. Pesymizm, smutek czy niewiara nie mają tu raczej racji bytu. Chodzi przede wszystkim o określenie. Siebie i być może tego czym bywa samotność.

źródło opisu: http://www.krzysztofkotowski.pl/pressbook.pdf

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl

marcia | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Krzysztof Kotowski autor thrillerów sprawdza się w roli poety.

"Dwa oddechy samotności" to zbiór pięknych wierszy, jednak nie wszystkie zrozumiałam w 100%. Może w przyszłości znowu sięgnę po ten tomik i wszystko wyda mi się jasne?

Bardzo podoba mi się okładka oraz piękne ilustracje, które wydają się być jakby od niechcenia naszkicowane. I znowu potwierdza się moja teoria, że najprostsze rzeczy są najpiękniejsze.

"Serce"

Do Nieba serce rzucili
I czcili
I wierzyli...

Haniapa | 2013-04-22

Dwa Oddechy Samotności – tomik poetycki autora thrillerów politycznych, to perełka wśród jego książek. Z piękną okładką i grafikami pośród wierszy- delikatnych, poruszających i pięknych. Czytałam te wiersze jeszcze przed oficjalną premierą, ponieważ autor był na wieczorze autorskim w naszym mieście i tam kupiłam tomik. Dawno się tak nie wzruszyłam ,chyba ostatnio przy Świrszczyńskiej. Kotowski mówił, że bał się wydać tomik, bo kto czyta teraz wiersze? No i przecież to całkowite odsłonięcie swojej duszy, pokazanie, że jest się wrażliwym.
Co do osoby Kotowskiego, to bardzo inteligentny, pełen wiedzy i erudycji pisarz. I bardzo wrażliwy. Czytał nam swoje wiersze. Jeden z moich ulubionych:

URODZINY
Powiedz czy ty też…
Raz w roku głupiejesz
Tego dnia
Co cię starość dopada pazurami
Na kilka godzin…czasem więcej?

Jutro znowu młody przecież się obudzę
...

Blawatka98 | 2015-07-08

Większość wierszy do mnie nie przemówiła, ale znalazłam kilka perełek. To dość specyficzny kawałek sztuki, raczej nie dla każdego.

Devirk | 2011-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

"W diabła łatwiej jest uwierzyć niż w Boga" - cały tomik totalnie zaskakujący. Facet od sensacji wali wiersze!

kaka | 2015-01-24

Książka niemal idealna. Polecam wszystkim! ;)

Agnieszka | 2011-12-09
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo osobiste, bardzo szczere. Jeśli lubi się autora - to pozycja obowiązkowa. Mnie podobały się te wiersze bardzo.

only_me | 2015-04-24
Infinifable | 2013-03-16