Hieronim Bosch. Astrologiczna symbolika jego dzieł

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Studia z historii sztuki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Sztuki PAN, Zakład Narodowy im. Ossolińskich
sztuka
n0e

Wśród malarzy wszystkich epok jest Hieronim Bosch jednym z najbardziej enigmatycznych twórców. Jego dzieła charakteryzują bogactwo ukrytych znaczeń, wielowymiarowa symbolika, pluralizm skomplikowanych metafor, w wielu przypadkach związanych z motywami grzesznej natury oraz niedoskonałości człowieka. Rozmaite sceny rodzajowe z życia codziennego, słynne tryptyki, które przedstawiają różne tematy religijne, do dziś generują rozliczne trudności w odbiorze. Mnogie motywy fantastyczne, zabarwione zawoalowaną symboliką, zainspirowały autorkę do poszukiwań astrologicznej warstwy interpretacyjnej ouvre Boscha.

Aleksandra | 2015-12-31
Przeczytana: 04 grudnia 2013