Tryumf Luny i Wenus. Pasja Hieronima Boscha

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
830800220X
sztuka
Aesir

Autorka powyższej monografii koncentruje swoją uwagę na dwóch dziełach wielkiego średniowiecznego prymitywisty niderlandzkiego, Hieronima Boscha: słynnym tryptyku "Ogród ziemskich rozkoszy" oraz obrazie "Gody w Kanie Galilejskiej", które połączone zostały układami ikonograficznymi o jednakowej specyfice, poddanej wnikliwej analizie i opisowi.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anabel | 2015-03-10

Trochę zagmatwana sprawa. Być może i rzeczywista, ale za bardzo meandrująca w odmętach znaczeń. Wyobrażam to sobie tak, że będąc w Prado i chcąc od pracownika muzealnego dowiedzieć się czegokolwiek, wolałabym klarowny opis interpretacji obrazu, a nie zawiłości w stylu gombrowiczowskiego "Kosmosu". Niemniej - opracowanie dość wnikliwe i dla pasjonatów Boscha na pewno warte polecenia.